Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

Starachowice rozpoczęły produkcję turystycznych korpusów

infobus
01.09.2011 00:11

29. sierpnia w zakładzie MAN w Starachowicach miało miejsce uroczyste otwarcie produkcji szkieletów konstrukcyjnych autokarów Neoplan Starliner, Cityliner oraz miejskich autobusów piętrowych MAN A39. To zwieńczenie półrocznych przygotowań i zmian w systemie produkcyjnym całej fabryki, które realizowane były w ramach projektu o nazwie „PREMIUM”. –„Projekt ten obejmował przeniesienie produkcji korpusów autobusów PREMIUM z Plauen (Niemcy) do Starachowic, wprowadzenie zanurzeniowego lakierowania kataforetycznego dla korpusów PREMIUM w zakładzie w Starachowicach oraz przeniesienie produkcji komponentów od dotychczasowego dostawcy „Bozankaya”(Niemcy) do Starachowic”–wylicza Piotr Kaczorowski, kierownik projektów w starachowickim zakładzie MAN-a. Harmonogram wdrażania projektu przebiegał w pięciu etapach:
– przebudowa i dostosowanie zakładu w Starachowicach do produkcji autobusów PREMIUM;
– zatrudnienie oraz szkolenia pracowników zarówno w zakładzie, jak i w Niemczech (Plauen);
– przeniesienie produkcji komponentów z Bozankaya do Starachowic;
– próby technologiczne malowania korpusów w instalacji malowania kataforetycznego KTL (w ramach projektu PREMIUM przeprowadzono próbne malowanie łącznie 6 korpusów w instalacji KTL, z których 5 miało swoich odbiorców). 

Piotr Kaczorowski (od lewej), kierownik projektów, Wojciech Pawlak, szef produkcji autobusów oraz Kamil Surdy, kierownik modułu produkcji komponentów i szkieletów autobusów - to im przypadł w udziale gest włączenia zielonego światła dla nowej linii produkcyjnejW przedsięwzięcie pn. PREMIUM zaangażowana była liczna grupa pracowników starachowickiego MANa

 Ostatnim, finalnym etapem wdrażania projektu było rozpoczęcie produkcji seryjnej korpusów autobusowych. To stało się 29 sierpnia. W historycznym dla zakładu wydarzeniu uczestniczyła bardzo liczna grupa pracowników, którzy byli zaangażowani w to przedsięwzięcie. –„Dzięki decyzjom zarządu i waszej ciężkiej pracy udało się to osiągnąć – mówił podczas uroczystości Stanisław Ziętkiewicz, dyrektor zakładu MAN w Starachowicach. – To nie jest ostatni fajerwerk w historii tego zakładu. Mam nadzieję, że będzie ich więcej i razem zbudujemy najlepszy zakład produkcji autobusów w Polsce.”Następnie szef fabryki podkreślił wagę dotychczasowych inwestycji i wysokich kwalifikacji załogi: –„Starachowice znane są jako miejsce, gdzie komponenty spawalnicze są najlepszej jakości w koncernie. Poza tym jako jedyny zakład w Polsce prowadzimy zanurzeniowe lakierowanie kataforetyczne, które daje gwarancję najlepszego zabezpieczenia przed korozją. Celem projektu, który od ponad roku był wdrażany w Starachowicach jest poprawienie ochrony antykorozyjnej dla autobusów PREMIUM oraz zapewnienie wysokiej jakości komponentów stosowanych przy ich produkcji.”
Malowanie kataforetyczne umożliwia uzyskanie dużej ochrony przed korozją przy niskich kosztach pokrywania i przyjaznym dla środowiska procesie technologicznym. Jest ono używane do powlekania przedmiotów o dużych wymiarach i skomplikowanych kształtach, takich jak np. karoserie samochodowe. Kataforeza polega na katodowym lakierowaniu powierzchni metalowych w zanurzeniu elementów w specjalnym roztworze przy jednoczesnym podłączeniu napięcia elektrycznego. Proces malowania kataforetycznego obejmuje bezpośrednio po sobie następujące etapy: odtłuszczanie, płukanie po odtłuszczaniu, aktywacja powierzchni, fosforanowanie, płukanie po fosforanowaniu, nakładanie farby, płukanie po malowaniu, wygrzewanie pomalowanych powierzchni.

Podczas oficjalnego uruchomienia produkcji na taśmę wjechał pokazowy szkielet autobusu turystycznegoPodczas oficjalnego uruchomienia produkcji na taśmę wjechał pokazowy szkielet autobusu turystycznego

Planowany na ten rok poziom produkcji w ramach projektu PREMIUM oscyluje na poziomie 1,6 – 2,5 turystycznych korpusów dziennie. Zakładane zatrudnienie pod produkcję dwóch konstrukcji PREMIUM dziennie to dodatkowo 180 osób (140 pracowników do produkcji bezpośredniej, 22 pracowników do produkcji pośredniej oraz 20 pracowników umysłowych). Łączna wartość inwestycji wyniosła 3.500.000 EUR.
Korzystając z okazji gratulujemy całej załodze starachowickiej fabryki kolejnej inwestycji i coraz większej specjalizacji w ramach całego koncernu. To z jednej strony gwarantuje byt zakładu w przyszłości, zaś z drugiej jest dowodem na wysoką jakość powstających w Starachowicach konstrukcji. Ma to oczywiście też swoje umocowanie w stosunkowo niskich kosztach pracy w świętokrzyskiej fabryce, które na pewno z czasem wzrosną wraz z coraz silniejsza pozycją fabryki w ramach całego systemu produkcji MAN. Przypomnijmy, że aktualnie zakłady produkcyjne w Starachowicach i w Poznaniu to centrum kompetencyjne produkcji autobusów miejskich MAN. Tylko w Polsce produkowane są niskopodłogowe autobusy miejskie MAN, które trafiają na rynki całej Europy. Teraz to szerokie doświadczenie wykorzystane zostanie również w procesie produkcyjnym autokarów turystycznych.

Podczas oficjalnego uruchomienia produkcji na taśmę wjechał pokazowy szkielet autobusu turystycznegoDyrektor Stanisław Ziętkiewicz mówiąc o projekcie PREMIUM nie szczędził słów uznania pod adresem pracowników zakładu, dzięki którym udało się to przedsięwzięcie wdrożyć w życie.Dyrektor Stanisław Ziętkiewicz mówiąc o projekcie PREMIUM nie szczędził słów uznania pod adresem pracowników zakładu, dzięki którym udało się to przedsięwzięcie wdrożyć w życie.