Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

Zaplanuj swój transport

infobus
09.02.2011 14:00
Sztandarowym produktem DPK System jest pakiet TSI (Transportowe Systemy Informatyczne) stworzony zmyślą o firmach dysponujących dużą flotą pojazdów, własnymi warsztatami i stacjami napraw. Potencjalnymi użytkownikami są firmy świadczące usługi przewozowe komunikacji miejskiej, międzymiastowej, międzynarodowej. W skład systemu wchodzą moduły: planowania i dyspozycji, administracyjny, rozliczeniowy oraz obsługi. Każdy z nich jest złożony z kilku programów i tak na przykład w skład modułu planowania i dyspozycji wchodzą cztery programy: Dyspozytor, Rozkład jazdy, Zlecenia, Absencje.
Właściciel DPK System, dr Piotra KisielewskiegoKonferencja firmy DPK System z Wieliczki
OptiGraf, jeden z najciekawszych programów pakietu, umożliwia automatyczne planowanie przydziału pracowników (kierowców, maszynistów, konduktorów) i pojazdów do zadań (służb) transportowych w trzech typowych przekrojach: kierowca / dzień, służba /dzień, pojazd / dzień. Zadania, które do tej pory doświadczeni planiści wykonywali w czasie wielu dni lub tygodni program potrafi zrealizować w ciągu kilkudziesięciu albo nawet kilku minut. Czynnik czasu jest niezmiernie ważny w przypadku nanoszenia poprawek na istniejący plan: nieplanowane absencje pracowników, dodatkowe kursy zamawiane w ostatniej chwili przez zleceniodawców, uruchomienie rezerw można obsługiwać na bieżąco. Można również uwzględniać preferencje kierowców, ich doświadczenie i uprawnienia do prowadzenia konkretnego typu pojazdu. OptiGraf zawdzięcza swoją skuteczność dobrze zaprojektowanym i zoptymalizowanym algorytmom. Moduł optymalizacyjny pozwala na minimalizację kosztów przy zachowaniu wymogów wynikających z obowiązujących przepisów prawa i regulacji wewnątrzzakładowych.
Pakiet TSI umożliwia kompleksowe zarządzanie flotą pojazdów, kierowcami oraz zleceniami.
Jest sprzedawany jako oprogramowanie pisane „pod klucz”a modułowa architektura ułatwia dostosowanie systemu do potrzeb konkretnego klienta. Działania DPK System nie ograniczają się do prac programistycznych. W pierwszej fazie prac nad wdrożeniem przeglądają i omawiają z klientem dotychczas obowiązujące procedury, metody planowania i rozliczania kierowców oraz pojazdów. Klienci najlepiej znają swoje potrzeby ale w wielu przypadkach analitycy i programiści potrafią wskazać najlepszy sposób ich zaspokojenia.
Gama analizatorów DPK System z Wieliczki
Najbardziej popularnym programem stworzonym przez DPK System jest TachoAnalizer –kompletny cyfrowy system obsługi tachografów cyfrowych i analogowych. Program ewidencjonuje czas pracy na podstawie danych odczytanych z kart kierowców i pamięci tachografów cyfrowych albo zeskanowanych z tarczek tachografów analogowych. Użytkownik może wygenerować raporty czasu jazdy i czasu pracy kierowców, raporty przekroczeń, wykorzystania pojazdów itp. Można również wydrukować zaświadczenia zatrudnienia, oświadczenia kierowcy o wymiarze zatrudnienia, wyjaśnienia przyczyn przekroczeń. Z programu, oprócz firm transportowych, korzystają Inspekcja Transportu Drogowego, Policja, Służba Celna. Za granicą TachoAnalizer jest sprzedawany pod nazwami TachoAnalyser, TachoConsult, TachoControl, Szelpo TachoControl System.
TachoAnalizer może być wykorzystywany jako samodzielna aplikacja albo stanowić część rozbudowanego systemu DPK TachoSystem przeznaczonego do obsługi firm posiadających większą flotę pojazdów rozproszonych na dużym obszarze. W jego skład wchodzą klucze DigiVu służące do pobierania danych z tachografów cyfrowych, terminale DigiPostPro oraz serwer gromadzący odczytana pliki i udostępniający je programowi TachoAnalizer.
