Przybędzie autobusów dla krwiodawstwa
W ostatnich dniach Zakład Zamówień Publicznych przy Ministerstwie Zdrowia ogłosił kolejne dwa przetargi na dostawy łącznie 4 sztuk mobilnych punktów poboru krwi na bazie wysokopokładowych autobusów turystycznych.
Tegoroczne nabytki Ministerstwa Zdrowia zostaną przekazane do Opola, Rzeszowa, Wałbrzycha i Łodzi. Zakup autobusów jest finansowany z Programu Zdrowotnego pt. „Zapewnienie samowystarczalności Rzeczypospolitej Polskiej w zakresie krwi, jej składników i produktów krwiopochodnych”.
Nieprzekraczalny termin dostawy został określony przez Zamawiającego na 6 miesięcy, jednak nie później niż do 30 listopada 2011 r. Jedynym kryterium wyboru oferty będzie cena –100%.
Dotychczas w ramach programu Ministerstwa Zdrowia zakupionych zostało łącznie 7 autobusów dla Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Olsztyna, Lublina, Zielonej Góry, Krakowa, Kalisza, Słupska i Radomia. Do tych ośrodków dostarczone zostały Mercedesy Travego wyprodukowane przez firmę ZESZUTA. Oprócz tego w ramach osobnych postępowań przetargowych zakupione zostały podobne mobilne punkty poboru krwi na bazie Mercedesa Travego dla Wojskowego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, RCKiK Warszawa oraz RCKiK Białystok.
W ostatnich 10 latach indywidualnych zakupów mobilnych punktów poboru krwi dokonały RCKiK:
Bydgoszcz –2 sztuki Solaris Vacanza 12 z lat 2004 i 2008
Gdańsk –1 sztuka Kapena Ambra z 2003 roku 1 sztuka Solaris Vacanza 13 z 2008 roku
Katowice –do Neoplana N316 zakupionego w 2000 roku dołączyły 3 sztuki Solarisów Vacanza, w tym dwa w wersji 13-metrowej z lat 2007-2008 i jeden w wersji 12-metrowej z 2002 roku.
Kielce –1 sztuka Autosan H9-21 z 2000 roku
Poznań –2 sztuki Solaris Vacanza 12 z lat 2007 i 2008
Racibórz –1 sztuka Solaris Vacanza 13 z 2009 roku
Warszawa –2 sztuki Solaris Vacanza 13 z 2006 roku.
Oprócz tego na terenie całego krajue użytkowanych jest wiele innych pojazdów na bazie busów lub adoptowane na mobilne punkty poboru krwi z używanych autobusów miejskich i międzymiastowych.
Nie można również zapomnieć o dwóch Neoplanach zakupionych przez fundację Krewniacy z czego obecnie użytkowany jest tylko jeden z nich.
Podsumowując, na dzień dzisiejszy na terenie całego kraju użytkowane są około 24 sztuki mobilnych punktów poboru krwi „fabrycznie”do tego celu przystosowanych w tym 11 sztuk na bazie Solarisów Vacanza i 10 sztuk na bazie Mercedesów Travego. Miejmy nadzieję, że nie będą to ostatnie zakupy tego typu pojazdów, ponieważ potrzeby są w dalszym ciągu ogromne. Trzeba również podkreślić, że zakup mobilnych punktów poboru krwi to
nie koniec naszych problemów z dostępem do tegoż jak bardzo istotnego dla ludzkiego życia specyfiku.
Krew ze względu na jej krótki termin przydatności do użycia trzeba szybko wykorzystać i w ostatnich latach z jej ilością dla pilnie potrzebujących nie ma większych problemów. Problemem są limity specjalistycznych zabiegów, przy których ta krew jest najbardziej potrzebna.
Drugim niezwykle ważnym czynnikiem są koszty wykorzystywania mobilnych punktów poboru krwi. Te ośrodki, które było na to stać już dawno same zakupiły nowe pojazdy.
Mniejsze lub mniej zamożne RCKiK może i cieszą się że otrzymują od Ministerstwa nowe pojazdy jednak gwarancja szybko się kończy, a z czasem korzy użytkowania znacząco rosną. Pojazd trzeba gdzieś garażować, zapewnić kierowców, paliwo, serwis, a i ubezpieczenie nie należy do najtańszych (przecież sam pojazd wart jest około 2 mln zł). Należy w tym momencie zadać sobie pytanie czy trzeba było kupować z Państwowych pieniędzy autobusy wysokopokładowe ? Może lepiej było kupić niższe i tańsze pojazdy (agregaty prądotwórcze i lodówki nie zajmują całych przestrzeni bagażowych). Krwi nikt nie przychodzi oddać tylko dlatego że przyjechał fajny autobus a w środku pracują miłe panie. Krew oddajemy by pomóc innym, a i kiedyś sami możemy jej potrzebować. Szerzej o ambulansach na bazie Mercedsa pisaliśmy tutaj.