Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

Pierwsze autobusy z alkomatami w Polsce

infobus
05.01.2011 21:21
22. grudnia br. Szczecińskie Przedsiębiorstwo Autobusowe Dąbie zamówiło 12. autobusów marki Solaris, które m.in. zostaną wyposażone w urządzenia do pomiaru stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu połączone z immobilizerem. Pierwsze takie pojazdy pojawią się w SPAD w 2011 r. (wersje 12-metrowe –Urbino 12), a kolejne 7 szt. dojedzie w 2012 r. (wersje przegubowe –Urbino 18). Aby ruszyć nimi w trasę, kierowca będzie musiał dmuchnąć w specjalne urządzenie. Bez tego pojazd nie ruszy do obsługi linii. To pierwsze takie rozwiązanie w Polsce, natomiast już wcześniej spotykaliśmy alkomaty w kabinach kierowców autobusów, która były przeznaczone na rynki skandynawskie (m.in. w hybrydzie Volvo 7705H testowanej we Wrocławiu). Generalnie alkomaty w komunikacji publicznej stają się w Skandynawii standardem, a tego typu urządzenia są już montowane przez wszystkich dużych producentów autobusów, posiadających swoje zakłady w Polsce. 
Kierowcy autobusów podczas badania pomiaru stężenia alkoholu w wydychanym powietrzuKierowcy autobusów podczas badania pomiaru stężenia alkoholu w wydychanym powietrzuKierowcy autobusów podczas badania pomiaru stężenia alkoholu w wydychanym powietrzuKierowcy autobusów podczas badania pomiaru stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu
W szczecińskich Solarisach zastosowano najpopularniejsze aktualnie urządzenie –Dräger Interlock XT. Firma Dräger jest międzynarodowym liderem w branżach technologii medycznej i bezpieczeństwa (m.in. dostarcza testery do obecności we krwi narkotyków). Sam alkomat Interlock XT składa się z 2 głównych części: miernika alkoholu w wydychanym powietrzu umieszczonego w kabinie kierowcy oraz systemu sterującego, który jest zwykle montowany pod deską rozdzielczą i pozwala lub nie pozwala na uruchomienie silnika pojazdu. Jak wygląda jego użycie w praktyce? Po umieszczeniu kluczyka w stacyjce Dräger Interlock XT wymaga pobrania próbki powietrza od kierowcy. Wszystkie wyniki pokazywane są ciekłokrystalicznym ekranie urządzenia. W przypadku wykrycia alkoholu zapłon pozostaje odcięty i pojazd jest unieruchomiony. Jeżeli wszystko jest w porządku –silnik „odpala”i pojazd rusza do pracy.
Urządzenie Dräger Interlock XTUrządzenie Dräger Interlock XT
I teraz trzy najczęściej zadawane pytania. Pierwsze: czy system można obejść? Pewnie tak –wystarczy poprosić o dmuchnięcie uczynnego, trzeźwego kolegę. Natomiast wszelkie próby uruchomienia autobusu (w przypadku odmowy poddanie się badaniu lub pozytywnego wyniku) są rejestrowane przez system. Drugie: w Polsce autobusy są najczęściej garażowane na zewnątrz –także w zimie. Czy niska temperatura ma wpływ na pracę urządzenia? Nie. Interlock XT jest w pełni dostosowany do temperatur spotykanych w Polsce: jego dolna granica wynosi -40°C (skandynawska zima), a górna 85°C (upalne południe). Nazwa 'XT’ jest skrotem od 'eXtended Temperature’ (rozszerzony zakres termiczny). I trzecie pytanie: Ile czasu zajmuje samo badanie? Badanie jest naprawdę szybkie, aby zminimalizować czas potrzebny na uruchomianie pojazdu. Dzieje się tak dzięki użyciu sensorów elektrochemicznych używanych także w alkotestach policyjnych. Podczas użycia pojazdu ma miejsce rejestracja następujących danych: daty, godziny, pobrania lub odmowy podania próbki wydychanego powietrza, uruchomienia i zatrzymania silnika oraz prób obejścia układów urządzenia.
A jakie są zalety zastosowania alkomatów dla przewoźnika? Na pewno jest to skuteczna forma prewencji, która odstrasza od potencjalnego prowadzenia autobusem „na gazie”. Tym samym zwiększa bezpieczeństwo kierowcy i pasażerowi. To z kolei może pozytywnie wpłynąć na wizerunek firmy transportowej. A to chyba nam wszystkim chodzi.
 
DANE TECHNICZNE Dräger Interlock XT
Zasada pomiarowa
Sensor elektrochemiczny
Warunki środowiskowe
Temperatura – 40 do 85 °C
 
Ciśnienie 600 do 1100 hPa,
 
Brak wpływu zmian wysokości na wynik pomiarowy
Dryft w czasie
zwykle 1% mierzonej wartości / miesiąc
Gotowość do badań
<20 sec. (ponad 20°C)
 
<3 min. (przy -40°C)
Wyświetlacz
wyświetlacz LCD w zestwie ręcznym, tekstowy
Interwały kalibracyjne
zwykle 6 miesięcy
Pamięć danych
w zestawie ręcznym, ponad 30.000 zdarzeń
Wymiary (H x W x D) mm
Zestaw pomiarowy ok. 150 x 70 x 40 mm
 
Zestaw sterujący ok. 115 x 105 x 40 mm
Waga
Zestaw pomiarowy ok. 175 g
 
Zestaw sterujący ok. 320 g
Napięcie źródła zasilania
12 V
 
Przekaźnik zapłonu można przełączyć na 48 V;
 
niezbędny 12V układ zasilający
Przekaźnik zapłonu
<16 A, stały
 
<40 A, szczytowy
Pobór mocy
<2 A, maksymalny
 
<20 mA;postojowy
Dopuszczenia
Interferencje radiowe (Dyrektywa 95/54/EC i przepis
nr 10 ECE) oraz Allgemeine Betriebserlaubnis