Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

Daimler uruchamia montownię podwozi w Bogocie

infobus
29.02.2012 17:35
Daimler Buses widząc globalne wyniki sprzedaży i trendy w rozwoju komunikacji autobusowej postanowił bardziej zaangażować się w rynek Ameryki Łacińskiej i otworzył montownię podwozi autobusowych w Bogocie. W uroczystości, która odbyła się 16 lutego wzięli udział m.in. prezydent Kolumbii, Juan Manuel Santos oraz kilku członków parlamentu niemieckiego. Zakład należący do Daimler Kolumbia SA i ma produkować autobusowe podwozia Mercedes-Benz oraz Thomas na potrzeby lokalnych rynków –szczególnie dla szybkiego transportu pasażerskiego w gęsto zaludnionych miastach. Na pewno jednym z impulsów otworzeniu zakładu w tym akurat mieście był błyskawiczny rozwój systemu BRT 'TransMilenio’, gdzie pojazdy poruszając się po wydzielonych pasach zapewnią szybszy, bezpieczniejszy i czystszy transport publiczny. Ten wyjątkowy system transportowy powstał w ciągu zaledwie 24 miesięcy i stopniowo rozprzestrzenia się po całej Bogocie. Docelowo w 2015 r. aż 80 procent mieszkańców miasta będzie miało przystanek autobusowy w odległości 500 metrów od miejsc zamieszkania. W skład systemu wchodzi ponad 1800 autobusów z czego ok. 700 szt. ma logo Mercedes-Benz. Podobne koncepcje BRT święcą swoje triumfy w prawie wszystkich większych miastach południowoamerykańskiego kontynentu i dlatego montowania w Bogocie powinna mieć ręce pełne roboty. I na to właśnie liczy niemiecki koncern.
Montownia Daimler Buses w Bogocie. Z prawej podwozie Mercedes-Benz 1016, a obok zabudowany autobus z nadwoziem Marcopolo.
Daimler zainwestował w kolumbijski zakład ok. 1 mln USD. W Bogocie będą montowane podwozia Mercedes-Benz 1016 oraz Thomas EF 1723. Początkowa wydajność zakładu szacowana jest na 500 sztuk rocznie przy zatrudnieniu ok. 40 osób. -„Kolumbia – po Brazylii i Argentynie – ma największy potencjał rynkowy dla Daimlera w Ameryce Południowej. Inwestycja w montownię to odpowiedź firmy na prognozy wzrostu sprzedaży w tym regionie świata i poszukiwania przez tamtejszych przewoźników szerszej oferty pojazdów, które spełniają normę Euro 4 –obowiązującą w Kolumbii. Oczywiście podwozia Mercedes-Benz 1016 oraz Thomas EF 1723 są dostępne także w wersji Euro 5 (m.in. rynku brazylijskiego, gdzie ta norma obowiązuje od 1 stycznia br.)
Produkowane w Bogocie podwozia są przeznaczone tylko na rynek Ameryki Łacińskiej i nie są sprzedawane w żadnym innym miejscu na świecie. Ich elementy –jako zestawy CKD – powstają w Wörth (Mercedes-Benz) oraz w High Point w Północnej Karolinie (Thomas Built). Na końcu tej sieci produkcyjnej jest montaż w Bogocie. Aktualnie ocenia się, że ok 10% potrzebnych części do produkcji będzie pochodziło od lokalnych firm –reszta przypłynie z Niemiec albo z USA. Docelowo udział lokalnych dostawców ma wynieść 18%.
W skład systemu 'TransMilenio' wchodzi ponad 1800 autobusów, z czego ok. 700 szt. ma logo Mercedes-Benz.