Kolejne miasto w Polsce ma kolej na lotnisko. Wrocław, Poznań i Radom czekają
1 października PKP PLK SA zakończyły budowę odcinka linii kolejowej, która połączyła Rzeszów z Portem Lotniczym w Jasionce.
Dzięki temu stolica Podkarpacia zyskała szybki i komfortowy dojazd z centrum do lotniska. Podróż koleją np. z przystanku Rzeszów Staromieście, zajmie 13 minut. Z Rzeszowa Zachodniego dojedziemy w kwadrans, a ze stacji Rzeszów Główny w ciągu 18 minut. To świetny krok w kierunku promocji lokalnego transportu publicznego.
Rozkład jazdy
Linia kolejowa do Jasionki jest częścią większego przedsięwzięcia jakim jest budowa Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej. Oprócz nowej linii do lotniska, zadanie obejmuje także budowę 14 komfortowych przystanków. Wartość całej inwestycji to ponad 415 mln zł, z czego blisko połowa to dofinansowanie ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Pociągi na trasie Rzeszów Główny – Jasionka Lotnisko kursują przez 7 dni w tygodniu wg poniższego rozkładu jazdy:
- Wyjazd ze stacji Rzeszów Główny: 05:22 07:26 08:58 10:20 12:01 13:11 15:16 17:22 18:52 20:10 21:24 23:25
- Przyjazd na stację Jasionka – Lotnisko: 05:40 07:44 09:16 10:38 12:19 13:29 15:34 17:40 19:10 20:28 21:42 23:43
- Wyjazd ze stacji Jasionka – Lotnisko: 00:15 06:22 08:13 09:36 11:18 12:39 14:38 16:41 18:15 19:44 20:38 22:30
- Przyjazd na stację Rzeszów Główny: 00:33 06:40 08:31 09:54 11:36 12:57 15:01 16:59 18:33 20:02 20:56 22:48
Oprócz nowej linii do lotniska, inwestycja obejmuje także budowę 14 komfortowych przystanków, zwiększających dostępność komunikacyjną wszystkim podróżnym. Pasażerowie korzystają już z 11 dodatkowych miejsc zatrzymywania się pociągów na trasach łączących Rzeszów z Dębicą i Przeworskiem oraz z Kolbuszową i Strzyżowem. Niebawem zyskają kolejne, na budowanej linii do lotniska – Głogów Małopolski Południowy i Jasionka Lotnisko, a w listopadzie przystanek Lutoryż, na trasie w stronę Strzyżowa.
14 portów lotniczych
W Polsce funkcjonuje 14 portów lotniczych. Ponad połowa z nich ma dostęp do połączeń kolejowych z centrami miast. Posiadają je zarówno duże porty lotnicze takie jak Lotnisko Chopina w Warszawie czy Port Lotniczy Kraków-Balice, jak również mniejsze, jak Port Lotniczy Olsztyn-Mazury czy Port Lotniczy Lublin.
Największy potencjał dowozowy ma stacja kolejowa w obrębie Lotniska Chopina (1,14 mln pasażerów wsiadało i wysiadało na tej stacji w 2022 r.). Nieznacznie mniej pasażerów obsługuje stacja kolejowa przy lotnisku w Krakowie (1,09 mln), zaś stacja kolejowa przy lotnisku w Gdańsku – 0,57 mln pasażerów.
Najwyższy odsetek pasażerów samolotów korzystających z usług kolei w transferze do i z lotniska, z którego lub do którego podróżowali, odnotowano w przypadku lotniska w Krakowie (14,7%) i w Gdańsku (12,6%). W przypadku takich portów lotniczych jak Amsterdam – Schiphol czy Paryż-Roissy-Charles de Gaulle, z kolei korzysta odpowiednio około 60% i 20% pasażerów tych lotnisk.
Które miasta maja, które nie mają?
Na 14 funkcjonujących w Polsce portów lotniczych, w ośmiu dostępna jest oferta transportu kolejowego do i z lotniska. Sprawdzamy, jak sytuacja wygląda na poszczególnych lotniskach:
- Lotnisko Chopina w Warszawie – Położone 8 km od centrum Warszawy Lotnisko Chopina posiada podziemną stację kolejową: Warszawa Lotnisko Chopina. Stacja obsługiwana jest przez pociągi SKM linii S2 (relacja Warszawa Lotnisko Chopina – Sulejówek Miłosna przez Warszawę Wschodnią, Warszawę Śródmieście i Warszawę Zachodnią, 16 stacji na trasie)
- Lotnisko Kraków Airport – w bezpośrednim sąsiedztwie terminala znajduje się przystanek kolejowy Kraków Lotnisko. Na stronie internetowej portu dostępna jest informacja o możliwości dojazdu pociągami obsługiwanymi przez Koleje Małopolskie (trasa SKA1 – Wieliczka Rynek Kopalnia – Kraków Główny – Kraków Lotnisko/Airport).
