Echa Kortrijk 2011: VDL Futura jako International Coach of the Year 2012
O tym wiedzieliśmy już od dawna, jednak oficjalnie to właśnie na targach w Kortrijk został ogłoszony werdykt jury co do tytułu „International Coach of the Year 2012”. Otrzymał go autokar VDL Futura, który w Polsce sprzedaż się w liczbie aż 14 sztuk. Pierwszym odbiorcą „Autokaru Roku 2012”w Polsce została firma Lekier z Warszawy. Przekazania kolejnych autokarów odbywają się na bieżąco, a część z tych dostaw odbędzie się w 2012 r. Aktualnie wśród klientów dominują przewoźnicy turystyczni, jednak zaczynają się pojawiać także przewoźnicy liniowi. Przypomnijmy, że w tym roku autobusy turystyczne rywalizowały o tytuł „International Coach of the Year 2012”w ramach Euro Coach Test, który odbył się w maju br. w Norwegii. W składzie jury znalazło się 19. dziennikarzy z europejskich krajów i to ich decyzją VDL Futura została ogłoszona najlepszym autokarem. W telegraficznym skrócie najważniejsze zalety autobusu to praktyczność, dobre wykończenie i efektywność. Zdaniem dziennikarzy – VDL Futura to cały czas autobus z klasy ekonomicznej, który jednak swoją stylistyką, wyposażeniem i dopracowaniem pretenduje do klasy Premium. Podkreślili oni także wysoki komfort pasażerów (i częściowo płaski przebieg podłogi), optymalnie dobrany układ napędowy oraz dobry stosunek ceny do jakości. Co ważne – nowa Futura otrzymała pochwałę także za niskie zużycie paliwa oraz łatwość eksploatacyjną. Kierowca, który przesiada się za stery Futury nie potrzebuje wiele czasu, aby przyzwyczaić się do nowego kokpitu. Do tego dodajmy dopasowany układ napędowy, w tym automatyczną skrzynię biegów AS Tronic oraz mały promień skrętu i rewelacyjną zwrotność. To plus dopracowany i ładny kokpit powoduje, że ten autobus kierowcy na pewno polubią. A co z operatorami? Im przede wszystkim nowa Futura imponuje tradycyjnie niską masą własną, która nie tylko przynosi realne korzyści w zakresie zużycia paliwa, ale także umożliwia w wersji 12,9-metrowej wygodny transport aż 57 pasażerów.
Oczywiście podczas uroczystości wręczania tytułu Rémi Henkemans, dyrektor zarządzający VDL Bus &Coach był bardzo dumny z nowej Futury: -„Fakt, że teraz możemy się pochwalić zarówno tytułem „International Bus of the Year 2011”, który zdobył niskopodłogowy autobus miejski VDL Citea, jak i tytułem 'International Coach of the Year 2012′ dla New Futury pokazuje, że nasza firma plasuje się wśród najlepszych producentów w Europie. To także dowodzi, że cały czas rozwijamy nasze produkty w oparciu o życzenia naszych klientów’. Przypomnijmy, że nowa Futura została wprowadzona do produkcji we wrześniu 2010 r., a sama nazwa Futura ma bardzo długą historię w VDL Bus &Coach. Można powiedzieć, że jest synonimem skutecznego produktu, zorientowanego na klienta i dzięki temu oferowanym przez dziesięciolecia. Nowa Futura ma również pójść tą drogą. Aktualnie klienci mogą wybrać pomiędzy dwoma, dwuosiowymi modelami o długości 12,2 i 12,9 m oraz trzema, trzyosiowymi o pojemności do 57 pasażerów i długości od 13,1 do 14,8 m.
