GALILEO: Komisja proponuje konkretne działania w celu zapewnienia przyszłości programu

infobus
02.10.2007 13:18

19 września br. Komisja Europejska przyjęła komunikat mający na celu zapewnienie kontynuacji europejskich programów radionawigacji satelitarnej (EGNOS i GALILEO) oraz zmieniony wniosek dotyczący rozporządzenia w sprawie finansowania tych programów. Wniosek ten przewiduje całkowite przejęcie finansowania fazy rozwoju Galileo przez budżet Wspólnoty, aby zapewnić kontynuację projektu.
Wiceprzewodniczący Komisji Jacques Barrot powiedział: „Jestem przekonany, że Europa potrzebuje Galileo. W dniu dzisiejszym przedstawiłem wszystkie potrzebne dane, które pozwolą Parlamentowi Europejskiemu i ministrom na podjęcie przed końcem roku niezbędnych decyzji w sprawie programu i jego finansowania.”
Niepowodzenie negocjacji w sprawie umowy koncesyjnej dotyczącej rozwoju i komercyjnego zastosowania Galileo oraz w konsekwencji poddanie w wątpliwość planów związanych z programem, powodują konieczność wprowadzenia zmian do pierwotnego wniosku dotyczącego rozporządzenia Komisji w sprawie finansowania europejskich programów radionawigacji satelitarnej. Zaproponowane rozporządzenie przewiduje całkowite przejęcie finansowania fazy rozwoju Galileo przez budżet Wspólnoty Europejskiej. Wysokość środków budżetowych koniecznych do sfinansowania programów EGNOS i Galileo ustala się zatem na 3,4 mld EUR na okres od dnia 1 stycznia 2007 r. do dnia 31 grudnia 2013 r. Wniosek ma również na celu poprawę publicznego zarządzania programami.
Komunikat Komisji, któremu towarzyszy szczegółowy dokument roboczy, stanowi odpowiedź na pytania zadane przez Radę i Parlament Europejski. Przedstawiono w nim główne elementy programów Galileo i Egnos, w tym między innymi koszty infrastruktury, ryzyko związane z realizacją programów i zarządzaniem nimi, oczekiwane korzyści i dochody, finansowanie europejskich programów GNSS i publiczne zarządzanie programami.
GALILEO jest strategicznym programem, który ma niezwykłą wagę dla niezależności Europy i posiada wiele obiecujących zastosowań. Galileo i Egnos powinny być postrzegane jako ważna inwestycja, która umożliwi Europie zaistnienie w tej dziedzinie i utrzymanie dużej części rynku radionawigacji satelitarnej.
Komisja wzywa zatem państwa członkowskie i Parlament do wsparcia jej propozycji politycznie, finansowo i w zakresie zarządzania programem, aby zagwarantować udaną realizację projektu w terminie odpowiadającym potrzebom rynku.
Geneza
Galileo to nazwa europejskiego programu radionawigacji satelitarnej. Rozpoczęty z inicjatywy Komisji Europejskiej i rozwijany wspólnie z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) doprowadzi on do opracowania nowej generacji usług powszechnych w takich sektorach jak transport, telekomunikacja, rolnictwo czy rybołówstwo. Program GALILEO będzie zarządzany i kontrolowany przez władze cywilne oferując gwarancję jakości i ciągłości, która jest podstawą wielu zastosowań. Uzupełniający w stosunku do obecnych systemów, GALILEO zwiększy wiarygodność i dostępność usług nawigacyjnych i lokalizacyjnych na całym świecie. EGNOS jest skrótem od nazwy „European Geostationary Navigation Overlay Service”(europejski system wspomagania satelitarnego). Jest to europejski system opracowany, aby poprawić funkcjonowanie GPS i w ten sposób dostosować go do wykorzystania w celu poprawy bezpieczeństwa transportu lotniczego gdyż sam amerykański system lokalizacji satelitarnej GPS nie jest wystarczająco wiarygodny, gdy stawką jest ratowanie ludzkiego życia. EGNOS stanowi pierwszy etap europejskiej strategii w zakresie nawigacji satelitarnej przygotowując grunt pod nadejście Galileo. GALILEO połączy w jednym systemie wszystkie funkcje GPS + EGNOS, które w ten sposób staną się dostępne bez ograniczeń geograficznych.
Więcej informacji na temat programu Galileo znajduje się na stronach internetowych:
http://ec.europa.eu/dgs/energy_transport/galileo/index_fr.htm i http://www.esa.int/export/esaSA/navigation.html .