Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

Ratujemy autobus San H-100!

infobus
06.06.2003 00:52

Załadunek ocalonego Sana H-100 na kolejową platformęZaładunek ocalonego Sana H-100 na kolejową platformęOcalony San H-100 jedzie na remont na Sanoka

Z prawdziwą przyjemnością informujemy, że trwa odbudowa jednego z ostatnich w Polsce ocalałych autobusów marki San. San H-100 był całkowicie polską konstrukcją. Autobusy te, będące następcami wcześniejszych modeli Sana, zaczęto produkować w Sanockiej Fabryce Autobusów w 1967 roku. Powstawały w dwóch wersjach: międzymiastowej – z drzwiami otwieranymi ręcznie oraz miejskiej – z drzwiami otwieranymi mechanicznie. Autobus San H-100 w wersji międzymiastowej mógł przewozić 41 pasażerów, w tym 33 pasażerów na miejscach siedzących. Wersja miejska autobusu, oznaczana jako San H-100B, miała tylko 19 miejsc siedzących dla pasażerów + 2 dla obsługi. Łączna liczba pasażerów, ograniczona dopuszczalnym obciążeniem pojazdu, wynosiła 60 osób. Autobusy San H-100 w wersji miejskiej woziły szczecińskich pasażerów od 1968 r. W 1978 r. zaczęto wycofywać je ze szczecińskiej komunikacji miejskiej, a kres ich użytkowania w naszym mieście przypada na początek lat 80. Obecnie nie ma w Polsce najprawdopodobniej ani jednego w pełni sprawnego autobusu marki San.
Zachowany autobus został w styczniu 2003 roku sprowadzony przez Szczecińskie Towarzystwo Miłośników Komunikacji Miejskiej do Szczecina ze złomowiska w Krzyżu Wielkopolskim, jako autobus niemal kompletny, jednak zniszczony i niesprawny technicznie. Ocalony San H-100 wyprodukowany został około 1969 roku i jest w wersji międzymiastowej. Po długich i żmudnych przygotowaniach, w maju 2003 roku autobus został przetransportowany do Sanoka. Znajdująca się tam fabryka autobusów Autosan S.A., w której wiele lat temu San został zbudowany, zgodziła się nieodpłatnie przywrócić go do dawnej świetności. Po odbudowie, autobus stanie się prawdopodobnie jedynym w pełni sprawnym autobusem z rodziny autobusów marki San.
Nasze Towarzystwo pokrywa koszty transportu autobusu ze Szczecina do Sanoka i z powrotem. Niestety, w chwili obecnej nie dysponujemy wystarczającymi środkami finansowymi, pozwalającymi na pokrycie tych kosztów. Zwracamy się zatem do wszystkich czytających tę stronę z apelem o pomoc przy doprowadzeniu do końca odbudowy jednego z nielicznych ocalałych autobusów marki San. Głęboko wierzymy, iż odbudowa unikatowego zabytkowego autobusu San H-100 przełamie stereotyp, że w Polsce nie jest możliwe ratowanie historii. Wszystkie osoby oraz instytucje, które chciałyby przyczynić się do przywrócenia dawnej świetności uratowanemu autobusowi San H-100, proszone są o wpłaty na konto: Bank Millenium 33 1160 2202 0000 0000 1952 8541 z dopiskiem „San”. Wszyscy ofiarodawcy zostaną wymienieni na specjalnej liście darczyńców, umieszczonej na stronach naszego serwisu internetowego. W celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji, zapraszamy do skontaktowania się listownego z nami na niżej podane adresy:
Szczecińskie Towarzystwo Miłośników Komunikacji Miejskiej
al. Wojska Polskiego 200
71-347 Szczecin;
e-mail: [email protected]
Z poważaniem: Zarząd STMKM