Citea LLE: następca Ambasadora
Podczas targów w Kortrijk mogliśmy też zobaczyć nowy autobus podmiejski Citea LLE (Light Low Entry), który zastąpi w ofercie holenderskiego producenta model Ambassador, po którym widać już „ząb czasu”. Zdaniem VDL –na tej zamianie klient korzysta podwójnie –Citea LLE ma wszystkie dobre cechy Ambassadora, czyli przede wszystkim niską masę własną (Light) , jak również nowoczesne wzornictwo serii Citea. Zdaniem producenta zastosowanie lekkiej konstrukcji może przynieść oszczędności od 10 do 20% w porównaniu z tradycyjnymi autobusami. To sporo. Poza tym Citea LLE powyróżniają pojedyncze, przednie drzwi wejściowe, co wynika z realizowania przez ten model funkcji transportowych na obrzeżach miast i na liniach lokalnych / regionalnych. W zasadzie kokpit kierowcy jest ten sam co w innymi modelach Citea i nie ma tutaj większych niespodzianek. Pojemność pojazdu to 45 miejsc siedzących plus 35 miejsc stojących. Razem 80 miejsc. Przypomnijmy, że aktualnie rodzina Citea bazuje na trzech odmianach:
– niskopodłogowej Citea SLF (Low Floor), gdzie mamy tylko jeden, 12-metrowy model (który jest również dostępny z napędem hybrydowym)
– niskowejściowej Citea SLE (Low Entry), gdzie mamy 4 modele o różnej długości;
– i niskowejściowej o obniżonej masie własnej – Citea LLE (Light Low Entry), gdzie mamy na razie jeden autobus o długości 12 metrów.
Do tej pory koncern VDL sprzedał 2750 szt. poprzednika Citei LLE, czyli modelu Ambassador, którego produkcja ruszyła w sierpniu 2002 r. Trafiły one do odbiorców w Holandii, Niemczech, Danii, Norwegii, Finlandii, Włoch, Izraela i krajów bałtyckich.
Przegubowy i bezemisyjny Phileas
To nie koniec nowości spod znaku VDL, których mieliśmy być okazję świadkami w Kortrijk. Firma po raz pierwszy pokazała też 18-metrowy model Phileas napędzanych ogniwami paliwowymi. Do tej pory największy autobus na ogniwa paliwowe, jaki kiedykolwiek zbudowano miał długość 13,5-metra. Teraz rekord należy do VDL. Łącznie do tej pory wyprodukowano cztery takie egzemplarze: dwa dla holenderskiego przewoźnika GVB w Amsterdamie i dwa dla niemieckiego przewoźnika RVK w Kolonii. Program rozwoju technologii ogniw paliwowych przez VDL ruszył w 2008 r. w związku z holenderskim, rządowym projektem „The car of the future will drive”. Został on zainicjowany, aby przyspieszyć wprowadzanie do normalnej eksploatacji ciche, czyste, wydajne, inteligentne i bezpieczne technologie. To dało odpowiednią dynamika nad opracowywaniem innowacyjnego Phileas-a, tym bardziej, że do tej współpracy włączył się niemiecki land Nadrenia Północna-Westfalia , co doprowadziła do połączenia dwóch projektów. I stąd właśnie podział autobusów pomiędzy Amsterdam i Kolonię. Ich wprowadzenie do eksploatacji na początku września 2011 r. zapoczątkowało 5-letni program badawczy. Co warto podkreślić, sprawdzana jest tutaj także sama technologia produkcji wodoru. I tak w Kolonii pozyskiwany jest on jako odpad z lokalnej firmy chemicznej, a w Amsterdamie uzyskuje się wodór poprzez elektrolizę. Generalnie w całym programie zaangażowanych jest szereg firm. I tak:
– za produkcję Phileases-a i integrację różnych systemów w pojazdach odpowiedzialny jest Advanced Public Transport Systems bv (APTS) z Helmond (Holandia) –należący do VDL;
– za napęd hybrydowy, w tym magazynowania energii i zarządzania energią odpowiedzialny jest Vossloh Kiepe GmbH z Düsseldorfu (Niemcy);
– za rozwój i dostarczanie systemów ogniw paliwowych odpowiedzialny jest Ballard Power Systems Inc (Kanada);
– za rozwój i dostawy baterii odpowiedzialny jest Hoppecke Batterien GmbH z Brilon (Niemcy);
– za badania naukowe odpowiedzialny są uczelnie „Rheinisch-Westfälische Technische Hochschule Aachen’ i „Fachhochschule Köln”. Naukowcy są głównie zaangażowani w analizowaniu wydajności systemów zarządzania energią i baterii oraz opracowywanie okresowych raportów.
I kilka sów o samej konstrukcji autobusu. Przegubowy Phileas na ogniwa paliwowe magazynuje energię poprzez zastosowanie kombinacji z superkondensatorów i baterii. Pojazd napędzany jest wodorem, przechowywanym w zbiornikach na dachu pojazdu i w efekcie jego spalania nie otrzymujemy żadnych szkodliwych spalin tylko czystą wodę. W pojeździe zastosowano także system ogniw paliwowych nowej generacji, które pobierają znacznie mniej energii i co więcej, prawie nie produkują żadnego hałasu.