Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

Opóźnia się warszawski przetarg na elektrobusy

infobus
12.03.2014 15:39

MZA poinformowały o przesunięciu daty otwarcia ofert w przetargu na zakup 10. autobusów elektrycznych. Nowy termin to 25 marca. Przygotowując się do rozstrzygnięcia tego historycznego zamówienia przedstawicielstwo firmy BYD w Polsce opublikowało list otwarty. Jest on adresowany do Prezydent Warszawy, Hanny Gronkiewicz-Waltz i warszawiaków, a dotyczy oczywiście autobusów elektrycznych. List został złożony dzisiaj w warszawskim Ratuszu przez Piotra Dziwiszka w imieniu Arkadiusza Miętkiewicza, prezesa Automotive Europe Corporation, przedstawiciela firmy BYD w Polsce. W dokumencie nie znajdziemy żadnych „fajerwerków”. To po prostu chęć przypomnienia się opinii publicznej, która mogła przez tych kilka miesięcy od zakończenia stołecznych testów autobusu BYD eBus (znanego też pod nazwą K9) zapomnieć o istnieniu marki BYD. Publikacja listu świadczy też o wadze, jaką chiński producent przywiązuje do warszawskiego przetargu i jego konsekwencjach dla dalszej eksploracji rynku Europy Środkowo-Wschodniej. Na pewno emocje z tym związane będą teraz rosły z każdym dniem, a ich kulminacja przypadnie na 25 marca, kiedy –jak to określił Grzegorz Bałysz z BYD: -„Miejskie Zakłady Autobusowe dokonają wyboru pomiędzy prototypami firm AMZ Kutno i Solaris, a sprawdzonym w wielu krajach, chińskim autobusem elektrycznym BYD eBus.”Poniżej prezentujemy treść otwartego listu BYD: –„Szanowna Pani Prezydent, dziękujemy, że podobnie jak inni gospodarze nowoczesnych miast, zdecydowała się Pani wprowadzić do taboru Miejskich Zakładów Autobusowych bezpieczne i ekologiczne autobusy elektryczne. Wiemy, że w skali kraju jest to pomysł pionierski, tym bardziej cieszymy się, że za Warszawą będą podążać inne polskie miasta. Pierwszych 10 autobusów będzie poruszało się bezgłośnie reprezentacyjnym Traktem Królewskim już w październiku. Mamy nadzieję, że te nowoczesne i komfortowe pojazdy, już niebawem będą służyły warszawiakom i turystom, także w innych częściach miasta. Składamy na Pani ręce także gratulacje warszawiakom, którzy już na jesieni będą mogli poruszać się tymi nowoczesnymi autobusami. Nie emitują one żadnych zanieczyszczeń do atmosfery, ponadto są ciche i komfortowe, a koszty ich eksploatacji są średnio czterokrotnie niższe, niż w przypadku pojazdów o napędzie konwencjonalnym. Są to powody, dla których autobusy elektryczne stają się głównym środkiem transportu kołowego w nowoczesnych metropoliach. Dziękujemy i gratulujemy!”

Potencjalnie najwięksi rywale warszawskiego przetargu na zakup10 elektrobusówList otwarty BYD złożył w warszawskim Ratuszu Piotr Dziwiszek w imieniu Arkadiusza Miętkiewicza, prezesa Automotive Europe Corporation
Przypomnijmy, że pierwszych pięć elektrobusów trafi na ulice Warszawy w ciągu zaledwie 24 tygodni od rozstrzygnięcia przetargu. Natomiast cała 'elektryczna dziesiątka’ rozpocznie regularną obsługę linii w październiku br. –na miesiąc przed samorządowymi wyborami. O tym przełomowym przetargu MZA Warszawa pisaliśmy w InfoBusie tutaj. Zakup autobusów elektrycznych to fragment wielkiego programu wymiany taboru przez stołecznego przewoźnika. Od 2007 roku spółka kupiła już 811 autobusów. W tym roku MZA odbiorą 47 przegubowych pojazdów marki Solbus z konwencjonalnymi silnikami Diesla, a w pierwszym kwartale 2015 r. do stolicy przyjedzie 35 autobusów gazowych, zasilanych skroplonym metanem (LNG) –także marki Solbus. W ostatnich latach w MZA testowano elektrobusy marek Solaris, BYD oraz AMZ i zebrały one pozytywne opinie. Autobusy elektryczne będą pierwszymi pojazdami na paliwa alternatywne wobec oleju napędowego w tej spółce. Eksploatacja „elektryków”poza korzyściami środowiskowymi (brak emisji szkodliwych substancji do atmosfery, niemal bezgłośna praca silnika) ma przynieść także znaczne oszczędności w kosztach eksploatacji. Wszystkie autobusy elektryczne będzie obsługiwała zajezdnia Ostrobramska. Wartość tego kontraktu to zakres pomiędzy 25 a 30 mln PLN netto.