Warszawa: Ponad 1 mld euro na inwestycje infrastrukturalne
Ponad 1 mld euro na inwestycje infrastrukturalne przekazano na rachunki beneficjentów z Funduszu Spójności. To blisko 40 proc. środków z tego funduszu przyznanych Polsce na lata 2004-2006 – poinformował we wtorek na konferencji prasowej minister transportu Jerzy Polaczek. Od stycznia do sierpnia 2007 r. beneficjentom przekazano 200,6 mln euro. Blisko 150 mln euro trafiło do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) oraz PKP PLK SA.
’Tak duży wzrost refundacji był możliwy m.in. dzięki wypełnieniu przez Polskę warunków środowiskowych, które Komisja Europejska nałożyła na niektóre projekty transportowe’ – powiedział minister transportu.
Fundusz Spójności w sektorze transportowym jest najważniejszym wsparciem UE przeznaczonym na rozwój Trans-Europejskiej Sieci Transportowej. Wdrażanie Funduszu rozpoczęło się w Polsce w 2004 roku. Wcześniej, od 2000 do 2004 roku, realizowany był program przedakcesyjny ISPA. Po wejściu Polski do UE wszystkie projekty ISPA stały się automatycznie projektami Funduszu Spójności.
Z dany przedstawionych we wtorek przez resort wynika, że od 2000 roku do końca 2006 roku Komisja Europejska (KE) zatwierdziła 38 projektów Funduszu w sektorze transportu o łącznej wartości 3 mld 883,9 mln euro i przyznanym dofinansowaniu unijnym w wysokości 2 mld 782,3 mln euro.
Z tego 1 mld 652,1 mln euro przeznaczono na projekty drogowe, a 1 mld 126,5 mln euro – kolejowe. Według stanu na 31 stycznia 2007 roku, w ramach Funduszu Spójności podpisano 159 kontraktów łącznie na 2 mld 979 mln euro, co stanowi 83,3 proc. łącznych kosztów tych projektów. Wśród dofinansowanych projektów znalazło się m.in. przygotowanie projektu modernizacji linii kolejowej E 75 na odcinku Warszawa – Sokółka;modernizacja linii kolejowej E 65 na odcinku Warszawa – Gdynia (II etap);budowa autostrady A1 odcinek Sośnica – Gorzyczki (I etap);modernizacja kolejowego węzła E20 w Poznaniu.
Polaczek przypomniał, że w poniedziałek spotkał się z ministrami transportu krajów nadbałtyckich w Tallinie. Podkreślił, że podpisano wspólną deklarację dotyczącą poparcia szybkiej realizacji drogi Via Baltica, w tym rozpoczętej budowy obwodnicy Augustowa, w I korytarzu transportowym sieci TEN-T.
Minister zwrócił uwagę, że Litwa zadeklarowała poparcie dla Polski w sprawie budowy obwodnicy Augustowa przez Dolinę Rospudy przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości (ETS).
’Wiadomo, że ETS nie rozpatrzy 5 września wniosku złożonego przez KE. Rozprawa została przełożona. Trudno powiedzieć, kiedy będzie wyznaczony termin. Nie wiemy też, co było powodem takiej decyzji ETS’ – powiedział Polaczek.
17-km obwodnica Augustowa ma 500-m estakadą przecinać cenną przyrodniczo dolinę rzeki Rospudy. Według drogowców, to jedyny i najlepszy sposób, by zrealizować inwestycję przez ciągnącą się przez Suwalszczyznę 100-km dolinę. Ekolodzy uważają, że obwodnicę można poprowadzić innym wariantem i walczą o to, by nie dopuścić do wybudowania obwodnicy w obecnie proponowanym wariancie.
Przeciwna jest temu także KE, która skierowała sprawę przeciwko Polsce do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.