Czterech chętny na tereny PKS Białystok
Cztery firmy są zainteresowane przebudową terenu, na którymznajduje się dworzec PKS w Białymstoku – poinformował w poniedziałek marszałekwojewództwa podlaskiego Mieczysław Baszko. Stary dworzec ma być zburzony, a wjego miejsce powstaną centra: biurowo-handlowe i przesiadkowe.
To element planu restrukturyzacji PKS Białystok, które -podobnie jak kilka innych PKS w regionie – należy do samorządu województwapodlaskiego.
Władze województwa chcą, by inwestor za swoje pieniądzezburzył stary, zaniedbany, pochodzący z początku lat 70-tych XX w. dworzec izbudował nowy, być może w innym miejscu nieruchomości. Jest pomysł, by powstałonowe centrum handlowe (choć ma to nie być galeria handlowa), mają się tammieścić też biura. Chodzi o stworzenie nowoczesnego centrum przesiadkowego,które uporządkuje komunikację w tej części miasta, z którego mają takżekorzystać inni przewoźnicy. Obiekt ma być nowoczesny. Powstanie również nowastacja obsługi pojazdów na potrzeby PKS, myjnia, nowe zaplecze techniczne.
Nowatorskie rozwiązanie
Wszystko ma się odbyć we współpracy z miastem Białystok,które również ma plany przebudowy układu komunikacyjnego w okolicy dworca.
-To jest nowatorskie rozwiązanie” – mówiłdziennikarzom marszałek Mieczysław Baszko i wyjaśnił, że inwestor, któregooferta zostanie uznana za najkorzystniejszą, zburzy stary dworzec oraz wybudujeregionalne centrum przesiadkowe i obiekty biurowo-handlowe. „Późniejdworzec zostanie przekazany za darmo spółce PKS. Inwestor ma także przekazać”pieniądze w gotówce” PKS, inwestor przejmie centrum handlowe.”Jest potrzeba, żeby to miejsce, dworzec PKS w Białymstoku zmieniłwizerunek” – mówił na konferencji prasowej marszałek.
Baszko powiedział, że w ciągu dwóch tygodni powinna byćprzedstawiona koncepcja i wizualizacja miejsca i podpisany list intencyjny -porozumienie z wybranym inwestorem w tej sprawie. Pomysł zostanie poddanykonsultacjom społecznym. Inwestycja miałaby być zrealizowana w ciągu 20miesięcy.
Kasa na 45 autobusów
Wcześniej, kilkakrotnie spółka PKS Białystok chciałasprzedać tereny, gdzie znajduje się obecny dworzec, ale nie było chętnych.Firma wystawiała również w przetargach na sprzedaż inne nieruchomości. Ostatnioudało się sprzedać działki przy ul. Fabrycznej( za prawie 15 mln zł). Wnajbliższych dniach ma być podpisywana umowa przedwstępna sprzedaży tychterenów z developerem, który w sąsiedztwie kończy budowę galerii handlowej.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Marszałek Baszko poinformował, że pieniądze ze sprzedażynieruchomości przy Fabrycznej zostaną przeznaczone m.in. na zakup nowychautobusów (w listopadzie ma być rozstrzygany przetarg na zakup 45 pojazdów),które mają być kupione jeszcze w 2015 r.
Prezes PKS Białystok Cezary Sieradzki powiedział, że posprzedaży terenów przy Fabrycznej, sytuacja firmy poprawiała się, cały czas są”optymalizowane koszty”, nie będzie zwolnień pracowników. Powiedział,że za wcześnie jeszcze mówił o skali, kosztach planowanej inwestycji w nowydworzec PKS, bo określą to propozycje inwestorów. Zaznaczył, że ważne jest to,że po zmianach, po rozbudowie nowy dworzec wraz z infrastrukturą będzie należałdo PKS. „Natomiast środki, które uzyskamy od inwestora, inwestorzainwestuje w budowę centrum usługowo-handlowego” – dodał Sieradzki.
PKS Białystok zatrudnia ok. 260 osób, firma realizujedziennie około 500 kursów. Samorządowi województwa podlaskiego opróczbiałostockiego podlegają także PKS w Łomży, Suwałkach, Zambrowie orazSiemiatyczach. W 2011 r. po wielu dyskusjach, władze województwa podpisały zministrem Skarbu Państwa umowy o nieodpłatnym przejęciu tych spółek od SkarbuPaństwa. Gdyby samorząd nie przejął wówczas PKS-ów, byłyby one przez resortsprywatyzowane. W prywatnych rękach jest w regionie jedynie PKS BielskPodlaski.
„