Pierwszy Irizar i4 sprzedany w Polsce!
3 lutego br. w siedzibie firmy Wanicki w Mogilanach pod Krakowem miało miejsce przekazanie autobusu Irizar i4 dla firmy Link-Bus. Jest to pierwszy autobus integralny hiszpańskiego producenta zakupiony w Polsce.
Pierwszy integralny Irizar i4 będzie obsługiwał trasę Kraków-Wrocław, na której możemy także zobaczyć dwa Solarisy InterUrbino 12 –także jedne z pierwszych egzemplarzy tego typu zakupionych w Polsce (co ciekawe są one również serwisowane w Grupie Wanicki). Teraz dołączy do niech kolejny debiutant, czyli Irizar i4. Występuje on w wersji 2-osiowej, 13-metrowej o pojemności pasażerskiej 57 miejsc siedzących oraz 11 stojących. W jego układzie napędowym zastosowano silnik DAF PR265 Euro 5 o mocy 360 KM oraz automatyczną skrzynię biegów ZF ASTRONIC 12s2700 z intarderem. Zastosowany tutaj układ drzwi to 1-1-0 (wersja wysokości pokładu to „H”). Jak podkreśla właścicieli spółki Link-Bus ciężko jest po tak krótkim przebiegu ocenić ten autobus. Na pewno dobrze wygląda i przyjemnie nim się jedzie, kierowcy także nie powinni mieć powodów do narzekań. –„Irizar i4 został stworzony specjalnie z myślą o drogach miejskich i międzymiastowych. Jest to autobus idealny na potrzeby transportu miejskiego, krótkodystansowego, szkolnego lub firmowego. Utrzymuje wszystkie standardy jakości, komfortu, niezawodności i bezpieczeństwa charakteryzujące produkty Irizar –podkreśla Beta Wcisło, kierownik marketingu Grupy Wanicki.
Cała rodzina Irizar i4 charakteryzuje się wysoką zdolnością przystosowywania do potrzeb klientów i użytkowników. Jest ona oferowana bardzo szerokim przedziale gabarytowym: od 10,1-metra do 15-metrów. Łącznie jest aż 9. wersji, w tym także opcja Low Entry o długości 12,54 m. W serii i4 mamy dodatkowo trzy opcje wysokości pokładu, a co z tym idzie wyposażenie wnętrza. I tak: wersja H wyróżnia się najwyższym poziomem pokładu oraz: środkowymi pojedynczymi drzwiami (nie możemy tutaj zainstalować windy);wnętrzem zaprojektowanym na potrzeby pokonywania średnich dystansów, obejmujące półki na bagaż, indywidualne oświetlenie do czytania i nawiewy powietrza;większą pojemnością komory bagażowej. Wersja M jako jedyna ma równy poziom podłogi (bez podestów), z możliwością dostosowania do różnych konfiguracji dla osób niepełnosprawnych, zarówno w przedniej jak i tylnej części pojazdu. „M”oferuje wnętrze zawierające półki na bagaż, indywidualne oświetlenie do czytania i nawiewy powietrza oraz jednoskrzydłowe środkowe drzwi w dwóch różnych wersjach: drzwi standardowej szerokości i drzwi extra-szerokie, pozwalające na zainstalowanie windy kasetowej dla osób niepełnosprawnych. I najniższa wersja L –stworzona z myślą o krótkich dystansach z częstymi przystankami. Oferuje lepszy dostęp dzięki obniżonej podłodze oraz opcjonalne półki na bagaż. Dwuskrzydłowe drzwi środkowe o zwiększonej przepustowości umożliwiają zainstalowanie windy typu kasetowego dla osób niepełnosprawnych. Dodatkowo mamy tutaj zamkniętą kabinę kierowcy, przygotowaną m.in. do sprzedaży biletów i przyjmowania płatności. We wnętrzu znajdziemy przyciski przystanku na żądanie. Warto podkreślić, że wszystkie te wersje mają taką samą wysokość całkowitą kadłuba, czyli 3400 mm.
Zakupiony autobus przez Link-Bus to nie pierwsze i4 sprzedane w Polsce. Po naszych drogach jeżdżą łącznie cztery egzemplarze i4 na podwoziach Scania, w tym trzy w wersji najdłuższej – 3-osiowej, 15-metrowej. Czy polskiemu przedstawicielowi Irizara uda się lepiej wypromować ten model? Zobaczymy. Najważniejsze, że w niecały rok po debiucie (na marcowych targach GLIOB w Katowicach) ruszyła sprzedaż autobusów i czekamy na kolejne sukcesy. Poniżej podstawowe dane techniczne pierwsze integralnego Irizara i4 w Polsce:
Długość – 12.920 mm
Szerokość – 2.550 mm
Wysokość – 3.405 mm
Wysokość wnętrza – 2.000 (H) mm
Wysokość pierwszego stopnia – 400 mm
Rozstaw osi – 6.620 mm
Przedni zwis – 2.930 mm
Tylny zwis – 3.400 mm
Pojemność bagażników – 5,15 m3
Pojemność pasażerska: 59+1+13 (stojące)