Warbus i 33 nowe autobusy dla Jastrzębia
24 września radni Jastrzębia-Zdroju przegłosowali uchwałę opozostaniu miasta w strukturach Międzygminnego Związku Komunikacyjnego. Dziękitej decyzji możliwe jest dalsze funkcjonowanie Związku oraz należącego do niegoPrzedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej.
Ponadto Warbus- sensacyjny zwycięzca przetargu nadziesięcioletnią obsługę przewozów autobusowych w sieci MZK- dostał zieloneświatło do uporządkowania spraw związanych z realizacją usług.
3 marca br. MZKpodpisało umowę z Warbusem. Warszawska spółka przez 10 lat, do końca 2025 r.będzie wykonywała przewozy na zlecenie związku w wymiarze ok. 3,5 mln wzkmrocznie. Wartość kontraktu to niespełna 200 mln zł. Taki obrót spraw niespodobał się największemu z członków MZK, czyli Jastrzębiu-Zdroju. Miastopodjęło nawet decyzję o wycofaniu się ze struktur Związku. Taki obrót spraw byłpodyktowany troską o przyszłość PKM, dla którego przegrana w przetarguoznaczała widmo upadku. Wydawało się, że sytuacja jest bez wyjścia i umowa zWarbusem nie dojdzie do skutku.
Warszawska firma aby ratować sytuację porozumiała się z PKMi żorskim Mikrusem w kwestii podwykonawstwa. W efekcie od 1 maja, kiedy Warbusmiał objąć przewozy pasażerowie w zasadzie nie odczuli zmiany przewoźnika. Byłoto jednak rozwiązanie tymczasowe.
Wskutek decyzji jastrzębskich radnych o pozostaniu wstrukturach MZK Warbus dostał możliwość uporządkowania sytuacji. I tak też sięstanie. Od 1 kwietnia 2016 r. zmieni się podział zadań przewozowych. Spółka zWarszawy obejmie połowę przewozów objętych umową ze Związkiem. Pozostałą częśćobejmie PKM wespół z Mikrusem.
Ta zmiana pociągnie za sobą także kilka kolejnych zmian. Popierwsze Warbus pozyska 33 nowe autobusy do Jastrzębia. Z pojazdów PKM orazMikrusa pozostaną te, które spełniają warunki umowy z MZK. W efekcieniewykluczone, że jastrzębski przewoźnik będzie musiał pozyskać kilka nowychpojazdów. Ponadto Warbus podtrzymał swojądeklarację sprzed kilku miesięcy o chęci przejęcia części pracowników PKM nawarunkach nie gorszych niż te, które osoby te mają obecnie.
Tym samym normalizacja sytuacji w Jastrzębiu?Zdroju pozwalana ustabilizowanie sytuacji MZK. Nie oznacza to jednak, że dyskusja okonieczności reformy Związku jest zakończona.
„