Plac Bankowy bez tramwajów. Kolejne utrudnienia w Warszawie
Po zakończeniu remontu torowiska tramwajowego na wiadukcie na al. Jana Pawła II już w nadchodzącym tygodniu rozpoczną się prace na pl. Bankowym.
Wymieniony zostanie cały węzeł rozjazdowy, a roboty będą podzielone na kilka etapów i potrwają do 23 czerwca. Pasażerowie powinni przygotować się na zmiany w kursowaniu tramwajów, a kierowcy – w organizacji ruchu.
Rozkład jazdy:
- Jakie zmiany w organizacji ruchu i kursowaniu tramwajów zostaną wprowadzone podczas pierwszego etapu remontu na pl. Bankowym w Warszawie?
- W jaki sposób zostaną zorganizowane kolejne etapy prac i jakie utrudnienia przewidziano dla pasażerów oraz kierowców?
- Jakie dodatkowe linie tramwajowe i autobusowe zostaną uruchomione w ramach komunikacji zastępczej podczas remontu węzła rozjazdowego na pl. Bankowym?
Prace w kilku częściach
Ten obciążony węzeł rozjazdowy przechodził ostatnią naprawę główną w 2009 r. Teraz, w ramach robót, zdemontowana zostanie cała nawierzchnia torowa i oczyszczone podłoże. Następnie położone zostaną nowe tory i rozjazdy oraz nawierzchnia asfaltowa. Po zakończeniu prac przejazd przez skrzyżowanie – zarówno tramwajem, jak i samochodem – będzie wygodniejszy.
Chcąc zachować ruch na skrzyżowaniu Tramwaje Warszawskie podzieliły prace na cztery etapy. W pierwszej kolejności wymienione zostaną rozjazdy po wschodniej stronie skrzyżowania. Te prace wykonane zostaną od 26 maja do 1 czerwca. Dla kierowców jadących od tunelu Trasy W-Z zostanie zamknięty jeden z pasów do skrętu w lewo z al. „Solidarności” na plac Bankowy.
W tym czasie przystanki tramwajowo-autobusowe pośrodku al. „Solidarności” będą nieczynne. Wyłączony będzie ruch tramwajowy od pl. Bankowego do Dworca Wileńskiego. Tramwaje będą jeździć w relacjach Marszałkowska – Andersa i Marszałkowska – al. „Solidarności” (w kierunku Kina Femina). Zawieszone zostanie kursowanie tramwajów linii 4, 23 i 26 oraz zmienią się trasy linii 3, 13, 20 i 36. Aleją „Solidarności” będą kursowały autobusy linii zastępczej Z26.
Zmiany w kursowaniu WTP
Tramwaje linii 3 w wybranych kursach, oznaczonych w rozkładach jazdy literą E (w kierunku Żerania Wschodniego) lub U (w kierunku Ronda Wiatraczna), pojadą trasą Żerań Wschodni – Rondo Wiatraczna. Tramwaje linii 13 będą jeździły tylko na Pradze – między Czynszową a pętlą Kawęczyńska-Bazylika (ulicami Czynszową, Stalową, 11 Listopada, Targową i Kijowską).
Tramwaje z numerem 20 przejadą przez Wisłę Mostem Gdańskim czyli od skrzyżowania Alei „Solidarności” i Alei Jana Pawła II, pojadą Aleją Jana Pawła II, Z. Słomińskiego, S. Starzyńskiego i dalej swoją stałą trasą.
Uruchomione zostaną tramwajowe linie uzupełniające 68, 74 i 76. Tramwaje linii 68 pojadą z Żerania FSO na Dworzec Wschodni ulicami: Jagiellońska, Ratuszowa, Targowa i Kijowska. Linia 74 połączy Metro Młociny z Wyścigami ulicami Nocznickiego, Wólczyńską, Broniewskiego, Aleją Reymonta, Powstańców Śląskich, Połczyńską, Wolską, Aleją „Solidarności”, Marszałkowską i Puławską. Tramwaje linii 76 przewiozą pasażerów z Nowego Bemowa do Miasteczka Wilanów. Składy o tym numerze zastąpią w rozkładzie kursy „szesnastki” na trasie Miasteczko Wilanów – Muranowska. Będą kursowały trasą: Miasteczko Wilanów – Al. Rzeczypospolitej – Jana III Sobieskiego – Belwederska – Spacerowa – Goworka – Puławska – Marszałkowska – Plac Bankowy – Aleja „Solidarności – Młynarska – Obozowa – Dywizjonu 303 – Radiowa – Powstańców Śląskich – Nowe Bemowo.
