Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

Volvo z MCV dla Londynu

infobus
29.06.2011 23:18
W czerwcu br., w siedzibie Volvo Bus w Warwick, odbyła się prezentacja nowego, niskopodłogowego autobusu piętrowego na podwoziu Volvo B9TL z zabudową egipskiej firmy MCV Group. To oznacza początek współpracy szwedzkiego producenta z egipską firmą nadwoziową w zakresie dostaw na brytyjski rynek. Do tej pory Szwedzi głównie dostarczali podwozia do zabudowy przez WrightBus (np. model Gemini 2). Teraz w ramach prototypu eksploatowanego przez Grupę Go-Ahead próbują nowego rozwiązania. Przypomnijmy, że to już jest drugie podejście Volvo z tym samym produktem –w ubiegłym roku pokazany pierwszy egzemplarz opracowany w kooperacji z MCV okazał się zbyt ciężki do pracy w Londynie. Dlatego pojazd został ponownie zaprojektowany i „odchudzony”o około jedną tonę. Ostatecznie jego masa własna wynosi obecnie 12.375 kg. To trochę więcej niż konkurencja, ale autobus otrzymał zgodę Transport for London na przewóz 82 pasażerów, zamiast standardowych 87 pasażerów. Powód? Pojazd jest w od początku do końca zaprojektowany zgodnie z rozporządzeniem WE nr 107, które zakłada większą nominalną wagę pasażerów na poziomie 68 kg. To znacznie więcej w porównaniu z masą 63,5 kg, jak jest przyjęta w brytyjskich normach.
 Piętrowy autobus Volvo-MCV;fot. Flickr.com Piętrowy autobus Volvo-MCV;fot. Flickr.com Wright Bus-Volvo Gemini2;fot. Flickr.com
Generalnie charakterystyka dwuosiowego pojazdu Volvo-MCV jest następująca:
– długość to 10,3 m z sztywną przednią osią
– pojemność pasażerska wynosi 82 miejsca plus kierowca pojazdu, w tym 63 miejsca siedzące i 19 stojących;
– układ napędowy to zamontowany z tyłu silnik Volvo D9B o mocy 260KM lub 310KM w zależności od wymagań operatora, spełniający normę Euro 5 (w opcji EEV) i współpracujący ze skrzynią biegów ZF Ecolife (w standardzie) lub Voith D864.5.
– konstrukcja posiada wbudowany podjazd dla wózków inwalidzkich;
– wewnętrzne i zewnętrzne oświetlenie LED.
 Alexander Dennis Enviro 400;fot. Flickr.comAlexander Dennis Enviro 400;fot. Flickr.comScania OmniCity DD;fot. Flickr.comWright Bus–Volvo Gemini 2 Hybrid;fot. Flickr.com
Najnowszy piętrus powstaje dwuetapowo. Podwozie Volvo B9TL produkowane jest w szwedzkim zakładzie w Borås, a następnie eksportowane do zakładu MCV w Egipcie, w Salheya, gdzie następuje zabudowa nadwozia. Zakład pod Kairem zatrudnia ok. 2500 pracowników, a ponad 60% wytwarzanych tutaj pojazdów jest wysyłanych na eksport. Obecnie firma ma zdolność produkcyjną na poziomie 3200 autobusów na jedną zmianę rocznie. Liczba ta może znacznie wzrosnąć, gdyż plany podboju Wielkiej Brytanii są dość ambitne. W 2012 r. niskopodłogowy autobus piętrowy ma być produkowany już seryjnie, a równolegle Volvo-MCV pracuje nad jednopokładowym autobusem na bazie podwozia B7RLE, który zostanie pokazany na Wyspach w listopadzie br. O zaawansowaniu tych planów świadczy m.in. fakt, że została powołana osobna spółka MCV UK, a jej szefem został Mike Winter (który do tej pory pracował w TfL i m.in. negatywnie zaopiniował pierwszy prototyp autobusu Volvo-MCV). Generalnie szwedzko-egipskie pojazdy będą sprzedawane zarówno przez Volvo, jak i MCV. Natomiast to Volvo będzie zapewniało wsparcie after-sales poprzez przedstawicielstwo w Londynie oraz magazyny części zamiennych w Enfield, Hayes i Croydon. Szef Volvo Bus UK, Phil Owen powiedział: –„Będziemy przyjmować tylko te zamówienia, które będziemy w stanie dostarczyć na czas’. Owen przyznał, że pierwszy pojazd z „nadwagą”to był mocny 'cios’ dla całego projektu, ale dodał: 'wierzymy, że na rynku brytyjskim jest wystarczającą dużo wolnego miejsca dla kolejnego producenta piętrowych autobusów’. Szef Volvo UK podkreślił także, że ​​uruchomienie opcji z MCV nie oznacza koniec współpracy z Wright Bus w Wielkiej Brytanii. Uruchomienie współpracy z MCV ma być sposobem na rozwiązywanie potencjalnych problemów w zakresie zaspokojenia popytu na nowe autobusy piętrowe w Wielkiej Brytanii. Bardzo dyplomatycznie powiedziane –jak to w Anglii…