MAN: Ekologiczna fabryka w RPA
Pierwsza neutralna pod względem emisji CO2 fabryka pojazdówużytkowych MAN stała się rzeczywistością. Przedsiębiorstwo zrobiło kolejny dużykrok w kierunku wdrożenia swojej strategii klimatycznej i przystosowało wcałości zakład produkcji MAN Truck & Bus w Pinetown w RPA do korzystaniawyłącznie z energii odnawialnych. W tym celu na dachach hal produkcyjnych ołącznej powierzchni 6.300 metrów kwadratowych zainstalowano ogromne ogniwafotowoltaiczne. Instalacja ta może w ciągu roku wygenerować ok. 810.000 kWhenergii. Taka ilość energii w zupełności wystarcza do pełnej obsługi fabryki, anadmiar niezużytej energii ekologicznej zasila lokalną sieć energetyczną.Dzięki temu rozwiązaniu firma MAN ogranicza roczną emisję CO2 w ramachprodukcji o 860 ton.
Przed montażem ogniw słonecznych na dachach hal fabrycznychzakład został gruntownie zmodernizowany przez specjalistów. Wykorzystanowszystkie możliwości montażu świetlików, aby w jak największym stopniuwykorzystywać światło dzienne. Równocześnie nowoczesna izolacja gwarantujeminimalne zużycie energii przez klimatyzację. Zamontowano także zbiorniki nawodę deszczową, która jest wykorzystywana do ekologicznej eksploatacji myjnipojazdów. Ścieki poddawane są recyclingowi. -?Pierwsza w Pinetown fabrykaneutralna pod względem emisji CO2 jest ogromnym sukcesem w ramach wdrażaniastrategii klimatycznej i potwierdzeniem, że poważnie podchodzimy do naszychstarań w zakresie ochrony klimatu. Projekt jest prawdziwym benchmarkiem zrównoważonegoprocesu produkcji pojazdów użytkowych w Afryce?, mówi Dr. GeorgPachta-Reyhofen, prezes zarządu MAN SE.
Celem firmy MAN w ramach przyjętej strategii klimatycznejjest ograniczenie do roku 2020 emisji CO2 o 25% w stosunku do roku 2008. Celten znajduje się w zasięgu ręki. Do końca roku 2014 przedsiębiorstwozrealizowało już oszczędności na poziomie 19% ? odpowiada to redukcji emisjiCO2 o ok. 105.000 ton.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
„