Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

PKM Gliwice w Klastrze Energii. Kierunek: samowystarczalność energetyczna

infotrans
14.12.2022 10:00
0 Komentarzy

8 grudnia w gliwickim Ratuszu zawiązano oficjalnie Klaster Energii. Celem jego działań będzie lokalna produkcja, dystrybucja i konsumpcja taniej energii elektrycznej i cieplnej pochodzącej ze źródeł odnawialnych.

Na razie ta nowa sieć współpracy obejmuje Katowicką Specjalną Strefę Ekonomiczną, Miasto Gliwice i większość spółek z jego udziałem, przyszłościowo natomiast skupi też prywatne firmy z Gliwic i rejonu powiatu gliwickiego.

Sześć spółek

Działalność klastra zainaugurowało porozumienie między Miastem Gliwice a sześcioma komunalnymi spółkami żywotnie zainteresowanymi produkcją i konsumpcją energii: Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej – Gliwice, Przedsiębiorstwem Komunikacji Miejskiej, Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji, Przedsiębiorstwem Zagospodarowania Odpadów, Śląską Siecią Metropolitalną i Śląskim Centrum Logistyki. Członkiem-założycielem o statusie lidera została również Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna (KSSE).

-„Zawiązanie Klastra Energii w Gliwicach jest wyzwaniem naszych czasów. Potrzeba dekarbonizacji naszej gospodarki, rosnące ceny energii i idąca za tym chęć produkowania jej lokalnie w oparciu o rozproszone, odnawialne źródła skłoniły nas do tego, żeby skoordynować swoje wysiłki i połączyć możliwości, jakimi dysponują rozwinięte gospodarczo Gliwice. Mamy tu wiele przedsiębiorstw i wielu potencjalnych producentów energii elektrycznej, a wszyscy są jej konsumentami – podkreślał podczas konferencji założycielskiej Klastra Energii prezydent Gliwic Adam Neumann. – Rzecz jasna nie zamykamy się w gronie założycielskim. Jesteśmy otwarci na współpracę i liczymy na prywatne przedsiębiorstwa, które wytwarzają energię odnawialną lub bioodpady bądź potrzebują energii elektrycznej i ciepła. Wspólnie będziemy zmierzać w kierunku miasta samowystarczalnego energetycznie. Z całą pewnością będzie to proces długi, ale konieczny – przekonywał prezydent Gliwic.

Pierwszym działaniem w obrębie gliwickiego Klastra Energii ma być analiza potrzeb i możliwości produkcyjnych jego członków-założycieli. Pod uwagę zostaną wzięte zarówno farmy fotowoltaiczne, jak i elektrownie wiatrowe czy biogazownie. Rozmowy dotyczyć będą również możliwości magazynowania energii i kwestii przyznawania koncesji.

-„Obecność silnych gliwickich spółek miejskich mających plany inwestycyjne związane m.in. z rozwojem OZE zapewni klastrowi stabilne zaplecze i odpowiedni materiał do dalszych działań – zauważył podczas spotkania w Ratuszu wiceprezes KSSE Jacek Bialik. – Podpisanym właśnie porozumieniem zamykamy wielomiesięczny okres przygotowań do tej współpracy. Będziemy oczywiście starali się pozyskiwać kolejnych inwestorów. Wiemy, że takie są oczekiwania wielu firm z terenu KSSE.

fot. G. Ożga / UM Gliwice

Smart EPC

Funkcję koordynatora Klastra Energii objęła gliwicka spółka Smart EPC, która od lat świadczy usługi zarządzania energią, zapewniła w tej dziedzinie wielomilionowe oszczędności dla swoich klientów, ponadto zajmuje się wykonawstwem instalacji fotowoltaicznych, kogeneracyjnych oraz biogazowni rolniczych. 

-„Transformacja energetyki, na bazie której zawiązaliśmy gliwicki klaster, nie jest dziś jedynie polskim czy europejskim trendem. W kierunku energetyki odnawialnej i rozproszonej, która jest zarówno tańsza, jak i bezpieczniejsza od scentralizowanego systemu energetycznego opartego na wielkich elektrowniach narażonych na poważne awarie, zmierza cały świat – mówił podczas konferencji założycielskiej Tadeusz Baj, dyrektor ds. rozwoju w Smart EPC. – Jestem przekonany, że przy pełnym zaangażowaniu grona założycielskiego, lidera i koordynatora oraz przyszłych członków klastra uda nam się dużo zdziałać. Ważne będą wszelkie pomysły, a także przygotowywane już projekty w branży OZE – dodał Tadeusz Baj.

Komentarze