Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

27 Sprinterów City 35 ruszyło w Berlinie

infobus
13.05.2010 23:32
Flota 27. żółtych miejskich minibusów Mercedes-Benz Sprinter City 35 wyruszyła na ulice Berlina. To kolejny mocno zastrzyk niemieckiej metropolii w tabor obsługujący linie na przedmieściach. O ostatnim zakupie niskowejściowych modeli Citaro LE przez BVG pisaliśmy tutaj. Sprintery są eksploatowane na trasach o małej liczbie pasażerów, które obsługuję zwykle pracowników zmianowych, nocnych bywalców klubów, a także turystów, którzy od czasu do czasu korzystają z transportu publicznego w ramach tak zwanych 'exurbs’ –pierścienia wokół zamożnych przedmieść stolicy Niemiec.
Co ciekawe niskowejściowe Sprintery zakupiła berlińska korporacja taksówkarska. Jej prezes – Bernd Dörendahl powiedział: -„Naszym głównym zadaniem jest zapewnienie połączeń dla osób korzystających z masowych środków transportu publicznego – np. z metra lub kolei podmiejskiej –z przedmieściami naszej aglomeracji. Można powiedzieć, że jesteśmy ostatnim i najkrótszym łącznikiem w tym skomplikowanym systemie. Mimo to bardzo ważnym i niezbędnym.”
Do niedawna na trasach aktualnie obsługiwane przez niskowejściowe minibusy Sprinter City jeździły taksówki-mikrobusy, które zabierały do 9 osób. Ostatnio jednak BVG stwierdziło, że liczba pasażerów na tych trasach stale rośnie i trzeba coś z tym zrobić. Jeżeli chodzi o operatora to Berlin postawił tutaj na firmy świadczące usługi taxi, które zawiązały spółdzielnię transportową. Następnie jej zarząd ogłosił przetarg na zakup taboru klasy mini i tutaj najlepszym okazał się EvoBus GmbH, który zaoferował pojazdy Mercedes-Benz Sprinter City 35. Pojazdy ten o pojemności 22 miejsc, w tym 10 siedzących i 12 stojących dodatkowo oferują miejsce dla wózka inwalidzkiego lub wózka dziecięcego. Dodatkowo minibusy są naszpikowane elektroniką i każdy z nich łączy się z siedzibą operatora i z poszczególnymi przystankami, realizując dynamiczną informację pasażerską. Także system sprzedaży biletów jest w pełni elektroniczny.
Berlińskie Sprintery City 35Berlińskie Sprintery City 35Moment przekazania pojazdów: Bernd Dörendahl, szef korporacji taksówkarskiej i dr. Ulrich Hesselmann, szef Mercedes-Benz Minibus GmbH.
Gama Sprinterów
Jak każdy minibus Mercedesa także i te 27 berlińskich pojazdów powstało w fabryce w Dortmundzie. Zakład należy do spółki Mercedes-Benz Minibus GmbH, która jest całkowicie zależna od EvoBus GmbH, która z kolei w całości należy do Daimler AG. Aktualnie oferta produkcyjna zakładu obejmuje 12 modeli, które zostały podzielone na 4 rodziny: Sprinter Transfer, Sprinter Travel, Sprinter City i Sprinter Mobility, których masa dopuszczalna waha się od 3,5 do 5,65 tony, a długość –od 5,9 do 7,7-metra. Model Sprinter Transfer jest dostosowany do obsługi tras międzymiastowych, usług wahadłowych i codziennych wycieczek. Oferta obejmuje pięć różnych wariantów o maksymalnej pojemności do 22 pasażerów. Z kolei Sprinter Travel oferuje wysoki poziom komfortu podróży dla 19 pasażerów i nadaje się nawet na kilkudniowe wycieczki. Sprinter City to niskowejściowy pojazd do zastosowania w „miejskiej dżungli”. Maksymalnie oferuje miejsce dla 30 pasażerów. I czwarty wariant –Sprinter Mobility przeznaczony do przewozu pasażerów o ograniczonej sprawności ruchowej.
Miejskie Sprintery występują w wersji City 35 (o długości 6,9 m i pojemności do 22 pasażerów) oraz City 65 (o długości 7,7 m i pojemności do 30 pasażerów). Oba modele idealnie nadają się do użytku w ruchu miejskim –przede wszystkim dzięki niskiej podłodze i szerokim, dwuskrzydłowe drzwiom o szerokość 1250 mm. Ważnym miejscem pojazdu jest przednia, niskopodłogowa platforma o powierzchni ok. 3,2 m2 w City 35 i 3,6 m2 w City 65. Nie ma tutaj dużo miejsca dla pasażerów stojących, ale co najważniejsze –spokojnie mieszczą się tutaj wózki dziecięce czy inwalidzkie. Takie wyposażenie było podstawowym wymogiem BVG.
Miejskie minibusy napędza silnik Diesla Euro 5 o standardowej mocy silnika –95 kW (129 KM) w Sprinter City 35 i 120 kW (163 KM) w Sprinter City 65. Automatyczna, 5-stopaniowa skrzynia przekazuje napęd na tylną oś. Zawieszenie pneumatyczne tylnej osi jest w City 35 traktowane jako opcja, w City 65 –jako standard. Podobnie oferowana jest funkcja przyklęku, natomiast retarder jest standardowo dostarczany w obu wariantach. Wszystkie pojazdy objęte są 24-miesięczną gwarancją.