Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

GZM chce poznać parkingowe potrzeby mieszkańców. Ruszają badania

infotrans
08.11.2023 12:03
0 Komentarzy

W listopadzie i grudniu w śródmieściach Bytomia, Chorzowa, Gliwic, Rudy Śląskiej i Tarnowskich Gór wykonane zostaną badania parkingowe – na zlecenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Wyniki pomiarów wraz z badaniami społecznymi mają służyć łagodzeniu problemów w tym zakresie. Jak przekazał we wtorek Michał Nowak z biura prasowego GZM, diagnoza zostanie oparta o badania wykonywane przez specjalne samochody zliczające pojazdy zaparkowane przy ulicach i na miejskich parkingach. W trakcie badań samochody będą co godzinę przejeżdżały przez śródmieścia, zliczając zaparkowane samochody w poszczególnych miejscach.

od 14 listopada do 7 grudnia

Samochody przejadą również nocą. Na podstawie tych danych wyliczone zostaną wskaźniki dot. parkowania, jak zajętość miejsc parkingowych czy rotacja. Prowadzone będą też analizy, zmierzające do oszacowania czy w danych miejscach parkują głównie mieszkańcy czy raczej osoby przyjeżdżające do pracy bądź sklepów czy usług.

Badania takie będą prowadzone od 14 listopada do 7 grudnia br. Pomiary będą wykonywane w dni robocze, a w Gliwicach też w jedną sobotę. W tym mieście badania odbędą się w dniach 14, 15, 18, 21 i 22 listopada.

W Tarnowskich Górach pojazdy skanujące wyjadą na ulice 14, 15, 28 i 29 listopada. W Chorzowie i Rudzie Śląskiej pomiary odbędą się 23 listopada i 5 grudnia, a w Bytomiu – 6 i 7 grudnia.

Śląskie/ Wkrótce badania parkingowe w pięciu miastach Metropolii / fot. GZM

Parkingowy zespół

Badania realizowane będą na zlecenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, która od ub. roku prowadzi projekt dotyczący spójnej polityki parkingowej w miastach. Powołano zespół urzędników z 10 miast – pracowników urzędów miejskich i zarządów dróg, nazwany Metropolitalnym zespołem ds. spójnej polityki parkingowej.

Zespół ten, po przeprowadzeniu w listopadzie i grudniu br. pomiarów parkingowych przez firmę zewnętrzną, zrealizuje badania społeczne wśród mieszkańców, przedsiębiorców i klientów lokali usługowych w miastach.

Pomiary parkingowe zostaną również wykonane w Dąbrowie Górniczej, Sosnowcu i Zabrzu, jednak tam – z uwagi na trwające inwestycje infrastrukturalne – zaplanowano je na wiosnę 2024 r. Łącznie w trakcie badań w GZM przeanalizowana ma zostać przestrzeń wzdłuż około 300 km ulic.

Śląskie/ Wkrótce badania parkingowe w pięciu miastach Metropolii / fot. GZM

Wyniki z 2019 r

Podobne badania przeprowadzono w 2019 r. w Katowicach (na zlecenie tamtejszego magistratu). Wykazały m.in. niewystarczającą rotację parkujących samochodów (wskaźnik 1,5-2,5), długi czas parkowania prawie jednej trzeciej samochodów i zapełnienie powierzchni parkingowej (średnie wykorzystanie) na poziomie ponad 90 proc. W 2021 r. miasto przeprowadziło też badanie ankietowe.

Efektem są wypracowane zmiany w polityce parkingowej w Katowicach. Ich głównym elementem będzie powiększenie od 1 grudnia br. tamtejszej Strefy Płatnego Parkowania i utworzenie w jej centrum droższej Śródmiejskiej Strefy Płatnego Parkowania. Wzrosną też opłaty za parkowanie. Dla mieszkańców centrum będzie ono tańsze, niż dla katowiczan z innych dzielnic. Najwięcej zapłacą kierowcy spoza miasta.

Katowice przygotowały stronę parkowanie.katowice.eu z informacjami nt. wprowadzanych zmian z perspektywy osób parkujących w Katowicach – mieszkańców stref parkowania, mieszkańców spoza stref i osób, które do Katowic dojeżdżają z innych miejscowości. Są również informacje dotyczące zasad kontroli i wysokości opłat dodatkowych.

Komentarze