FIAA Madryt 2004: autobusowa fiesta (2)
W pierwszej części naszej relacji z ubiegłorocznych targów FIAA 2004 w Madrycie przedstawiliśmy pokrótce historię i stan dzisiejszy madryckiej wystawy FIAA oraz sytuację na rynku transportowym w Hiszpanii. Teraz zaczynamy w kolejności alfabetycznej prezentację wystawiony tam autobusów. Zaczynamy od opisu trzech lokalnych firm – Ayats, Beulas i Castrosua…
100 lat Carocerias Ayats
Na stoisku firmy Carrocerias Ayats przede wszystkim akcentowany był jubileusz, jaki firma obchodzić będzie w 2005 r. Producent z Arbucies, o czym mało kto wie, świętuje w tym roku swoje setne urodziny. W Madrycie można było zobaczyć 3 modele firmy, reprezentujące trzy różne rodziny pojazdów: Bravo Atlantis oraz Platinium. Najważniejszym egzemplarzem na stoisku Ayatsa był z pewnością zmodernizowany dwupokładowiec Bravo I 13-750. Odświeżony został wygląd pojazdu, który upodobnił się nieco do pozostałych, nowszych pojazdów oferowanych przez firmę. Do wykończenia wnętrza użyto bardziej eleganckich materiałów, a instalację elektryczną oparto na multipleksach. Wersja zaprezentowana w Madrycie posiadała 460-konny silnik MAN D2876, współpracujący z 8-stopniową, mechaniczną skrzynią biegów ZF 8S 180. Układ hamulcowy z mechanizmami tarczowymi wyposażony został w system ABS i ASR, retarder firmy Voith oraz układ EBS. Autobus mieści na pokładzie 83 pasażerów (plus kierowcę i pilota). Egzemplarz pokazany w Madrycie wyposażony był m.in. w system monitoringu przestrzeni pasażerskiej, zestaw audio-video oraz klimatyzację. Drugim prezentowanym przez Ayats autokarem był również nieco zmodernizowany model wielkiej turystyki – Atlantis 13-750. Zmiany objęły niektóre elementy podwozia oraz wnętrza i mają na celu poprawę komfortu podróży. Pokazany egzemplarz to model 13-750 na bazie podwozia Scania K124EB 6×2. Pojemność tej wersji wynosi 59 pasażerów, a wyposażenie obejmuje m.in. zestaw audio-video, fotele z uchylnymi oparciami i pasami bezpieczeństwa, podwójne szyby oraz układ ogrzewania przedniej szyby. Ofertę Ayatsa uzupełniał reprezentant rodziny Platinium, a konkretnie autokar Platinium 9650. Ten midibus z kategorii kombi o długości 9,6 metra, wykorzystujący podwozie MAN, zabiera na pokład 39 pasażerów. Oprócz tej wersji, oferowane są modele o długości 10,5 i 12 metrów. W Madrycie zaprezentowano wersję w nowym standardzie wykończenia „Intercity”, wyposażoną m.in. w indywidualne nawiewy i lampki.
Beulas
Firma Beulas tymczasem zaprezentowała imponującą liczbę 10 autobusów. Główną atrakcją stoiska tego producenta był z pewnością – mający niewiele wcześniej swą rynkową premierę – 8-metrowy midibus Stella na podwoziu Mercedes-Benz Atego, którego dystrybucją zajęła się sieć sprzedaży EvoBus Iberia. Jednak najszerszą reprezentację miała w Madrycie rodzina autokarów Aura – zaprezentowano aż 6 modeli tej serii. Było to pięć pojazdów dwuosiowych o długości 12 metrów (na różnych podwoziach – IVECO 12.43, Mercedes-Benz OC-500, Volvo B12B i MAN 18.410) oraz jeden w wersji trzyosiowej o długości 13,75 metra na podwoziu Scania. Autobusy tej rodziny są oferowane w kilku wersjach długościowych i w dwóch wersjach wysokości nadwozia – 3,62 lub 3,77 metra. Dominująca w Madrycie, 12-metrowa odmiana zabiera na pokład jednorazowo 55 pasażerów. Najdłuższa, 15-metrowa odmiana zapewnia miejsce dla 71 podróżnych. Autokary rodziny Aura mają nadwozia wykonane ze stali nierdzewnej i charakteryzują się m.in. oryginalną stylistyką wsporników lusterek zewnętrznych, tylnymi lampami typu LED oraz dużą, panoramiczną szybą przednią. Stoisko Beulas uzupełnił model Cygnus w dwóch wersjach pojemnościowych, o długości 12 i 12,7 metra, zbudowane na podwoziach Scania i MAN, a także midibus MidiStar’E na podwoziu MAN 14.280.
Castrosua
Castrosua skupiła się w Madrycie na prezentacji swojej oferty nadwozi autobusów miejskich, w których się specjalizuje. Można więc było tutaj zobaczyć najnowszy model rodziny City – przegubowy autobus CS40 zbudowany na podwoziu MAN NG313F-CNG z silnikiem zasilanym sprężonym gazem ziemnym. Do wnętrza autobusu, gdzie zamontowano 42 fotele pasażerskie, prowadzą trzy pary drzwi sterowanych elektrycznie. Ponadto, w przestrzeni pasażerskiej wygospodarowano miejsce na wózek inwalidzki, a w drugich drzwiach zamontowano rampę wjazdową dla osób na wózkach inwalidzkich. Z autobusów rodziny City, Castrosua pokazała także dwa autobusy 12-metrowe CS40 – jeden na podwoziu MAN A38, a drugi – IVECO CityClass. Jednym z ciekawszych pojazdów prezentowanych przez Castrosua był również autobus miejski serii Magnus CS40, oparty na podwoziu Scania K114. Ta 12,9-metrowa, dwuosiowa konstrukcja ma 53 miejsca siedzące. Obok tej odmiany stanęła także 14,6-metrowa wersja 3-osiowa, zbudowana na podwoziu Volvo B12BLE 6×2 (58 miejsc siedzących) oraz 9,77-metrowy midibus na podwoziu MAN A35 z 14 fotelami pasażerskimi. Pierwszy z nich posiadał dwoje drzwi i został wyposażony m.in. w składane fotele w przestrzeni dla pasażerów stojących i rampę wjazdową dla niepełnosprawnych. Midibus został wyposażony w aż 3 pary drzwi oraz specjalnie wygospodarowane miejsce dla osób na wózkach inwalidzkich. Poza tym, autobusy Castrosua można było obejrzeć także na stoiskach firm, których podwozia firma zabudowuje (Scania, IVECO, MAN oraz VOLVO).