Nowy Citaro: Stanowisko kierowcy (4)
Kontynuujemy nasz cykl artykułów dotyczących nowej generacji autobusu Mercedes-Benz Citaro (nazywanego też „C2”). Teraz po opisie nowych gabarytów i zamian w przestrzeni pasażerskiej zajmiemy się stanowiskiem kierowcy. Tutaj przede wszystkim zostały zmienione drzwi kabiny. Zawias umieszczono teraz na tylnej ścianie, a otwiera się je z przodu, co umożliwia kierowcy łatwe przemieszczanie się między stanowiskiem pracy a przednimi drzwiami. Dużo uwagi projektanci poświęcili także schowkom umieszczonym w drzwiach. Kierowca znajdzie tu większy schowek na torbę, a także dodatkowy przedział do przechowywania butelek z napojami. Ścianka oddzielająca stanowisko kierowcy od przestrzeni pasażerskiej także została przeprojektowana i jest teraz większa oraz bardziej wygięta w przód. Zamiast poziomej poręczy umieszczonej na tylnej części ścianki działowej zastosowaną pionową poręcz umieszczoną z boku. Po raz pierwszy w nowym Citaro można także zastosować zabudowaną kabinę kierowcy w kilku wariantach.
Wzrok kierowcy na równi ze wzrokiem pasażerów
Także pozycja kierowcy za kierownicą została zmieniona. Podest, na którym umieszczone jest stanowisko kierowcy został podniesiony o 60 mm, dzięki czemu poziom jego wzroku znajduje się niemal idealnie na wysokości wzroku wsiadających pasażerów. Zapewnia to także lepszą widoczność, zwłaszcza w odniesieniu do ruchu ulicznego przed autobusem. Aby utrzymać dotychczasowe parametry widoczności, o 60 mm podniesiono także przednią szybę oraz o 72 mm –obudowę górnej tablicy kierunkowej, co umożliwia lepszą obserwację świateł ulicznych. Do poprawy komfortu pracy kierowcy powinno przyczynić się także obniżenie bocznej półki oraz zastosowanie bardziej ergonomicznego kształtu pedałów hamulca i gazu.
Atrakcyjna deska rozdzielcza
Opracowana zupełnie od nowa deska rozdzielcza nowego Citaro spełnia wymagania Niemieckiego Stowarzyszenia Operatorów Transportu (VDV), zarówno w zakresie jego budowy, jak i regulacji. To samo dotyczy koła kierownicy. Jednak oprócz tego, konstruktorom udało się, dzięki nadaniu nowego kształtu kokpitowi, wygospodarować znacznie więcej miejsca na nogi i stopy kierowcy. Górna część kokpitu wykonywana jest z tworzywa o jasnoszarej barwie.
W kokpicie umieszczono dwa zegary –pokazujący prędkość autobusu oraz obroty silnika. Pas z kontrolkami kierunkowskazów i świateł awaryjnych został zastąpiony kolorowym wyświetlaczem, pokazującym uzupełniające informacje. Jest on obsługiwany za pomocą przycisków umieszczonych w kole kierownicy. Dwuwymiarowe menu jest łatwe w obsłudze i umożliwia m.in. obsługę radia. Samo koło kierownicy, umieszczony w nim zespół klawiszy oraz wyświetlacz są takie same, jak w obecnie produkowanych autokarach turystycznych Mercedes-Benz.
Logicznie rozmieszczone przełączniki i przyciski
Przyciski i przełączniki na desce rozdzielczej nowego Citaro zostały rozmieszczone zgodnie z najnowszą wiedzą z zakresu ergonomii. W efekcie, w dolnym pasie panelu umieszczonego z prawej strony kierowcy znajdują się obecnie wyłącznie przyciski obsługujące drzwi. Przyciski sterujące automatyczną skrzynią biegów, które są rzadziej używane, umieszczono bliżej przodu pojazdu, w oddzielonym pasie. Przełącznik sterujący światłami przednimi nadal umieszczony jest z lewej strony, lecz już nie na ściance kokpitu, a bezpośrednio na nim, dzięki czemu cały czas znajduje się w zasięgu wzroku kierowcy. Deskę rozdzielczą opracowano tak, aby po obu jej stronach można było montować dodatkowe urządzenia o masie do 2,5 kg po każdej stronie. W opcji możliwe jest fabryczne doprowadzenie kabli, a nawet zamontowanie gotowych urządzeń.
Inne udogodnienia w kabinie kierowcy
W zależności od liczby drzwi, jaką zamówi klient, w prawej części kokpitu umieszcza się dodatkowe 2 lub 4 złącza DIN będące w zasięgu wzroku i rąk kierowcy, co przyczynia się do dalszego ułatwienia rozbudowy stanowiska kierowcy o kolejne urządzenia. Także dostęp do złączy umieszczonych w podsufitowej szafce został ułatwiony dzięki zgrupowaniu ich pod jedną, wspólną klapką. Montowany na życzenie monitor z obrazem z kamer zewnętrznych oraz wewnętrznych jest przymocowywany do podstawy podsufitowej szafki w kabinie kierowcy. Przeprojektowany został także parapet okienny z boku stanowiska kierowcy. Zamontowane tam przełączniki są teraz w zasięgu ręki i wzroku kierowcy, przeprojektowano również schowki. Stanowisko kierowcy oświetlają żarówki LED.
Nowy układ wentylacyjny
Zupełnie nowy jest także system wentylacji stanowiska kierowcy. Elektrycznie otwierana sekcja bocznego okna umiejscowiona jest tera w jego przedniej części, dzięki czemu kierowca może bezpośrednio poczuć powiew świeżego powietrza z zewnątrz. Ułatwia to także regulację lewego zewnętrznego lustra z fotela kierowcy. Dopływ powietrza zapewniają także dwa okrągłe wloty umieszczone w kokpicie.
Powiększony został wlot powietrza znajdujący się w bocznej ścianie autobusu, tuż za fotelem kierowcy, dzięki czemu można w nim zmieścić większy filtr pyłków kwiatowych. Układ wentylacyjny, zamontowany za fotelem kierowcy zapewnia dużą wymianę powietrza w kabinie kierowcy. Przedni zespół wentylacyjno-grzewczy został umieszczony centralnie, dzięki czemu przednia szyba jest przez niego osuszana w sposób bardziej równomierny.
Opcjonalne wyposażenie, ułatwiające pracę kierowcy
Nowe, większe i mocniejsze przednie reflektory halogenowe poprawiają widoczność w trudnych warunkach pogodowych, przyczyniając się do zwiększenia bezpieczeństwa czynnego. Lista opcjonalnego wyposażenia obejmuje m.in. światła mijania z żarówkami LED, przednie światła przeciwmgłowe z funkcją doświetlania zakrętów, a nawet przednie reflektory biksenonowe. Przeprojektowaniu uległy także przedziały znajdujące się wokół stanowiska kierowcy. Wszystkie przedmioty będące na wyposażeniu autobusu mogą być teraz przechowywane w specjalnych wnękach znajdujących się po prawej stronie kabiny kierowcy. Tuż obok umieszczona jest gaśnica. Apteczka została umieszczona w specjalnej wnęce w kabinie kierowcy, gdzie jest łatwo dostępna i widoczna dla kierowcy, a jednocześnie zabezpieczona przed nieuzasadnionym użyciem przez pasażerów.