Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

MAN w Polsce w 2002 roku – podsumowanie działalności

infobus
09.02.2003 20:03

Rok 2002 był dla MAN rokiem przełomowym. Grupa MAN dokonała na przełomie 2001 i 2002 roku restrukturyzacji organizacyjnej w ramach, której utworzono 3 spółki; odpowiedzialną za produkcję i sprzedaż autobusów – MAN Bus Polska, sprzedaż pojazdów ciężarowych, serwis pojazdów ciężarowych i autobusów – MAN-STAR TRUCKS oraz produkcję pojazdów ciężarowych i komponentów – STAR TRUCKS.
Działalność pod nową nazwą MAN Bus Polska rozpoczął mocnym uderzeniem – po 7 latach obecności na polskim rynku autobusów miejskich po raz pierwszy osiągnął pozycję lidera. Produkowane w fabryce w Sadach pod Poznaniem polskie autobusy trafiły zarówno do odbiorców krajowych, jak i zagranicznych. Na rodzimym rynku MAN Bus Polska sprzedał łącznie 139 pojazdów. Klientów znalazły 134 autobusy miejskie i 5 turystycznych. Wyeksportowano w sumie 132 kompletne pojazdy, które trafiły między innymi do Austrii, Danii, Luksemburga, Niemiec, Norwegii, Włoch i na Węgry oraz 434 szkielety z przeznaczeniem na rynek niemiecki. MAN wygrał również duży przetarg we Francji. 100 niskopodłogowych autobusów z polskiej produkcji zostanie dostarczonych do Paryża.
W trzecim kwartale 2002 roku dla obniżenia kosztów połączono obszary logistyki i produkcji fabryk autobusów i komponentów w Salzgitter, Sadach, Pilsting i Starachowicach (autobusy miejskie) oraz Ankarze, Salzgitter i Stuttgarcie (autobusy turystyczne). Było to możliwe dzięki zastosowaniu modułowej konstrukcji zunifikowanych pojazdów MAN i NEOPLAN. Polskie zakłady grupy MAN prowadzą produkcję kompletnych pojazdów, szkieletów i podzespołów autobusowych zarówno marki MAN, jak i NEOPLAN.
W październiku 2002 roku rozpoczęto w fabryce w Sadach pod Poznaniem produkcję szkieletu miejskiego autobusu NEOPLAN Cityliner z przeznaczeniem na rynki Europy Zachodniej. Produkowane w Polsce szkielety będą wykańczane przez zakłady w Pilsting.
W październiku jako następstwo ubiegłorocznego przejęcia niemieckiego producenta autobusów marki NEOPLAN, wyodrębniono w obrębie koncernu MAN spółkę NEOMAN, odpowiedzialną za sprzedaż nowych i używanych autobusów obu marek. Pierwsze wspólne wystąpienie MAN i NEOPLAN miało miejsce w czasie targów TOUR SALON w Poznaniu. Główne zadania na rok 2003 to stabilizacja pozycji lidera na rynku autobusów miejskich poprzez sprzedaż 150-200 pojazdów najnowszej 3 generacji. Plany rozwoju zakładają również zintensyfikowanie działań w sektorze autobusów turystycznych i podpisanie kontraktów na 20-25 pojazdów obu marek. W trakcie targów TOUR SALON w październiku 2002 roku w Poznaniu miała miejsce premiera nowego modelu autobusu turystycznego MAN Lion’s Coach, bardzo wysoko ocenionego przez branżę. W pierwszym kwartale bieżącego roku planuje się zorganizowanie szeroko zakrojonej akcji promocyjnej mającej na celu prezentację nowej strategii NEOMAN i nowych modeli autobusów turystycznych marek MAN i NEOPLAN. NEOMAN zamierza w 2003 roku wprowadzić na rynek polski także najnowszą generację autobusów międzymiastowych obu marek.
W drugim kwartale 2003 roku uruchomiona zostanie w Sadach produkcja jednoczłonowego autobusu miejskiego MAN o długości 12 m, z wieżową zabudową silnika i ogumieniem typu Super-Single. Będzie to nowa propozycja MAN wychodząca naprzeciw oczekiwaniom rynku polskiego. MAN planuje podjęcie dalszych inwestycji w Polsce. Do roku 2005 do podpoznańskich Sadów zamierza przenieść centrum budowy autobusów na Europę. Decyzja ta jest pokierowana perspektywami rozwoju rynku polskiego będącego największym rynkiem autobusów w Europie Środkowej.