Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

Nowy Citaro: obniżone koszty obsługi (6)

infobus
13.07.2011 20:41
Prezentujemy już ostatni odcinek z długiej serii artykułów o nowym autobusie Mercedes-Benz Citaro. Mamy nadzieję, że było warto doczekać do końca. Oficjalna premiera modelu przewidziana jest na październikowych targach w Kortrijk, a jego seryjna produkcja ruszy w 2012 r. Teraz czas na ważny aspekt miejskiej eksploatacji, czyli: koszty obsługi. Zdaniem Mercedes-Benz nowy Citaro jest pod tym względem oszczędniejszy od swojego poprzednika.
 Dolne narożniki przedniej i tylnej ściany zostały wykonane z przykręcanych elementów z tworzywa sztucznego wzmacnianego włóknem szklanym, co znacząco ułatwia i obniża koszty ewentualnej wymiany. Fot. Daimler BusesDolne narożniki przedniej i tylnej ściany zostały wykonane z przykręcanych elementów z tworzywa sztucznego wzmacnianego włóknem szklanym, co znacząco ułatwia i obniża koszty ewentualnej wymiany. Fot. Daimler Buses
Dłuższe okresy międzyprzeglądowe
Jednym z podstawowych zadań postawionych przed konstruktorami Citaro nowej generacji było znaczące ograniczenie kosztów eksploatacji. Skupiono się na kosztach utrzymania –okresy międzyprzeglądowe dla automatycznej skrzyni biegów i mostu napędowego wydłużono ze 120 000 do 180 000 km. Także niektóre drobniejsze zmiany przyczyniają się do zmniejszenia kosztów utrzymania: np. wlot powietrza do kabiny kierowcy został teraz wyposażona w większe filtry, które rzadziej wymagają wymiany.
W gęstym i chaotycznym ruchu ulicznym w centrach miast nietrudno o drobne kolizje i otarcia, które także generują koszty. Dlatego, w dolnej części ściany przedniej zastosowano specjalne osłony wykonane z tworzywa sztucznego wzmocnionego włóknem szklanym, które są przykręcane i łatwo je wymienić. Zabezpiecza to narożniki nadwozia podczas podjazdu do przystanku lub pokonywania wzniesień. Także tylne zderzaki i osłony nadkoli wykonano z tworzywa sztucznego wzmacnianego włóknem szklanym, co znacząco obniża koszty ewentualnych napraw.
Akumulator autobusu wyposażono w specjalny czujnik i sterownik, które dbają o utrzymanie odpowiedniego poziomu napięcia. Dzięki temu wydłużył się okres eksploatacji akumulatora. Fot. Daimler Buses
Mniej czynności obsługowych
Zastosowane zarówno na zewnątrz, jak i we wnętrzu autobusu żarówki LED przyczyniają się do zauważalnego zmniejszenia zużycia energii. Co więcej, są one w stanie wytrzymać bez wymiany do końca okresu eksploatacji pojazdu, co eliminuje konieczność wymiany przepalonych żarówek. Wiele innych zastosowanych rozwiązań przyczynia się do ograniczenia pracochłonności obsługi autobusu. Np. akumulator wyposażono teraz w specjalny czujnik napięcia, połączony ze sterownikiem, który dba odpowiedniego poziomu napięcia. Dzięki temu znacząco wydłuża się okres eksploatacji akumulatora. Zwiększono także pojemność zbiornika płynu spryskiwacza przedniej szyby z 8 do 20 litrów, więc znacznie rzadziej zachodzi teraz konieczność jego uzupełniania.