- Port lotniczy Gdańsk – przystanek Gdańsk Port Lotniczy znajduje się bezpośrednio przy terminalu pasażerskim T2 i jest z nim połączony specjalną kładką. Do portu pasażerowie mogą dostać się pociągami kursującymi na czterech trasach linii Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. W przypadku dojazdu do stacji Gdańsk Śródmieście konieczna jest przesiadka na stacji Gdańsk Wrzeszcz (czas przesiadki ok. 12 min).
- Port Lotniczy Szczecin – Goleniów – stacja kolejowa Port Lotniczy Szczecin Goleniów usytuowana jest w bezpośrednim sąsiedztwie lotniska w Goleniowie – odległość od budynku terminala do peronu to niecałe 100 m. Stacja obsługiwana jest przez pociągi POLREGIO kursujące na trasie Szczecin – Kołobrzeg – Szczecin. Czas podróży na trasie Port Lotniczy w Goleniowie – Szczecin Główny wynosi ok. 50 min, a na odcinku Kołobrzeg – Port Lotniczy Szczecin Goleniów ok. 100 minut.
- Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa – Modlin. Obecnie lotnisko w Modlinie nie posiada stacji kolejowej w pobliżu terminalu. W odległości ok. 5,6 km od lotniska znajduje się stacja kolejowa Modlin, na której zatrzymują się pociągi Kolei Mazowieckich w relacji Warszawa Lotnisko Chopina – Modlin. Pomiędzy stacją kolejową Modlin a terminalem Lotniska Warszawa-Modlin co 20–30 minut kursują specjalne autobusy lotniskowe Kolei Mazowieckich.
- Port Lotniczy Lublin – w przypadku tego portu możliwości dojazdowe koleją zapewnia przewoźnik POLREGIO. Przystanek kolejowy Lublin Airport zlokalizowany jest przy terminalu
- Lotniska Port Lotniczy Olsztyn-Mazury, Na terenie lotniska znajduje się stacja kolejowa: Szymany Lotnisko – specjalny pociąg (szynobus) pokonuje dystans 58 km z Olsztyna do Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury w ok. 55 minut.
- Port Lotniczy Katowice-Pyrzowice. Obecnie nie ma możliwości dojazdu na lotnisko transportem kolejowym, ale trwa proces budowy infrastruktury kolejowej do lotniska jest w finalnej fazie. Prace na linii nr 182 trwają od początku 2021 r. PKP PLK zakłada, że w rozkładzie jazdy 2024 pojawią się regularne pociągi na lotnisko. Dojazd z Zawiercia do lotniska będzie wynosił 23 minuty, a z Tarnowskich Gór niecałe 20 minut. Podróż pociągiem z Katowic i Częstochowy ma zajmować ok. 1 godz.
- Port Lotniczy Wrocław – znajduje się w bliskiej odległości (ok. 10 km) od centrum Wrocławia. Aktualnie nie ma bezpośredniego połączenia kolejowego zna lotnisko. W 2019 r. pomiędzy PKP PLK, PKP S.A., samorządem Województwa Dolnośląskiego i prezydentem miasta Wrocław doszło do podpisania wspólnego listu intencyjnego w sprawie rozwoju Wrocławskiego Węzła Kolejowego. W ramach studium wykonalności rozważana była m.in. budowa przelotowego połączenia do Portu Lotniczego Wrocław (linia kolejowa łącząca stacje Wrocław Zachodni i Żerniki – przystanki Wrocławskiego Węzła Kolejowego położone najbliżej lotniska). W tej kwestii podnoszone są argumenty, że uruchomienie połączenia na lotnisko może być nieopłacalne i nie ma przesłanek o charakterze czysto transportowym dla budowy wspomnianego łącznika kolejowego. Tym samym dalej nie ma decyzji co do uruchomienia w najbliższych latach linii kolejowej do wrocławskiego portu.
- Port Lotniczy Poznań-Ławica. W przypadku tego lotniska również nie zostały podjęte decyzje, co do uruchomienia linii kolejowej w najbliższej perspektywie.
- Port Lotniczy Bydgoszcz. Obecnie kolej nie dojeżdża do lotniska. Z dworca PKP można dostać się na lotnisko kursującym codziennie autobusem linii 80.
- Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka – 1 października o godz. 5:22 ze stacji Rzeszów Główny wyruszył pierwszy szynobus do Portu Lotniczego w Jasionce. Cała podróż wraz z przystankami zajmuje 18 min.
- Port Lotniczy Zielona Góra-Babimost nie posiada stacji kolejowej – najbliższy dworzec znajduje się w Babimoście
- Port Lotniczy Łódź – obecnie podróżni mogą dotrzeć na lotnisko tylko samochodem albo miejskim autobusem
- Port Lotniczy Warszawa-Radom. Zgodnie z najnowszymi planami nie będzie dojazdu koleją bezpośrednio na lotnisko w Radomiu.
Komentarze