Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

Londyn zaostrza normy

infobus
10.11.2011 23:27
Do zaostrzenia norm w Strefie Niskiej Emisji (Low Emission Zone, LEZ) w Londynie w celu poprawy jakości powietrza pozostały cztery miesiące. Od 23 października można dokonać rejestracji potwierdzającej zgodność z normami (http://www.tfl.gov.uk/lezlondon) Transport for London (TfL) apeluje do właścicieli i operatorów pojazdów zarejestrowanych poza Wielką Brytanią, w tym w Irlandii Północnej, o niezwłoczne podjęcie odpowiednich kroków umożliwiających uniknięcie kar w styczniu 2012 roku, kiedy wejdą w życie nowe normy emisji. Aby udowodnić zgodność z nowymi normami, należy zarejestrować w TfL wszystkie objęte nimi pojazdy przed wjazdem do Wielkiego Londynu. Właściciele i operatorzy samochodów ciężarowych dużej ładowności, autobusów i autokarów, które spełniają normy emisji cząstek stałych Euro III i zostały już zarejestrowane w TfL, zobowiązani są do podjęcia odpowiednich działań w celu zapewnienia, że ich pojazdy spełniają nowe normy Euro IV, a następnie do ich ponownego zarejestrowania przed 3 stycznia 2012 roku. Właściciele i operatorzy pojazdów obecnie zarejestrowanych jako spełniające normy emisji cząstek stałych Euro IV lub wyższe nie będą musieli dokonywać powtórnej rejestracji. Właściciele pojazdów, które nie będą spełniać wymaganych norm emisji lub nie zostaną zarejestrowane w TfL do 3 stycznia 2012 roku, po wjeździe do Wielkiego Londynu będą zobowiązani do uiszczenia dziennej opłaty w wysokości 200 GBP pod groźbą grzywny 1000 GBP.
Właściciele i operatorzy większych samochodów dostawczych, minibusów lub pojazdów specjalnych, takich jak pojazdy do przewozu koni i samochody kempingowe lub lekkie samochody terenowe z napędem na cztery koła, będą zobowiązani do zarejestrowania pojazdów w TfL, aby udowodnić, że spełniają one normy emisji cząstek stałych Euro 3. Pojazdy, które obecnie nie spełniają nowych norm LEZ, będą musiały zostać odpowiednio zmodyfikowane, a następnie zarejestrowane w TfL do 3 stycznia 2012 roku. Właściciele pojazdów, które nie będą spełniać wymaganych norm emisji lub nie zostaną zarejestrowane w TfL do 3 stycznia 2012 roku, po wjeździe do Wielkiego Londynu będą zobowiązani do uiszczenia dziennej opłaty w wysokości 100 GBP pod groźbą grzywny 500 GBP. Usilnie zaleca się operatorom pojazdów niezwłoczne zarejestrowanie ich w TfL w celu udowodnienia zgodności z normami emisji. TfL zależy na tym, aby operatorzy spełniali normy LEZ i rejestrowali pojazdy, a nie uiszczali dzienną opłatę lub płacili grzywnę.
Zanieczyszczenie powietrza w Londynie to poważny problem wpływający na zdrowie mieszkańców –oszacowano, że przyczynia się do 4300 przedwczesnych zgonów rocznie oraz znacznie pogarsza jakość życia wielu ludzi, zwłaszcza dzieci i osób starszych. Londyn musi również spełniać prawnie ustanowione europejskie normy dotyczące jakości powietrza. Obszar LEZ, wprowadzony w 2008 roku, obejmuje większość terytorium Wielkiego Londynu i obowiązuje 7 dni w tygodniu, 365 dni w roku. Szkodliwe emisje spalin zmalały w znacznym stopniu dzięki LEZ. Obecnie konieczne jest rozszerzenie programu w celu zagwarantowania zgodności Londynu z wymaganymi prawem normami jakości powietrza. TfL szacuje, że nowe normy LEZ będą dwukrotnie bardziej skuteczne w porównaniu z wcześniejszymi etapami w redukcji szkodliwego zanieczyszczenia powietrza cząstkami stałymi w stolicy. Do wejścia zmian w życie pozostały niecałe cztery miesiące, dlatego TfL apeluje do operatorów pojazdów, których one dotyczą, o natychmiastowe podjęcie odpowiednich działań gwarantujących dostosowanie do nowych norm na czas. Aby spełnić normy, właściciele i operatorzy tych pojazdów mają do wyboru kilka możliwości:
– Zainstalowanie w pojeździe filtra redukującego emisję zanieczyszczeń: TfL akceptuje akredytowane modyfikacje filtrów dokonane na terenie Europy
– Zakup nowszego samochodu
– Przeorganizowanie floty w taki sposób, aby w LEZ jeździły tylko pojazdy, które spełniają wymagane normy emisji
– Uiszczanie opłaty dziennej
Londyńska Strefa Niskiej Emisji
I kilka informacji technicznych
1. Strefa Niskiej Emisji obejmuje większą część terytorium Wielkiego Londynu oraz wszystkie drogi na terenie Wielkiego Londynu, w tym odcinki autostrad M1 i M4. Nie obejmuje natomiast autostrady M25 (mimo że biegnie ona w granicach Wielkiego Londynu).
