Saint-Gobain: Obchody 350-lecia
Firma Saint-Gobain została założona w 1665 roku przezLudwika XIV, znanego jako Król Słońce, w celu przełamania ówczesnej dominacjiRepubliki Weneckiej w produkcji szkła. Udało się to osiągnąć dziękizastosowaniu rewolucyjnej jak na tamte czasy metody odlewania, przez cofrancuska manufaktura szybko stała się pionierem w tej dziedzinie i głównymwytwórcą szkła w Europie. Taki rodowód czyni Grupę jedną z najdłużejfunkcjonujących firm na świecie i jednocześnie najstarszym podmiotem notowanymna prestiżowym francuskim indeksie giełdowym CAC 40.
Od momentu swojego powstania tworzyła, a następniewdrażała nowatorskie rozwiązania, w które wpisany jest postęp oraz innowacja.To wszystko w połączeniu z wysoką kulturą pracy budowaną i kultywowaną przezpracowników spowodowało, że Saint-Gobain znajduje się na prestiżowej liście 100największych globalnych innowatorów” – przypomina Pierre-André deChalendar.
W połowie XIX wieku Saint-Gobain zaczęło rozwijać swojezakłady poza granicami Francji. Pierwsze z nich powstały w Niemczech, weWłoszech i w Belgii. Kolejne, zakładane już w XX wieku utworzono m.in. wBrazylii, Stanach Zjednoczonych, Chinach oraz Indiach. W Polsce Grupa jestobecna od 1994 roku, a obchody rocznicowe odbywające się nad Wisłą zajmująszczególne miejsce na liście tegorocznych wydarzeń związanych z 350-leciemSaint-Gobain.
„Polska odgrywa kluczową rolę w strukturach Grupy,stanowiąc główną bazę rozwojową dla naszej działalności w EuropieŚrodkowo-Wschodniej, a polskie zakłady są jednymi z najnowocześniejszych wcałej Grupie Saint-Gobain” ? podkreśla Pierre-André de Chalendar.
W trakcie polskich obchodów, w Sali Wielkiej ZamkuKrólewskiego w Warszawie, zaprezentowano raport „Czas wyzwań – czasodpowiedzi, czyli droga ku gospodarce o obiegu zamkniętym”. Został onprzygotowany w Fundacji Instytut na rzecz Ekorozwoju przez dr. AndrzejaKassenberga we współpracy z dr. Wojciechem Szymalskim.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
?Jednym z wyzwań postawionych przed nami było wyczerpująceomówienie koncepcji gospodarki o obiegu zamkniętym, czyli kluczowegozagadnienia ze sfery współczesnej ekonomii i ochrony środowiska, połączone zprezentacją głównych elementów działalności Grupy Saint-Gobain – mówi drAndrzej Kassenberg. – Uznaliśmy, że dorobek firmy w zakresie budownictwa,zrównoważonej energetyki, przemysłu samochodowego, transportu i ochrony zdrowiawpisuje się bardzo dobrze w nowy światowy trend” ? podsumowuje drKassenberg.
„O rozwoju społeczeństw decydują zasoby, które służązapewnieniu żywności, wody, energii i surowców. Kluczową rolę w tym rozumowaniuodgrywa konstatacja, że ziemia jest fizycznie skończona, część jej zasobów jestnieodnawialna, a te odnawialne mają swoją granicę odnawialności. Firmy takiejak Saint-Gobain w swoich planach biorą pod uwagę zarówno megatrendy, jak idynamicznie zmieniającą się sytuację środowiskową na świecie. Dostosowują siędo zmian, poszukują właściwych rozwiązań, by z jednej strony zapewnićprzedsiębiorstwu ekonomiczny rozwój, z drugiej, wypełniać zobowiązaniawynikające z przyjętych zasad społecznie i ekologicznie odpowiedzialnegobiznesu. budują w ten sposób zrównoważoną gospodarkę przyszłości? ? przekonująautorzy raportu „Czas wyzwań – czas odpowiedzi, czyli droga ku gospodarceo obiegu zamkniętym”.
Grupa Saint-Gobain zajmuje się przede wszystkim produkcjąszkła na potrzeby budownictwa oraz przemysłu motoryzacyjnego, produkcjąmateriałów budowlanych: wełny szklanej i skalnej, płyt gipsowo-kartonowych,chemii budowlanej, instalacji wodociągowych i kanalizacyjnych i narzędziściernych. Zajmuje się także tworzeniem nowych rozwiązań do budowy domów,samochodów i innych przedmiotów potrzebnych człowiekowi w codziennym życiu. Naposzukiwanie innowacyjnych materiałów i rozwiązań Saint-Gobain przeznacza około400 mln euro rocznie.
Grupa Saint-Gobain działa w 64 krajach świata i zatrudniablisko 180 tys. pracowników. Jej obroty w 2014 roku wyniosły 41 mld EUR.Saint-Gobain w Polsce posiada dziś 25 zakładów, 60 punktów dystrybucjibudowlanej i zatrudnia 6 tys. pracowników. Jej obroty w Polsce w 2014 rokuwyniosły 3,9 miliarda PLN.
„