Uruchomiona zostanie autobusowa linia zastępcza Z26 na trasie Okopowa – Dworzec Wileński. Autobusy będą jeździły Aleją „Solidarności”. Autobusy będą się zatrzymywały na przystankach w pobliżu nieczynnych przystanków tramwajowych. Na Woli pierwszym przystankiem w kierunku Pragi będzie Okopowa 01 w Alei „Solidarności” za skrzyżowaniem z ulicą Okopową a na Pradze, w kierunku Woli – Dw. Wileński 05 w Alei „Solidarności” przy cerkwi (razem ze 160, 190 i 509).
Autobusy linii 160, 190, Z26 oraz nocnych N21 i N71 przy Placu Bankowym nie będą się zatrzymywały na wspólnych przystankach tramwajowo-autobusowych (te będą nieczynne), ale przy jezdni głównej Alei „Solidarności” – w kierunku Pragi przy Błękitnym Wieżowcu, a w stronę Woli nieopodal wejścia do metra.
Kolejne etapy
W kolejnym etapie, zaplanowanym od 2 do 8 czerwca, wymieniane będą rozjazdy po stronie zachodniej skrzyżowania. Natomiast w trzecim, przewidzianym do realizacji do 9 do 15 czerwca, roboty obejmą środkową część skrzyżowania. W związku z tym, w obu etapach, wstrzymany będzie ruch tramwajów od pl. Bankowego do Kina Femina. Tramwaje będą kursować w relacji Marszałkowska – al. „Solidarności” w kierunku Starego Miasta i Dw. Wileńskiego. Od strony Żoliborza tramwaje będą dojeżdżać tylko do przystanku Metro Ratusz Arsenał, gdzie zabudowany zostanie rozjazd nakładkowy. Autobusy w obu etapach będą omijać wspólny przystanek tramwajowo-autobusowy Metro Ratusz Arsenał w al. „Solidarności”.
Te roboty będą oznaczały większe utrudnienia dla kierowców. Dla jadących z ul. Andersa i od tunelu, na wysokości kościoła, zostanie wyznaczona tymczasowa zawrotka w kierunku placu Bankowego. Z kolei na placu nie będzie skrętu w lewo w aleję „Solidarności”. Objazd zostanie poprowadzony ulicą Grzybowską i aleją Jana Pawła II.
W ostatnim etapie prowadzona będzie wymiana rozjazdów po południowej stronie skrzyżowania. Wstrzymany będzie ruch tramwajów między przystankami Metro Ratusz Arsenał i Centrum. Kierowcy nie skręcą z Marszałkowskiej w kierunku Starego Miasta (i odwrotnie). Prace po południowej stronie skrzyżowania będziemy prowadzić od 16 do 23 czerwca, ale zakończenie tych robót nie będzie oznaczało końca zmian w kursowaniu tramwajów w ciągu ul. Marszałkowskiej.
W trakcie robót na placu Bankowym, w związku z wdrażaniem kolejnych etapów, zabudową rozjazdów nakładkowych, jak i realizacją prac w innych częściach sieci tramwajowej, układ linii tramwajowych będzie się zmieniać. Szczegółowe informacje o przebiegu linii będą na bieżąco publikowane na stronach WTP.
Pracowity rok
W tym roku harmonogram robót tramwajowych w Warszawie obejmuje aż 34 zadania remontowe i blisko 10 km toru pojedynczego. Oprócz tego zaplanowane są zamknięcia związane z realizacją nowych tras tramwajowych – na Rakowieckiej czy do Dw. Zachodniego. Remonty są „grupowane”, by w czasie jednego wyłączenia ruchu można było wykonać kilka zadań.
Większość odbędzie się w okresie letnim, gdy ruch jest mniejszy. Z uwagi jednak na dużą liczbę prac, które są zaplanowane w kluczowych miejscach sieci tramwajowej, Tramwaje Warszawskie wykorzystują cały sezon remontowy – od marca do października. Jest to konieczne z uwagi na możliwości zapewnienia pasażerom komunikacji zastępczej czy objazdów linii tramwajowych.
Komentarze