2. LEZ nie dotyczy samochodów osobowych, motocykli i samochodów dostawczych o masie poniżej 1,205 tony bez obciążenia. Właściciele mogą sprawdzić dane pojazdu w dokumentacji pojazdu.
3. Właściciele i operatorzy mogą uzyskać dodatkowe informacje na stronie internetowej (www.tfl.gov.uk/lezlondon) lub pod numerem telefonu +44 207 310 8998.
4. Od 3 stycznia 2012 roku samochody ciężarowe dużej ładowności o masie powyżej 3,5 tony oraz autobusy i autokary o masie powyżej 5 ton posiadające więcej niż 8 miejsc dla pasażerów będą musiały spełniać normy emisji cząstek stałych na poziomie Euro IV, aby mogły jeździć w obszarze LEZ bez opłaty.
5. Od 3 stycznia 2012 roku większe samochody dostawcze, minibusy i inne pojazdy specjalne będą musiały spełniać normy emisji cząstek stałych na poziomie Euro 3, aby mogły jeździć w obszarze LEZ bez opłaty. Przepisy te będą dotyczyć:
– Minibusów –z więcej niż 8 miejscami dla pasażerów, plus miejsce dla kierowcy, o masie całkowitej pojazdu poniżej 5 ton
– Większych samochodów dostawczych i pojazdów specjalnych, takich jak pojazdy do przewozu koni –o masie od 1,205 tony bez obciążenia do 3,5 tony masy całkowitej pojazdu
– Samochodów kempingowych o masie całkowitej od 2,5 do 3,5 tony
6. LEZ to kluczowy element działań zmierzających do osiągnięcia przez Londyn zgodności z europejskimi dyrektywami dotyczącymi jakości powietrza w odniesieniu do cząstek stałych i tlenków azotu. Transport drogowy jest głównym źródłem tego rodzaju zanieczyszczeń powietrza w Londynie.
7. Formularze rejestracyjne można pobrać ze strony www.tfl.gov.uk/lezlondon lub uzyskać pod numerem telefonu +44 207 310 8998.
8. Formularze rejestracyjne i wymagane dodatkowe dokumenty można dostarczyć do TfL pocztą tradycyjną lub elektroniczną. Po otrzymaniu przez TfL formularza rejestracyjnego, operator otrzyma potwierdzenie na piśmie (w formie tradycyjnego listu lub e-maila) z informacją, czy rejestracja przebiegła pomyślnie. Za pojazdy poruszające się w obrębie strefy przed uzyskaniem pisemnego potwierdzenia pomyślnej rejestracji należy uiścić opłatę dzienną pod groźbą grzywny.
9. Operatorzy mogą zainstalować w pojazdach filtry redukujące ilość emisji cząstek stałych. TfL akceptuje filtry zainstalowane w innych krajach europejskich. Operatorzy powinni dołączyć do dokumentów rejestracyjnych TfL informacje oraz potwierdzenia dotyczące wszelkich modyfikacji pojazdu.
10. Odzyskiwaniem niezapłaconych grzywien nałożonych na właścicieli pojazdów zarejestrowanych poza Wielką Brytanią zajmuje się europejska agencja windykacyjna.