Sejm: Kolejna zmiana ustawy o transporcie drogowym
6 listopada br. na posiedzeniu sejmowej Komisji Infrastruktury sekretarz stanu w Ministerstwie Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej, Tadeusz Jarmuziewicz przedstawił założenia rządowego projektu ustawy i zmianie ustawy o transporcie drogowym. A oto argumenty Ministerstwa na rzecz nowelizacji: -„Wdrożeniowy charakter nowelizacji ustawy z 6 września 2001 roku o transporcie drogowym nawet nie przypadkiem obejmuje trzy rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w kolejności –1071, 1072 i 1073. Zakres tematyki projektu, to jest dostosowanie do porządku prawnego w Polsce przepisów wynikających z tak zwanego pakietu drogowego. Wiąże się to z pojęciem trzech rozporządzeń Unii Europejskiej dotyczących warunków dostępu do zawodu przewoźnika drogowego i zasad wykonywania przewozów drogowych. Jak państwo wiecie, od 4 grudnia 2011 wspomniane rozporządzenia są stosowane bezpośrednio w polskim systemie prawnym. W związku z tym to jest raczej efekt, powiedziałbym, sytuacji dostosowania się do przepisów unijnych. Projekt przewiduje, że podjęcie i wykonywanie krajowego transportu drogowego wymaga uzyskania zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego na zasadach określonych w pierwszym z tych rozporządzeń, które państwu cytowałem. Zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego zastąpi funkcjonujące obecnie licencje na wykonywanie krajowego transportu drogowego osób oraz licencje na wykonywanie krajowego transportu drogowego rzeczy. Podjęcie i wykonywanie międzynarodowego transportu drogowego osób lub rzeczy wymagało będzie uzyskania licencji wspólnotowej. Zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego będzie uprawniało do ubiegania się o licencję wspólnotową na wykonywanie międzynarodowego transportu drogowego. To jest taka droga.
Projektowane przepisy przewidują ułatwienia w zakresie dostępu do zawodu przewoźnika drogowego w części dotyczącej certyfikatu kompetencji zawodowej. Przepisy projektu ustawy określają, że certyfikat kompetencji zawodowych w krajowym transporcie drogowym osób lub rzeczy wydane przed 4 grudnia 2011 roku, uznawany jest za równoważny z certyfikatem określonym przez przepisy rozporządzenia. To jest data, o której państwu mówiłem –4 grudnia 2011 roku. Czyli ci przewoźnicy drogowi, którzy przed dniem 4 grudnia 2011 roku uzyskali zezwolenie na wykonywanie zawodu, mogą go nadal wykonywać. Tak naprawdę, to jest tylko zmiana dokumentu, a nie jakieś extra egzaminy. Jest jeszcze jedna rzecz regulowana tą nowelizacją. Ponownie byliśmy, używam tego określenia może trochę na wyrost, zakładnikiem sytuacji, kiedy sama Unia Europejska wewnątrz nie widziała co zrobić z rozliczanym czasem pracy samozatrudniających się kierowców. Czyli jak ktoś prowadzi działalność na własny rachunek. Wreszcie po trzech latach debaty wewnątrzunijnej, jest decyzja;osoby takie będą poddane kontroli czasu pracy podobnie jak przewoźnicy drogowi, którzy sami się nie zatrudniają. Bo są przewoźnicy i przewoźnicy. Przewoźnicy pracujący na własny rachunek będą podlegali obowiązkowi ewidencji czasu pracy. Dla jasności –przepis ten ma również wdrożeniowy charakter, tym razem chodzi o dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2002/15.
Należy wprowadzić odpowiednie zmiany do prawa krajowego. Oznaczać to będzie potrzebę zmiany ustawy o czasie pracy kierowców. I to jest sprawa nowelizacji dotycząca ewidencjonowania czasu pracy kierowców razem z ustawą o transporcie drogowym w części dotyczącej zadań Inspekcji Transportu Drogowego oraz sankcjonowania naruszeń przepisów o czasie pracy i prowadzeniu ewidencji czasu pracy, a także wysokości kar za te naruszenia. Ze względu na absolutnie wdrożeniowy charakter i praktycznie biorąc funkcjonowanie nowych przepisów w polskim systemie prawnym, chyba tyle na ten temat wystarczy.”