System kierowniczy E-STEER Delphi
Chevrolet Malibu model roku 2004 będzie pierwszym samochodem w Ameryce Północnej, w którym zastosowany zostanie elektryczny system kierowniczy E-STEER. E-STEER to elektryczny system kierowania pojazdem, który oferuje wspomaganie przy niskich prędkościach oraz utrzymuje odpowiednią reakcję kierownicy przy wyższych prędkościach. E-STEER, to nowe rozwiązanie w dziedzinie kierowania pojazdem – rozwiązanie prostsze, czystsze i bardziej wydajne. W porównaniu z tradycyjnymi systemami, E-STEER zmniejsza zużycie paliwa aż o 4%. Delphi rozpocznie produkcję systemu E-STEER w USA w czerwcu 2003, w zmodernizowanej fabryce zlokalizowanej w Buena Vista w stanie Michigan. Tradycyjne hydrauliczne systemy wspomagania kierownicy nieustannie pobierają moc z silnika. Przekładnia pasowa napędza mechaniczną pompę wytwarzającą ciśnienie i popychającą płyn hydrauliczny do zestawu zaworów układu kierowniczego. Zawór następnie przekazuje ciśnienie na jedną ze stron tłoka przekładni kierownicy, co daje wspomaganie jej ruchu. „Opracowany przez Delphi system E-STEER, to nowy krok naprzód w systemach kierowania wprowadzający do nich prostotę, wydajność i dbałość o środowisko naturalne – powiedział Robert J. Remenar, prezes działu Delphi Steering Systems – Nie ma już pompy, przewodów elastycznych, płynów hydraulicznych, koła pasowego ani paska klinowego. System jest w rzeczywistości zupełnie niezależny od silnika i może działać nawet, gdy silnik jest wyłączony. Po sukcesie, jaki technologia ta odniosła w Europie, czas zastosować ją w USA. Dzięki wprowadzeniu tej zaawansowanej technologii na krajowy rynek, Chevrolet umacnia swoją czołową pozycję w segmencie pojazdów średniej wielkości”.
E-STEER wykorzystuje informacje otrzymane z elektronicznego czujnika prędkości oraz innych czujników rozmieszczonych na wale kierownicy, które badają moment obrotowy kierownicy i jej pozycję. Te i inne dane są bez przerwy przesyłane do elektronicznego modułu sterowniczego systemu E-STEER. Moduł sterowniczy analizuje dane 500 razy na sekundę i przy pomocy skomplikowanych algorytmów sterowania ustala kierunek i ilość potrzebnego wspomagania. Sterownik wówczas wysyła sygnał do bezszczotkowego silnika o zmiennej prędkości, który poprzez przekładnię zębatą dostarcza potrzebnego wspomagania. Rezultatem jest „aktywny” system ciągle adaptujący się do warunków i dostarczający optymalne wspomaganie przy wszystkich prędkościach – większe przy niskich, aby łatwiej było manewrować i parkować oraz mniejsze przy dużych prędkościach dla uzyskania lepszych reakcji samochodu na ruchy kierownicą. System E-STEER daje General Motors wielkie możliwości tuningu: dostosowanie „czucia” kierownicy do każdego samochodu i do warunków jazdy.
Dodatkowe zalety to:
– Bezpieczeństwo – nawet przy wyłączonym silniku, E-STEER działa bo napędzany jest z akumulatora. Jeśli systemowi braknie zasilania, E-STEER automatycznie wraca do kierowania ręcznego.
– Wspomaganie powrotu kierownicy do położenia centralnego – w tradycyjnych systemach, po przekręceniu i zwolnieniu kierownicy, kierowca musi pomóc jej wrócić w położenie środkowe. E-STEER wykorzystuje opatentowane wspomaganie powrotu kierownicy do położenia środkowego. Pomaga to zwiększyć kontrolę kierowcy nad pojazdem.
– Aktywne tłumienie – E-STEER wykorzystuje algorytmy (wzory matematyczne) w celu eliminacji ewentualnego nadmiernego skrętu w odwrotnym kierunku podczas powrotu kierownicy do położenia środkowego po skręcie.
„E-STEER oferuje użytkownikowi samochodu znaczne zalety, w tym mniejsze zużycie paliwa, lepsze przyspieszanie, większe bezpieczeństwo oraz mniejsze zanieczyszczenie środowiska – powiedział Remenar. – Poza tym, system E-STEER oznacza wysokie osiągi ze zmiennym wspomaganiem, wspomaganiem powrotu kierownicy do położenia środkowego i aktywnym tłumieniem”. System elektrycznego wspomagania kierownicy E-STEER firmy Delphi zdobył w 1999 roku nagrodę motoryzacyjną PACE przyznawaną przez News/Ernst & Young Award. Delphi wyprodukowało do tej pory ponad 2 miliony sztuk układów E-STEER. Więcej informacji o Delphi i firmach zależnych można uzyskać w Wirtualnym Centrum Prasowym Delphi pod adresem www.delphi.com/media.