Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

ZTM odpowiada pasażerom: lepszy brudny autobus niż zepsuty

infobus
13.02.2017 18:45
0 Komentarzy

Tradycyjnie, mniej więcej o tej porze roku, w mediachpojawia się debata na temat estetyki warszawskiego taboru. Pasażerowie chcą czystych autobusów, a ZTM po raz kolejny musi tłumaczyć, czym grozi mycie pojazdów podczasmrozu.

-„Autobusy w stolicy potrzebują porządnej kąpieli”, -„Autobusylinii 703 i 711 są też bardzo brudne jakby z miesiąc ich nie myto”, -„Autobusytak brudne, że pasażerowie nie wiedzą, kiedy wysiadać” ? to tylko niektóre cytaty.

Najłatwiej omówić ten problem na przykładzie największegowarszawskiego operatora autobusowego, czyli Miejskich Zakładów Autobusowych,który nie myje autobusów w całości, gdy temperatura na zewnątrz spada poniżejminus 5 stopni Celsjusza.

W czasie mycia tworzy się tzw. pył wodny, który bardzo łatwomoże doprowadzić do zablokowania układów pneumatycznych w pojeździe, które sąodpowiedzialne m.in. za sterowanie działaniem układu hamulcowego i zamykaniemdrzwi. Znajdująca się w szczelinach przy drzwiach woda sprawiłaby, że drzwi byzamarzły. W efekcie ? ze względów bezpieczeństwa ? pojazd nie mógłby wyjechać wtrasę ze względu na niesprawne hamulce i drzwi.

Myjnie autobusowe, w przeciwieństwie do samochodowych, niesą wyposażone w funkcję suszenia. Po wyjeździe z takiej myjni na zewnątrzautobus szybko zamieniłby się w „skorupę”. Odkuwanie pojazdu z warstwy lodubyłoby niemożliwe. Niestety operatorzy nie mają możliwości garażowaniaautobusów w ogrzewanych halach. Pojazdy po przeglądach są ustawiane naniezadaszonych placach manewrowo-postojowych.

Operator utrzymuje jednak w czystości elementy wyposażenia,które mają wpływ na identyfikację pojazdu. Podczas obsługi codziennej myteręcznie są tablice liniowe, miejsca, w których jest umieszczony numer taborowy,tablice rejestracyjne, reflektory, przyciski do otwierania drzwi orazpiktogramy z informacją dla pasażerów.

Utrudnione utrzymanie czystości na zewnątrz pojazdów niezwalnia operatorów z konieczności zapewnienia odpowiedniej estetyki przedziałówpasażerskich. Pracownicy ZTM Warszawa kontrolują czystość również wewnątrzpojazdów i nakładają na operatorów kary finansowe za rażące zaniedbania w tymzakresie.

Komentarze