Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

Warszawa i 15 lat niskiej podłogi

infobus
21.01.2012 15:37
18 stycznia minęło dokładnie 15 lat od dnia, kiedy autobusy o niskim przebiegu podłogi –Jelcze M121M –wyjechały na ulice Warszawy. Dzisiaj aż 90 proc. autobusów wyjeżdżających na warszawskie ulice w dni powszednie i 100 proc. w weekendy to pojazdy niskopodłogowe. Dzisiaj 90 proc. autobusów wyjeżdżających na warszawskie ulice w dni powszednie i 100 proc. w weekendy to pojazdy niskopodłogowe. A jeszcze 15 lat temu autobusy niskopodłogowe stanowiły zaledwie 2,1 proc. wszystkich kursujących w stolicy pojazdów. 18 stycznia minęło dokładnie 15 lat od dnia, kiedy niskowejściowe autobusy –Jelcze M121M –wyjechały na ulice Warszawy, a ich kursy zostały uwidocznione w rozkładach jazdy na przystankach autobusowych. Jelcze M121M nie były pierwszymi pojazdami o niski przebiegu podłogi w stolicy, ale styczeń 1997 roku to moment przełomowy z dwóch powodów. Przede wszystkim, w tym roku do Warszawy dotarły niskowejściowe pojazdy, kupione w ramach pierwszego dużego zamówienia na 50 autobusów. Ponadto, w styczniu 1997 roku, po raz pierwszy autobusy o niskim przebiegu podłogi zostały oznaczone w rozkładach jazdy. Pierwszym niskopodłogowym autobusem oddanym do dyspozycji warszawiaków był Neoplan N4020. Zaczął kursować w listopadzie 1994 roku na linii 175, docierającej na lotnisko. Rok później pojawiły się dwa niskopodłogowe Ikarusy 411. Przez dwa lata obsługiwały linię 700 spod Dworca Centralnego do Konstancina-Jeziorny.
Pierwszym niskopodłogowym autobusem oddanym do dyspozycji warszawiaków był Neoplan N4020 (fot. K. Wach)Niskowejściowy Jelcz M121M
18 stycznia 1997 roku na warszawskie ulice wyjechały pierwsze cztery, z 50 zamówionych, Jelcze M121M. Były to 12-metrowe autobusy, w których dwa pierwsze wejścia były bezstopniowe, a trzecie zostało poprzedzone dwoma stopniami. Jako ciekawostkę można dodać, że były to pierwsze autobusy z funkcją tzw. „przyklęku”. Pozwalało to na opuszczenie podłogi, znajdującej się na wysokości 37 cm nad jezdnią, o dodatkowe 8 cm. Obecnie jest to standard w niskopodłogowych autobusach. Jednocześnie, Jelcze były pierwszymi autobusami, w których zastosowano elektroniczne tablice wyświetlające kierunek jazdy. Wszystkie zamówione autobusy dotarły do Warszawy do połowy marca 1997 roku. Pojazdy zaczęły kursować m.in. na liniach: 101, 107, 118, 119, 127, 135, 150, 157, 170, 180, 409, 505, 511, 512 i 524.  Kursy autobusów niskopodłogowych od tego dnia były oznaczone w rozkładach jazdy, początkowo literą „n”, a następnie, tak jak obecnie, kwadracikami. Ułatwiło to zaplanowanie podróży osobom niepełnosprawnym ruchowo oraz rodzicom z małymi dziećmi. Reakcje pasażerów były bardzo pozytywne. Przede wszystkim doceniono możliwość wygodnego wsiadania i wysiadania z autobusów. Odczuły to głównie osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich, mające ograniczone możliwości poruszania się, osoby starsze oraz pasażerowie z małymi dziećmi w wózkach.
Autobusy niskopodłogowe na ulicach Warszawy (fot. K. Wach)Autobusy niskopodłogowe na ulicach Warszawy (fot. K. Wach)Autobusy niskopodłogowe na ulicach Warszawy (fot. K. Wach)
Teraz aż 1388 autobusów z 1534 eksploatowanych obecnie egzemplarzy to pojazdy niskopodłogowe / niskowejściowe. Oznacza to, że ponad 90 proc. autobusów wyjeżdżających na ulice w dni powszednie i 100 proc. w weekendy to autobusy niskopodłogowe. Dla porównania, 10 lat temu było to 27,7 proc.  Najnowsze autobusy niskopodłogowe są wyposażone w klimatyzację i system monitoringu, a w części zamontowano biletomaty. W pojazdach pojawiło się także wiele udogodnień dla osób niepełnosprawnych, m.in. pochylnie ułatwiające wjazd i wyjazd wózka inwalidzkiego z pojazdu, system głosowego zapowiadania przystanków, przyciski otwierania drzwi oznaczone napisami w alfabecie Braille’a, bardziej kontrastowe oznaczenie progów drzwi i krawędzi podestów oraz duże wyświetlacze prezentujące przebieg trasy. Dodatkowo, nowoczesne autobusy są przyjazne środowisku naturalnemu. Wszystkie spełniają normy EURO 5 o dopuszczalnej emisji spalin do atmosfery. Zatroszczono się także o estetykę wnętrza autobusów. W wybranych pojazdach fotele zostały pokryte „warszawską”tapicerką, przedstawiającą kolumnę Zygmunta III Wazy oraz Stare Miasto.
Autobusy niskopodłogowe na ulicach Warszawy (fot. K. Wach)Autobusy niskopodłogowe na ulicach Warszawy (fot. K. Wach)Autobusy niskopodłogowe na ulicach Warszawy (fot. K. Wach)
Na początku stycznia br. do Warszawy dotarły cztery autobusy Solaris Urbino 18 Hybrid –pojazdy nowoczesne, ekonomiczne w eksploatacji i przyjazne dla środowiska naturalnego. Autobusy wyposażone są w trzy silniki: dwa elektryczne i jeden spalinowy. Silniki elektryczne są zasilane bateriami, przy czym proces ich ładowania bazuje na odzyskiwaniu energii z hamowania. Dzięki temu rozwiązaniu, autobusy zużywają 24 proc. paliwa mniej, jednocześnie ograniczając emisję spalin o 78 proc. Autobusy hybrydowe zostały zakupione przez Miejskie Zakłady Autobusowe w ramach tzw. „przetargu stulecia”na 168 autobusów.
Hybrydowe autobusy niskopodłogowe na ulicach Warszawy.