Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

Kolejne Volva 7700 Hybrid w Göteborgu

infobus
01.08.2012 22:27
11 czerwca 2012 roku Volvo Buses dostarczyło 25 nowych autobusów hybrydowych do szwedzkiego miasta Göteborg. To znaczący krok w kierunku przekształcenia miejskiego transportu zbiorowego Göteborga w system transportu cichy i czysty, pozbawiony paliw kopalnianych.
volvo_hybrid_goteborg_sweden_2012_760 volvo_hybrid_handover_goteborg_sweden_2012_2_760 volvo_hybrid_handover_goteborg_sweden_2012_1_760
 – To szczególnie satysfakcjonujące że nasze rodzinne miasto Göteborg wybrało inwestycję w najlepszą ekologiczną alternatywę dostępną na rynku –powiedział Per Carlsson, prezes Volvo Buses, na uroczystości przekazania autobusów na placu Gustav Adolfs Torg w centrum Göteborga.
Zużycie paliwa autobusów hybrydowych Volvo jest około 37% mniejsze iż autobusów dieslowskich, co zmniejsza również emisję dwutlenku węgla o taką samą ilość. W Göteborgu podjęto decyzję, aby eksploatować autobusy hybrydowe na biodieslu, co w dalszym stopniu redukuje wpływ na klimat. Emisja cząsteczek stałych i tlenku azotu są o połowę mniejsze niż dla konwencjonalnego autobusu z silnikiem Diesla.
Od rozpoczęcia produkcji seryjnej autobusów hybrydowych w 2010 roku, Volvo sprzedało 725 hybryd w ponad 18 państwach świata. Z tej liczby 260 dostarczonych już autobusów pokonało w regularnej eksploatacji ponad 8 mln km. W krajach nordyckich w eksploatacji jest już 100 autobusów hybrydowych.
– Nasze autobusy hybrydowy odnoszą duży sukces w sprzedaży. Dotychczasowe doświadczenie naszych klientów w tematach: zużycia paliwa, niezawodności, wpływu na środowiska i postrzegania przez pasażerów, przekracza nasze oczekiwania. Jestem przekonany, że mieszkańcy Göteborga docenią swoje nowe autobusy hybrydowe –powiedział Per Carlsson.
Autobusy hybrydowe Volvo posiadają mały silnik Dieslowski oraz silnik elektryczny. Na przystankach silnik spalinowych jest wyłączany i autobus jest zasilany elektrycznie.
Autobus hybrydowy Volvo 7700 posiada silnik Volvo D5 o mocy 210 KM i momencie maksymalnym 800 Nm, zautomatyzowaną, 12-biegową skrzynię biegów Volvo I-Shift i jest zbudowane w układzie hybrydowym równoległym, w systemie Volvo I-SAM.
Gdy rozpoczynano testy Volvo 7700 Hybrid na torach w 2007 roku, spodziewano się oszczędności w zużyciu paliwa rzędu 25%. W wersji produkcyjnej otrzymano oszczędności o 35% większe, co uzyskano m. in. dzięki obniżeniu masy pojazdu, zastosowaniu zautomatyzowanej skrzyni biegów w miejsce hydromechanicznej, a także elektrycznego zasilania zespołów pomocniczych. Dane o zużyciu paliwa w 260 wyprodukowanych już pojazdach są gromadzone przez producenta.
W firmie Sales-Lentz z Luksemburga, eksploatującej 11 hybryd od 2009 roku, uzyskano w hybrydowych Volvo zużycie paliwa na poziomie 25,7 l/100 km.
Napęd Volvo 7700 jest realizowany w pełni elektrycznie po ruszeniu z przystanku aż do prędkości 15-20 km/h. Przy większej prędkości, uruchamiany jest 4-cylindrowy silnik spalinowy. Energia hamowania jest magazynowana w bateriach do zasilania zespołów pomocniczych i silnika elektrycznego przy rozruchu.
Wyłączanie silnika spalinowego na postoju jest o tyle istotne, iż silnik autobusu w ruchu miejskim przez 30-40 % czasu eksploatacji pracuje na biegu jałowym.
Masę najnowszej wersji 7700 Hybrid obniżono o 500 kg. Volvo Buses prowadzi obecnie testy hybrydy plug-in, co ma umożliwić uzyskanie oszczędności paliwa na poziomie 60% względem autobusu dieslowskiego.