Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

Rusza trolejbusowa retro-linia w Gdyni

infobus
27.06.2012 18:42

1 lipca br., w Gdyni rozpocznie działalność nowa linia nr 326 obsługiwana zabytkowymi trolejbusami typu: Škoda 9Tr z 1975 r., Jelcz 120MTE z 1994 r. oraz Saurer 4TIILM z 1957 r. To jedyna taka retro-linia w Polsce! Będą one kursować na trasie: Grabówek SKM –Zakręt do Oksywia –Morska –Podjazd –10 Lutego –Świętojańska –al. Piłsudskiego –al. Zwycięstwa –Orłowo SKM –„Klif”–al. Zwycięstwa –Świętojańska –10 Lutego –Podjazd –Morska –Zakręt do Oksywia –Grabówek SKM. Do czasu otwarcia nowej pętli 'Grabówek SKM’ trolejbusy będą rozpoczynać bieg z przystanku „Morska –Estakada”, w kierunku powrotnym ostatnim przystankiem jest baza trolejbusowa. Trolejbusy linii 326 funkcjonować będą w niedziele i święta w okresie od 1 maja do 31 października w godzinach 11-17, z częstotliwością 40-60 minut. Na linii 326 obowiązuje taryfa opłat jak na liniach zwykłych, czyli:
– bilet jednoprzejazdowy ulgowy: 1.50 zł;
– bilet jednoprzejazdowy normalny: 3.00 zł.
Obowiązują także bilety okresowe, czasowe i metropolitalne oraz wszystkie ulgi i zwolnienia z opłat jak na pozostałych liniach zwykłych w granicach miasta Gdyni.
2._saurer4tiilm_7603._skoda9tr_7604._jelcz120mte_7601_i_front_760.

Niewątpliwie największą atrakcją nowego turystycznego połącznia będzie możliwość przejechania się najnowszego zabytkowego trolejbusu w Gdyni – Škody 9Tr20 z 1975 r. Model ten został odkupiony od Lubelskiego Towarzystwa Ekologicznej Komunikacji, a następnie przekazany do czeskiej firmy Ekova celem generalnego remontu. Zakres prac odtworzeniowych i rewitalizacyjnych w ramach remontu gdyńskiej Škody 9Tr był ogromny. Trolejbus, po dostarczeniu do Ostrawy, został zdemontowany i rozpoczęto prace związane z konstrukcją, która została wypiaskowana, a następnie wymieniono wszystkie skorodowane elementy. Po zakończeniu prac związanych z konstrukcją rozpoczęto montaż poszycia bocznego, w trakcie którego blachy zostały do konstrukcji trolejbusu przyklejone, lecz na ich łączeniu zachowano oryginalną metodę przykręcania na śruby. W międzyczasie, w trakcie prac przy nadwoziu poddano pełnej rewitalizacji cały układ napędowy, osie, podstawy pantografów oraz rezystory. Trolejbus został zabezpieczony przed korozją, nałożono ostatnią warstwę lakieru, a następnie zamontowano napęd i wnętrze, co oficjalnie zakończyło prace remontowe nad pojazdem.

5_760.7_760.6_760.

Po powrocie do Gdyni Škoda otrzymała oznakowanie zgodne z oryginalnym z lat 70. XX wieku (nr inwent. 359). Wspólnie z trolejbusem Saurer 4TIILM z 1957 r., który obecnie znajduje się w trakcie rejestracji jako pojazd zabytkowy (numer inwent. 128 pochodzący z okresu eksploatacji w St. Gallen w Szwajcarii) i trolejbusem Jelcz 120MTE (nr inwent. 10121) stanowią znakomitą wizytówkę gdyńskiej komunikacji trolejbusowej.
Przypomnijmy, że trolejbusy Skoda 9TR funkcjonowały w gdyńskiej komunikacji miejskiej w latach 1962 –1979. Łącznie do eksploatacji wprowadzono 79 tych pojazdów, w tym 72 fabrycznie nowe i 7 używanych, wycofanych z Wałbrzycha po likwidacji sieci trolejbusowej. Największe wrażenie na mieszkańcach zrobiły trolejbusy z pierwszej dostawy, ze względu na ich nowoczesny wygląd i innowacyjne rozwiązania techniczne, odróżniające je od trolejbusów Skoda 8TR dostarczonych w latach 1958 –1961. Pierwsze Skody 9TR wprowadzono do gdyńskiej komunikacji miejskiej w 19.10.1962 r. Te trzydrzwiowe pojazdy o długości 11 m charakteryzowały się bardziej opływowym przeszklonym nadwoziem. Z przodu i tyłu zastosowano w nich większe panoramiczne szyby. Nowe Skody 9TR pomalowane były wg ówczesnej kolorystyki na kremowo-czerwono, przy czym do nadania im barw wykorzystano lepsze, bardziej świecące lakiery. We wnętrzu rzucała się w oczy przednia część pojazdu z tablicą rozdzielczą polakierowaną na soczysto zielony kolor farbą młotkową. Na uznanie zasługiwało rozplanowanie wnętrza, ułatwiające przemieszczanie się wewnątrz pojazdu, szczególnie dzięki wydzieleniu miejsca dla wózków i pasażerów stojących w tylnej części. Trolejbusy znakomicie prezentowały się o zmierzchu dzięki zastosowaniu w nich po raz pierwszy oświetlenia jarzeniowego.

9_760.8_760.

W kolejnych dostawach innowacją była inna kolorystyka przedniej części wnętrza pojazdu. Pojawiły się bowiem oprócz pojazdów lakierowanych w tym miejscu na zielono i jasnoszaro także nieliczne pojazdy lakierowane na soczyście wiśniowy kolor. Innowacją ostatniej partii fabrycznie nowych pojazdów było zastosowanie nowoczesnej kierownicy o mniejszych ramionach, całej w kolorze czarnym. Trolejbusy z poprzednich dostaw miały białe kierownice z jasnobrązowymi wewnętrznymi rozgałęzieniami.