Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

Autobusy tankowane lokalnie

infobus
18.01.2012 23:08
Instytut Transportu Drogowego w Warszawie bierze udział w europejskim projekcie „Baltic Biogas Bus”, promującym ideę pozyskiwania i stosowania biometanu m.in. w komunikacji miejskiej. Przykład m.in. Helsinek pokazuje, że to może się udać i to bazując na lokalnych źródłach…
Projekt badawczy „Baltic Biogas Bus”realizowany jest w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Funduszy Norweskich. Bierze w nim udział 12 instytucji: ze Szwecji, Norwegii, Finlandii, Niemiec, Litwy, Łotwy, Estonii, Polski oraz z Rosji (jako obserwatora). Cele projektu to:
– promowanie i upowszechnianie w państwach Regionu Morza Bałtyckiego idei wykorzystania biometanu do zasilania autobusów komunikacji miejskiej;
– zwiększenie udziału biometanu jako paliwa do napędu silników w autobusach, a tym samym redukcja emisji CO2 w skali regionu oraz w poszczególnych państwach;
– promocja wprowadzania autobusów z silnikami zasilanymi biometanem do komunikacji w miastach w aspekcie zmniejszania negatywnych skutków oddziaływania tych autobusów na środowisko naturalne człowieka.
Projekt „Baltic Biogas Bus”jest kolejnym projektem Instytutu Transportu Drogowego, wykonywanym w ramach konsorcjum międzynarodowego, tym razem w obszarze ochrony środowiska naturalnego człowieka przed szkodliwym oddziaływaniem motoryzacji. W ramach tego projektu ITS będzie m.in. wspierał polskie miasta w przygotowaniu strategii stosowania biometanu do zasilania silników autobusów miejskich. 
Autobusy w sieci HSL Helsinki
Przykład Helsinek pokazuje, że także w transporcie autobusowym można zastosować słynne hasło: „myśl globalnie –działaj lokalnie”. W tym roku rozpoczną tam eksploatację ekologiczne autobusy tankowane paliwem produkowanym „na miejscu”. Pod koniec 2011 r. firmy Gasum i Helsinki Region Environmental Services Authority (HSY) ogłosiły zawarcie współpracy w celu wykorzystania lokalnych odnawialnych źródeł energii, jako paliwa do zasilania taboru autobusowego miejskiego operatora –Helsinki Regional Transport Authority (HSL). Umowa obejmuje modernizację produkcji biogazu produkowanego w oczyszczalni ścieków Suomenoja w Espoo i dostarczenia go do miejskiej sieci gazowej w 2012 roku. W ramach tej współpracy Gasum zobowiązało się do tankowania 50 autobusów z sieci HSL w biometan pochodzący z oczyszczalni ścieków z miast Kauniainen, Kirkkonummi i Vantaa, wchodzących w skład helsińskiej metropolii. Firma dostarczy do te celu niezbędną infrastrukturę. HSL zapowiedziało też, że będzie premiować przewoźników, którzy zdecydują się przejść na zasilanie biogazem. Jednocześnie operator ocenia, że nowa biogazownia w Suomenoja może pokryć roczne zużycie paliwa na poziomie niemal 50 autobusów lub równowartość ponad 6 milionów wzkm rocznie w ramach podmiejskich przewozów. Dodatkowo emisji dwutlenku węgla zostanie zmniejszona o 4700 ton rocznie.