DigiPostPro służy do pobierania danych z kart kierowców. To niewielki terminal wyposażony w modem do bezprzewodowej transmisji danych (GPRS) albo kartę sieciową LAN. Można go umieścić wszędzie tam, gdzie bywają kierowcy: na stacjach benzynowych, parkingach, w stołówkach, restauracjach. Po włożeniu karty kierowcy odczytane dane są przesyłane do serwera firmy świadczącej usługę i zapisywane w bazie danych konkretnej firmy transportowej. Prosty, odporny na „przekombinowanie”interfejs użytkownika gwarantuje, że każdy kierowca będzie potrafił obsłużyć urządzenie po krótkim instruktażu. Teoretycznie DigiPostPro może służyć również do okresowego pobierania danych z tachografów cyfrowych. Do odczytania pamięci tachografu należy się posłużyć kartą przedsiębiorstwa co w praktyce uniemożliwia samodzielne pobranie danych przez kierowcę.
Stworzenie sieci takich urządzeń ułatwiłoby przedsiębiorcom realizację wymogu okresowego odczytywania i archiwizowania danych zapisanych na karcie kierowcy. DPK System prowadzi w tym zakresie rozmowy z sieciami stacji paliw.
DigiPostProDigiPostProDigiPostPro
Firma DPK System oferuje także oprogramowanie dla kolei – DPK Railways SQL –zintegrowany system zarządzania pracownikami drużyn trakcyjnych i konduktorskich. Podobnie jak rozwiązania dla firm zajmujących się transportem drogowym ma budowę modułową. Do planowania pracy i optymalizacji harmonogramów służy opisany wcześniej OptiGraf skonfigurowany tak, że uwzględnia wszystkie uwarunkowania charakterystyczne dla kolei. Między innymi wymóg znajomości konkretnego odcinka szlaku, uprawnienia do prowadzenia danego typu lokomotywy. Pozostałe moduły obsługują:
– zarządzanie eksploatowanymi pojazdami (nadzorowanie terminów przeglądów okresowych i remontów),
– zarządzanie pracownikami (terminy wygasania uprawnień, edycja i druk kart znajomości linii kolejowych oraz zadania typowe dla zarządzania kadrami)
– konstruowanie zmian roboczych
– rozliczenia (weryfikacja i rozliczanie kart pracy)
– wspomaganie pracy dyspozytora (dyspozycje dzienne, obsada pociągów, dysponowanie pojazdami,
– wydawanie i przyjmowanie kart pracy itp.)
Najbardziej popularnym programem stworzonym przez DPK System jest TachoAnalizer
Z myślą o transporcie medycznym i obsłudze stacji ratownictwa medycznego powstał pakiet SOR (System Obsługi Ratownictwa) umożliwiający zarządzanie zespołami wyjazdowymi pogotowia ratunkowego, generowanie dokumentacji rozliczeniowej wymaganej przez Narodowy Fundusz Zdrowia, planowanie dyżurów lekarzy, ratowników i pielęgniarek z uwzględnieniem ich specjalizacji i uprawnień. Oprogramowanie współpracuje z odbiornikami GPS i terminalami zainstalowanymi w karetkach dzięki czemu dyspozytor na bieżąco otrzymuje informacje o rozmieszczeniu pojazdów, statusie realizowanych zleceń, gotowości do wyjazdu. Rejestracja czasu przyjęcia zgłoszenia, przekazania dyspozycji zespołowi wyjazdowemu, dotarcia na miejsce, powrotu do stacji albo rozpoczęcia transportu chorego do szpitala ułatwia rozstrzyganie kwestii spornych.
Zdaniem właściciela i dyrektora DPK System, dr Piotra Kisielewskiego wielu polskich przedsiębiorców nie zdaje sobie sprawy z realnych korzyści jakie może przynieść wdrożenie systemów wspomagających zarządzanie flotą. Są w śród nich i tacy, których kondycja finansowa jest tak słaba że muszą ograniczać listę zakupów do pozycji absolutnie niezbędnych: paliwo, części zamienne, remonty, ubezpieczenie pojazdów. W tej sytuacji inwestowanie w oprogramowanie i infrastrukturę informatyczną jest uważane za zbędny luksus.