Kraków testuje elektrycznego Solarisa
To zwiastun nadchodzących zmian w krakowskiej komunikacji. W czwartek, 3 stycznia po raz pierwszy w historii na ulice Krakowa wyjechał autobus elektryczny. Regularne kursy po mieście e-autobus rozpocznie w niedzielę, 13 stycznia. Okazję do podróżowania ekologicznym pojazdem będą mieć pasażerowie linii nr 537. To właśnie na tej linii łączącej Dworzec Główny Wschód z Witkowicami zasilany energią elektryczną autobus będzie kursował do niedzieli, 13 stycznia. Elektryczny autobus został wypożyczony Miejskiemu Przedsiębiorstwu Komunikacyjnemu SA w Krakowie przez firmę Solaris. „Przede wszystkim warto podkreślić walory ekologiczne tego pojazdu. Elektryczny autobus nie emituje spalin, jest więc dla środowiska, a dodatkowo jest niezwykle cichy podczas jazdy’ –wyjaśnia Marek Gancarczyk, rzecznik prasowy MPK SA.
Pojazd jest napędzany silnikiem trakcyjnym o mocy 120kW. Energia gromadzona jest w dwóch bateriach o wadze 700 kg każda, czyli w sumie ważących 1400 kg. Baterie litowe mają napięcie 600 V i gromadzą energię o wartości 120 kWh, co pozwala na przejechanie bez ładowania do 100 km. Pojazd może rozwijać maksymalną prędkość 50 km/h.
Baterie są źródłem paliwa nie tylko dla układu napędowego, ale także dostarczają energię do wszystkich innych systemów w autobusie, w tym wspomagania kierowniczego, ogrzewania i klimatyzacji oraz sterowania elektrycznymi drzwiami. Wszystkie te układy, które zwykle wykorzystywały kompresory napędzane za pomocą silnika spalinowego, zastąpiono elektrycznymi rozwiązaniami. Warto zaznaczyć, że baterie ładowane są poprzez złącze typu „plug-in’. Nawet po zupełnym rozładowaniu, czas potrzebny na całkowite uzupełnienie energii nie przekracza 4 godzin.
Zastosowanie napędu elektrycznego zredukowało wielkość komory silnika. Pozwoliło to na przesunięcie tylnej osi aż o 310 mm. Dzięki temu wewnątrz autobusu uzyskano powiększoną przestrzeń, w której zamontowano dodatkowe siedzenia dla pasażerów, przy zachowaniu 100 proc. niskiej podłogi. Autobus wyposażono w energooszczędne źródła światła typu LED. Technologia ta została zastosowana zarówno w oświetleniu zewnętrznym, jak i wewnętrznym.
Testowanie autobusu elektrycznego Solaris to początek planów krakowskiego MPK, aby część autobusów napędzanych tradycyjnym paliwem zastąpić autobusami elektrycznymi. „Szukamy możliwości sfinansowania zakupu takich autobusów ze środków Unii Europejskiej’ –informuje Marek Gancarczyk. W tym celu do tzw. bazy projektów Małopolskiego Urzędu Marszałkowskiego został już złożony projekt m.in. zakupu 10 autobusów elektrycznych.