Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

Seminarium PSPPMTS – prawo unijne wobec międzynarodowego transportu pasażerskiego

infobus
06.06.2003 00:52

Polskie Stowarzyszenie Przewoźników Pasażerskich Międzynarodowego Transportu Samochodowego 21 maja br. zorganizowało w Warszawie seminarium z zakresu wprowadzenia przepisów prawa europejskiego dotyczących międzynarodowego transportu pasażerskiego, przygotowane we współpracy ze Stowarzyszeniem Europejskich Firm Przewozowych (VEV). Wykład poprowadził Dr Kay Gunkel, od 15 lat zajmujący się prawem transportowym. Seminarium zostało przetłumaczone na język polski przez współpracowniczkę VEV Joannę Serdyńską. W seminarium uczestniczyło 80 osób, przy czym znakomita większość to polscy przewoźnicy, jak również przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury i mediów. Po krótkim przedstawieniu ogólnych reguł rządzących prawem europejskim, wykład skoncentrowano wokół porównania przepisów państwowych i europejskich, dotyczących procedury udzielania zezwoleń na przewozy międzynarodowe.
Podstawę dla rozważań reguł obowiązujących na obszarze Unii Europejskiej stanowiło rozporządzenie Rady EWG 684/92. Na podstawie wymienionego rozporządzenia wnioski o wydanie zezwolenia, w 20 – krotnych kopiach będzie można składać według uznania w państwie wyjazdu bądź docelowym, gdyż na obszarze Unii mają one charakter jednolity. W rozporządzeniu ustanowiono terminy, po upływie których musi zapaść pozytywna bądź negatywna decyzja urzędu. Regułą jest okres 4 miesięcy, a w przypadku rozstrzygania sprawy przez Komisję okres 8 miesięcy. Warto także nadmienić, iż spełnienie wszystkich wymogów formalnych pozwala oczekiwać, iż decyzja urzędu będzie pozytywna. Ewentualne powody uzasadniające odmowę wydania zezwolenia zostały enumeratywnie wymienione w art.7 ust.4 rozporządzenia 684/92 i tylko one mogą być podstawą odrzucenia wniosku. Swoboda decyzji urzędów została w tym zakresie znacznie ograniczona, co niewątpliwie zachęci przewoźników do aktywnego działania na rynku przewozowym.
Ponadto przedstawione zostały podstawy prawne wykonywania transportu pasażerskiego z tzw. krajami trzecimi, międzynarodowej kooperacji przewoźników, przepisy socjalne i nadzór nad wykonywaniem transportu.
Wykład zakończyła godzinna dyskusja i próba dokładnego wyjaśnienia licznych problemów międzynarodowego transportu autobusowego, zgłaszanych przez samych przewoźników.
Warto w tym miejscu podkreślić, iż w przyszłości przewoźnicy działający na arenie europejskiej będą musieli zwracać uwagę na szereg wymogów prawa nie tylko krajowego, ale przede wszystkim wspólnego im prawa europejskiego. Z powyższego choćby względu, zaistnienie i utrzymanie się w warunkach ogromnej konkurencji należy do przedsiębiorców zrzeszonych i działających na bazie szerokiej kooperacji międzynarodowej.