Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Żegluga Augustowska wzmacnia flotę

infotrans
08.03.2010 22:19
0 Komentarzy

Żegluga Augustowska zakupi śródlądowy statek pasażerski, który który zabierze na swój pokład aż350 osób. -’Trwają prace nad projektem jednostki’ – poinformował dyrektor ŻA, Sławomir Aleksandrowicz. Dodał on, że statek będzie miał prawie 40 metrów długości i dwa pokłady. Została już wykonana dokumentacja kadłubowa. Wstępny koszt budowy statku to 3 mln zł. –„Rozmawiamy już z wykonawcami i bankami. Statek będzie budowany albo w Stoczni Gdańskiej, albo w Gdyni. Powstanie sześć elementów, które zostaną złożone na miejscu w Augustowie’ – powiedział Sławomir Aleksandrowicz. Nowoczesny statek ma być gotowy przed sezonem turystycznym w 2011 r. Będzie on inny niż dotychczasowe jednostki pływające. 'Oba pokłady będą odkryte, bo takie jest zapotrzebowanie pasażerów, którzy latem nie chcą pływać w zamkniętym pomieszczeniu’ – dodał Aleksandrowicz.
Żegluga Augustowska dysponuje obecnie trzema statkami. 'Serwy’ i 'Sajno’ mogą przewieźć po 200 osób, zaś 'Perkoz’ – 100 pasażerów. Wszystkie były wybudowane w latach 60. Żegluga Augustowska potrzebuje nowoczesnej, dużej jednostki z uwagi na wzrastające zainteresowanie podróżowaniem po augustowskich jeziorach. Co roku jest ponad 100 tys. chętnych.
Statek Żeglugi Augustowskiej –m/s PerkozStatek Żeglugi Augustowskiej –m/s Serwy

To nie jedyny powód budowy nowego statku. W niedalekiej przyszłości powstanie kanał łączący rzekę Niemen na Litwie z Wielkimi Jeziorami Mazurskimi. Trasa będzie wiodła przez pojezierze Augustowskie, Mazurskie aż do wielkich jezior. Długość planowanej trasy to około 30 km od granicy województwa do kanału Augustowskiego. Takie są wnioski ze spotkania przedstawicieli samorządów wszystkich szczebli, którzy potkali się 2 marca w Ełku. Samorządy chcą przystąpić do \’\’Programu Operacyjnego Polski Wschodniej\’\’. Chcą opracowania strategii dotyczącej rozwoju właśnie takiego szlaku oraz infrastruktury turystycznej, czy nawet sprawdzenia możliwości rozwojowej na osi: pojezierze ełckie i augustowskie. Najpierw opracowany będzie program operacyjny. Później powstanie studium, które pokaże co jest możliwe i co warto robić. W nowej perspektywie finansowania w latach 2014 – 2020 samorządowcy wykonają elementy, które będą zasadne i możliwe do realizacji projektu.
* * *
Żegluga Augustowska jest jednym z nielicznych przedsiębiorstw żeglugowych w Polsce, obsługujących przewozy pasażerskie. Z jej usług korzysta w sezonie turystycznym około 100 tysięcy pasażerów. Historia Żeglugi Augustowskiej ma pół wieku, powstała w roku 1953, wtedy też przewiozła pierwszych pasażerów. Żegluga Augustowska na początku podlegała Żegludze Warszawskiej, później Żegludze Mazurskiej w Giżycku, potem znowu została podporządkowana Żegludze Warszawskiej. Usamodzielniła się dopiero w roku 1991. Statki Żeglugi Augustowskiej obsługują tylko akwen jezior augustowskich. Na rejsy liniowe, a także na rejsy specjalnie zamawiane wypływają trzy statki: wspominany dwustuosobowy „Sajno”i „Serwy”oraz stuosobowy „Perkoz”. Więcej na www.zeglugaaugustowska.pl

Komentarze