Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Kampania 2023: Bezpłatna komunikacja od Bezpartyjnych Samorządowców. Przykład Kalisza

infotrans
23.07.2023 17:03
0 Komentarzy

Bezpłatna komunikacja to jeden z najważniejszych postulatów Bezpartyjnych Samorządowców w ramach kampanii do jesiennych wyborów parlamentarnych.

Bezpartyjni Samorządowcy to ogólnopolskie ugrupowanie, które w wyborach samorządowych w 2018 roku zdobyło blisko milion głosów, przekraczając pięcioprocentowy próg poparcia w skali kraju. Bezpartyjni obecnie tworzą zarząd województwa na Dolnym Śląsku, a także współtworzą koalicję rządzącą w Lubuskiem.

Transportowy pomysł

Podczas Konwencji członkowie Bezpartyjnych Samorządowców przedstawili swój pomysł na uruchomienie bezpłatnej komunikacji miejskiej i regionalnej, która byłaby finansowana z budżetu państwa. Takie rozwiązania ostatnio zostały już wprowadzone w Starachowicach, Kaliszu, Malborku, w całym powiecie lubińskim, Bełchatowie, a także w Otwocku.

-„Kolejne samorządy decydują się na wprowadzenie bezpłatnej komunikacji miejskiej dla mieszkańców. Obecnie największym miastem, które ją wprowadziło, jest Kalisz. – Bezpłatna komunikacja to rozwiązanie komfortowe, ekologiczne i nowoczesne – podkreśla Krystian Kinastowski, prezydent Kalisza. 

Bezpłatny, a co najważniejsze sprawnie zorganizowany transport publiczny, to otwarcie na tych, którzy dotychczas byli wykluczeni z korzystania z niego. Dzięki choćby kolei regionalnej, ludzie także z mniejszych miejscowości, mogą dojeżdżać do pracy lub szkoły. Otwierają się dla nich nowe rynki pracy i dobrej edukacji.

-„To będzie nas kosztować mniej, niż utrzymanie Telewizji Polskiej z budżetu państwa! – zauważył Krystian Kinastowski, prezydent Kalisza. – Transport publiczny to przecież najbardziej ekologiczny sposób masowej komunikacji. To naprawdę zdrowsze powietrze! Dlatego jednym z naszych najważniejszych postulatów jest bezpłatna komunikacja miejska czyli autobusy, trolejbusy i tramwaje oraz codzienna komunikacja regionalna: lokalne pociągi i autobusy – dodał.

Przykład kalisza

Kalisz jest drugim pod względem wielkości miastem województwa wielkopolskiego i głównym ośrodkiem Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej. Zamieszkuje go blisko sto tysięcy mieszkańców. Prezydentem miasta jest architekt Krystian Kinastowski, wybrany w 2018 roku na pierwszą kadencję, reprezentant lokalnego komitetu wyborczego.

Za zapewnienie komunikacji miejskiej odpowiada należąca do samorządu spółka Kaliskie Linie Autobusowe. Przewoźnik dysponuje 74 nowoczesnymi autobusami różnej wielkości, w większości niskoemisyjnymi. Po wprowadzonej 1 maja 2023 roku zmianie rozkładu jazdy, obsługują one 23 linie. Kaliszanie mogą jeździć komunikacją miejską za darmo.

Wprowadzenie bezpłatnej komunikacji miejskiej dla mieszkańców było jednym z głównych postulatów Krystiana Kinastowskiego podczas kampanii wyborczej w 2018 roku. Już 1 lipca 2019 roku decyzją włodarza miasta do bezpłatnych przejazdów uprawnieni zostali emeryci, renciści, dzieci w wieku od czwartego roku życia do rozpoczęcia nauki szkolnej, uczniowie i studenci. Z początkiem 2023 roku darmowe przejazdy zostały rozszerzone na wszystkich kaliszan.

-„W trudnych dla samorządów czasach zdecydowaliśmy się na odważny krok. Wprowadziliśmy bezpłatne przejazdy miejskimi autobusami, stając się największym miastem w Polsce z tak przyjazną komunikacją publiczną. Na efekty nie czekaliśmy długo. Już po kilku miesiącach liczba pasażerów wzrosła o trzydzieści procent, a to pewnie nie koniec, ponieważ po dwudziestu latach wprowadziliśmy zmianę rozkładu jazdy. Będzie on lepiej odpowiadał na potrzeby mieszkańców, ponieważ to oni go współtworzyli, składając blisko tysiąc opinii podczas szeroko zakrojonych konsultacji społecznych – mówi prezydent Krystian Kinastowski.

fot. Bezpartyjni Samorządowcy

Najważniejszej zalety

Włodarz miasta zauważa, że komunikacja miejska ma wiele zalet. I warto do niej przekonywać mieszkańców.

– Publiczna komunikacja pozwala uniknąć stania w korkach i tracenia cennego czasu. Mniej samochodów w centrach miast, to mniej hałasu i spalin, a więcej miejsca na zieleń – wymienia Krystian Kinastowski. – Bezpłatny transport publiczny to dla mieszkańców także ulga finansowa.  Przy obecnych cenach paliw bezpłatna komunikacja miejska jest wielką zachętą do korzystania z transportu publicznego. Przeciętna rodzina może dzięki temu zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych miesięcznie. Bezpłatna komunikacja to nowe życie dla miast, nowe życie dla mieszkańców. Lepsze życie! Bo miasta nareszcie znowu będą także dla ludzi, a nie tylko dla samochodów.

Zdaniem prezydenta Kalisza bezpłatny transport publiczny warto rozszerzyć na większe niż same miasta obszary. Dzięki choćby kolei regionalnej, ludzie również z mniejszych miejscowości, mogą dojeżdżać do pracy, szkoły i korzystać ze wszystkich dobrodziejstw centrów miast. Takie rozwiązanie niwelowałyby poczucie wykluczenia wśród mieszkańców mniejszych miejscowości, które nie oferują takich możliwości, jak duże ośrodki.

Komentarze