Dwóch chętnych na świętokrzyskie PKS-y
Dwie firmy złożyły wstępne propozycje kupna czterech Przedsiębiorstw Komunikacji Samochodowej województwa świętokrzyskiego. Chodzi o przedsiębiorstwa w Busku-Zdroju, Jędrzejowie, Końskich i w Ostrowcu Świętokrzyskim. Jak wynika z komunikatu na stronie internetowej Ministerstwa Skarbu Państwa, na zaproszenie do negocjacji w sprawie nabycia 85 proc. kapitału zakładowego każdej ze spółek odpowiedziały: firma handlowo-usługowa 'Rafmal’ z Włoszczowy i spółka Retail Provider Wrocław z Warszawy. 'Rafmal’ chce kupić akcje PKS w Jędrzejowie, Retail Provider Wrocław – akcje wszystkich czterech spółek. Jak poinformowało w biurze prasowym resortu skarbu, teraz dokumenty oferentów będą analizowane. Do 20 czerwca potencjalni inwestorzy zostaną poinformowani, czy będą dopuszczeni do kolejnego etapu prywatyzacji świętokrzyskich PKS – badania spółek.
PKS w Jędrzejowie utrzymuje publiczną komunikację samochodową na terenie powiatu jędrzejowskiego i włoszczowskiego oraz dalekobieżne kursy m.in. do Katowic, Krakowa i Łodzi. Poza przewozem osób zajmuje się spedycją, świadczy usługi naprawcze pojazdów i sprzedaje paliwa. Posiada ponad 80 autobusów i dworzec we Włoszczowie. Dworzec w Jędrzejowie sprzedano w ub. r. Na potrzeby podróżnych zostaną zaadaptowane pomieszczenia w budynku administracji firmy.
Buski PKS prowadzi przewóz osób na terenie powiatu buskiego, pińczowskiego i kazimierskiego, a także do Krakowa, Warszawy, Lublina i Jeleniej Góry. Posiada dworce autobusowe w Pińczowie i Kazimierzy Wielkiej, a w samym Busku użytkuje dworzec będący własnością miasta. Tabor liczy ok. 120 autobusów. Firma prowadzi własne biuro podróży oraz serwis usług diagnostycznych i ogumienia dla ciężkich pojazdów.
PKS w Końskich prowadzi przewóz osób na terenie powiatu koneckiego, a także przysuskiego na Mazowszu i opoczyńskiego w woj. łódzkim. Obsługuje także kursy do Warszawy, Krakowa, Łodzi i Katowic. Ma w dyspozycji dwa dworce i 64 autobusy. W firmie funkcjonuje także stacja diagnostyczna.
Ostrowiecki PKS działa na terenie czterech powiatów woj. świętokrzyskiego i jednego powiatu woj. mazowieckiego. Obsługuje także regularne linie dalekobieżne, m.in. do Warszawy, Krakowa, Zakopanego i Katowic oraz linie międzynarodowe do Włoch i na Ukrainę. Firma posiada 3 dworce i dysponuje 140 autobusami. Świadczy także szeroką ofertę technicznych usług motoryzacyjnych.
Co do oferentów to firma Rafmal z Włoszczowy można powiedzieć, że jest z branży. Zajmuje się transportem pasażerskim, eksploatując minibusy na trasach zlokalizowanych w rejonie świętokrzyskim, natomiast historia firmy Retail Providder jest bardziej tajemnicza. Jak ustalili dziennikarze Gazety Wrocławskiej –to spółka wpisana do krajowego rejestru sądowego pod koniec 2010 roku. Tuż przed tym, jak wysłała do ministerstwa swoje pierwsze zgłoszenia ws. prywatyzacji PKS Olsztyn i PKS Wrocław. Z nikim z tej firmy dziennikarzom nie udało się skontaktować. Ustalono natomiast, że Retail Provider ma siedzibę w Warszawie. Pod ich adresem działa inna firma, a jej pracownicy nie mają zielonego pojęcia o Retail Provider. To jednak nie przeszkodziło spółce wygrać przetargu na zakup PKS Olsztyn, a projekt umowa na sprzedaż 85% akcji przedsiębiorstwa został parafowany z MSP 22 lutego 2011. Następnie spółka wzięła udział w postępowaniu sprzedaży udziałów w PKS POLBUS Wrocław i PKS Siedlce, a teraz w prywatyzacji świętokrzyskich PKS-ów. Dynamika tych poczynań jest imponująca i przypomina inną firmę –Veniro z siedzibą w Warszawie, która pod koniec 2010 r. zainteresowana była zakupem akcji śląskich PKS-ów, PKS w Zgorzelcu, PKS w Dzierżoniowie, PKS w Koninie oraz PKS w Gnieźnie. Następnie wycofała się z tych planów. Czy podobnie zachowa się Retail Provider. Zobaczymy.
Na koniec tematu prywatyzacji PKS-ów. Dodajmy, że wczoraj, 25. maja, we wszystkich miastach wojewódzkich odbyły się manifestacje pod hasłem „Polityka wasza-bieda nasza”, zorganizowane przez NSZZ „Solidarność”. W Warszawie protestowały trzy regiony związku, m.in. pod Ministerstwem Skarbu Państwa. Związkowcom nie podoba się sprzedaż Ursusa przez Bumar, bez pakietu socjalnego i gwarancji zatrudnienia. Demonstracja dotyczyła też problemów pracowników m.in. mazowieckich PKS-ów. Minister skarbu nie zgodził się na przejęcie przez spółki pracownicze PKS-u w Kozienicach.