Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Ogromne zainteresowanie niemieckim biletem za 9 euro

infotrans
30.05.2022 14:00
0 Komentarzy

23 maja ruszyła w Niemczech sprzedaż biletów miesięcznych za 9 euro.

Deutsche Bahn sprzedał już ponad milion takich biletów. Z kolei tylko w Berlinie podczas pierwszych trzech dni, sprzedano ich ponad 280 tys. W sieci Berliner Verkehrsbetriebe (BVG) zakupiono ich 130 000 szt., a w S-Bahn – 13 400 szt. Takie bilet mogą kupić wszyscy – także obywatele Polski i podróżować z nim przez najbliższe trzy miesiące kalendarzowe: czerwiec, lipiec i sierpień. Tym samym podczas tegorocznych wakacji za jedyne 27 euro będzie można zwiedzić Niemcy wzdłuż i wszerz.

Biletowa idea

Niemiecki rząd federalny podjął decyzję o wprowadzeniu miesięcznego biletu za 9 euro w ramach pakietu energetycznego. Bilet za 9 euro jest dostępnym dla wszystkich biletem imiennym wystawianym na użytkownika. Jest ważny 24 godziny na dobę przez cały miesiąc, ale nie uprawnia do bezpłatnego przewożenia roweru lub psa, których przewożenie w transporcie publicznym jest możliwe wyłącznie na podstawie normalnego biletu na przewóz roweru/psa. Oferta „bilet za 9 euro” nie dotyczy też dzieci poniżej 6. roku życia, które podróżują bezpłatnie.

Bilet za 9 euro obowiązuje we wszystkich środkach transportu publicznego w całych Niemczech, tzn. w 2 klasie pociągów RegionalExpress, pociągów regionalnych, pociągach podmiejskich, tramwajach i autobusach miejskich oraz podmiejskich. Nie obowiązuje zaś w transporcie dalekobieżnym tj. pociągach ICE, IC, EC, Flixtrain/Flixbus itp.

Najbliżej Poslki bilet mnożna nabyć w niemieckim Görlitz. Można je tutaj kupić u wszystkich znanych partnerów dystrybucyjnych miejskiego zakładu komunikacji GVB, w Biurze Obsługi Klienta GVB na Demianiplatz oraz we wszystkich automatach biletowych na przystankach (z wyjątkiem automatów w pojazdach). Bilet jest dostępny w miesiącach kalendarzowych: czerwiec, lipiec i sierpień (ważny co miesiąc: od 1.06. do 30.06., od 1.07. do 31.07. oraz od 1.08. do 31.08. 2022). Zakup jest możliwy w dowolnym momencie w tym okresie.

Wzmocnić transport

Firmy komunikacyjne widząc taką frekwencję już przygotowują wzmocnienia na najważniejszych szlakach. Deutsche Bahn zapowiada m.in. więcej pociągów regionalnych między Berlinem a Morzem Bałtyckim – w kierunku Prenzlau (RE3) i Neustrelitz (RE5) do Rostocku i Stralsundu. Większe składy pojawią się już w ten w weekendy na trasie RE7 między Zossen, Berlinem i Bad Belzig/Dessau.

Koleje wzmacniają też ekipy sprzątające, a na stacjach zostanie rozmieszczony dodatkowy personel z zakresu ochrony i obsługi pasażerskiej.

Z kolei Senat Berlina zamówił dodatkowe przewozy od BVG i S-Bahn. Chodzi o połączenia w centrum miasta oraz dla ruchu dojazdowego i wycieczkowego, aby sprostać spodziewanemu większemu zapotrzebowaniu w czerwcu, lipcu i sierpniu. To m.in.

  • zwiększona częstotliwość na U6 i U9 od 8 czerwca do początku wakacji (7 lipca) o jeden pociąg na godzinę rano,
  • zwiększenie częstotliwości linii tramwajowej 18 od 30 maja do końca wakacji (19 sierpnia) z 20-minutowych do 10-minutowych przerw w godzinach porannych,
  • zmienna częstotliwości na linii tramwajowej M6 od 30 maja do końca wakacji,
  • podwojenie częstotliwości na odcinkach linii autobusowych 124, M41 i X76 od 8 czerwca do końca wakacji,
  • podwojenie częstotliwości dla linii 296 w soboty od 11 czerwca do końca wakacji,
  • w okresie wakacji autobus „kąpielowy” 312 będzie kursował co 10 minut do kąpieliska Wannsee, a autobus 222 do kąpieliska Tegeler See – co 40 minut.
  • podwojenie częstotliwości autobusów linii 316 do mostu Glienicker od 8 czerwca do końca wakacji.

Komentarze