Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Wyjątkowe testy MPK Poznań: Premiera e-Citaro G fuel cell i Urbino18 electric bez wieży

infobus
28.04.2024 11:04
0 Komentarzy

Pod koniec kwietnia we flocie Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Poznaniu pojawiły się dwa bardzo ciekawe autobusy testowe.

Oba pojazdy pojawiły się na liniach MPK Poznań 28 kwietnia – Mercedes na trasie nr 185, a Solaris na linii nr 169. Pierwszy z nich to polska premiera Mercedes-Benz e-Citaro G fuel cell (czyli jednak nie Wrocław…), czyli przegubowy autobus na ogniwa paliwowe, który swoją premierę miał w czerwcu 2023 roku podczas Kongresu UITP w Barcelonie. (więcej o tym pojeździe pisaliśmy przy okazji jego niemieckiej premiery na Mobility Move 2024) Drugi z kolei pojazd to bezwieżowy Solaris Urbino 18 electric z bateriami o dużej pojemności, który zadebiutował na Busworld 2023.  

Mercedes-Benz e-Citaro G fuel cell

Przegubowy autobus od Mercedesa na ogniwa paliwowe, który swoją premierę miał podczas Kongresu UITP w Barcelonie. W przeciwieństwie do wszystkich konkurencyjnych konstrukcji dostępnych obecnie na rynku, w tym modelu ogniwo paliwowe nie służy jako główne źródło energii, a jedynie jako ekstender zwiększający zasięg. Dlatego zastosowane tutaj ogniwo Toyoty ma moc zaledwie 60 kW. Natomiast znajdujące się na pokładzie akumulatory NMC firmy Borgwarner Akasol mają pojemność aż 392 kWh. Wodór magazynowany jest w specjalnych zbiornikach na dachu pod ciśnieniem 350 barów.

Zdaniem Daimlera, baterie wysokowydajności NMC3 i ogniwowe paliwo zwiększają zasięg nawet do 400 kilometrów na jednym ładowaniu. Podobnie jak w przypadku bateryjnej wersji e-Citaro G, w zależności od profilu zastosowania i wymagań klienta, napęd odbywa się za pośrednictwem jednej lub dwóch osi z silnikami elektrycznymi w piastach ZF AVE 130.

Jak przystało na Mercedesa, w e-Citaro G fuel cell mamy świetne wyposażenie , które na pewno przekona do siebie zarówno pasażerów, jak i kierowców. Atrakcyjny design zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz, system pochylenia i podnoszenia nadwozia, duże wyświetlacze, monitorowanie ciśnienia w oponach (TPM), czujnik deszczu i świateł, a także technologia LED do świateł mijania i drogowych, świateł do skrętu, świateł przeciwmgielnych czy świateł do jazdy dziennej to tylko kilka przykładów.

Mercedes-Benz e-Citaro G fuel cell / fot. M. Nader - poznanskieautobusy.pl
Testy w MPK Poznań: Mercedes-Benz e-Citaro G fuel cell / fot. M. Nader – poznanskieautobusy.pl

Wyposażenie bezpieczeństwa w obejmuje również różnorodne nowoczesne systemy wspomagania. Oprócz standardowego elektropneumatycznego systemu hamulcowego (EBS) i systemu kontroli trakcji (ASR), zastosowano także Sideguard Assist i Preventive Brake Assist (PBA), które przyczyniają się do zwiększenia bezpieczeństwa. Sideguard Assist wspiera kierowcę podczas skręcania i zmiany pasa ruchu, wykrywając pieszych lub rowerzystów w martwym polu obok autobusu i ostrzegając kierowcę. Preventive Brake Assist to pierwszy na świecie aktywny asystent hamowania dla autobusów miejskich. Pojazd demonstracyjny wyposażony jest również w system ostrzegania akustycznego pojazdów (AVAS), który ostrzega pieszych poprzez dźwięk. System kamer o kącie 270° również przyczynia się do bezpieczeństwa, podczas manewrów w ciasnych ulicach.

Trzy elektrycznie składane drzwi umożliwiają dostęp do przedziału pasażerskiego, gdzie o odpowiedni klimat dba wydajny system EvoThermatic  z pompą ciepła i aktywnym filtrem z funkcją antywirusową, a także dodatkowymi filtrami do dmuchaw powietrza. Pasażerowie mogą zająć 47 miejsc siedzących City Star Eco – produkowanych wewnętrznie przez Daimler Buses. Poręcze, niektóre wykonane ze stali Evo, pomarańczowe poręcze sufitowe oraz designerski sufit wnętrza z innowacyjnym oświetleniem stanowią atrakcyjne elementy wizualne. Pasażerowie są informowani na 29-calowych ekranach TFT. Mogą podłączyć i korzystać z własnych przenośnych urządzeń przy łącznej liczbie 15 portów USB typu twin.

Kierowca korzysta z klimatyzowanego fotela z funkcją pamięci i podparcia lędźwiowego. Kokpit oferuje znajome układy znalezione we wszystkich modelach Citaro i eCitaro. W desce rozdzielczej, zamiast zwykłego obrotomierza, mamy wskaźnik mocy, który wyświetla przepływ energii eCitaro G z ogniwami paliwowymi, a kolejny wskaźnik pokazuje poziom wodoru w zbiornikach.

Mercedes-Benz e-Citaro G fuel cell / fot. M. Nader - poznanskieautobusy.pl
Testy w MPK Poznań: Mercedes-Benz e-Citaro G fuel cell / fot. M. Nader – poznanskieautobusy.pl

Solaris Urbino 18 electric

W Poznaniu na testach pojawił się również zeszłoroczny debiutant z Busworld – Solaris Urbino 18 electric o udoskonalonej konstrukcji , który stanowi kolejny krok wielkopolskiego producenta w obszarze rozwoju technologii autobusów elektrycznych. To pojazd bezemisyjny, niezwykle cichy, który zapewnia bezpieczeństwo i komfort zarówno pasażerom, jak i kierowcom, oferując przy tym imponujący zasięg i możliwości eksploatacyjne.

Autobus demonstracyjny wyposażony jest w silnik asynchroniczny o mocy 240 kW oraz w nowej generacji baterie Solaris High Energy od pruszkowskiej firmy Impact, które charakteryzują się wysoką gęstością energii, co przekłada się na wysoki zasięg operacyjny przy zachowaniu niskiej masy. Producent oferuje przewoźnikom różne opcje konfiguracji pojemności baterii, z których wszystkie zlokalizowane są na dachu pojazdu.  Wykorzystanie maksymalnej liczby baterii, o łącznej pojemności ponad 800 kWh, pozwala na uzyskanie nieprzeciętnych zasięgów, oferując aż 600 km bezemisyjnej jazdy.

Podobnie jak w przypadku innych przegubowych platform pod napędy bezemisyjne producenta, Urbino 18 electric oferuje kilka możliwości, jeśli chodzi o sposoby ładowania. Rozwiązaniem bazowym, które zostało zastosowane w modelu targowym, jest gniazdo plug-in, zamontowane nad pierwszą osią po prawej stronie pojazdu. Inne dostępne opcje obejmują ładowanie poprzez pantograf lub tzw. pantograf odwrócony montowany na stacji ładującej.

Testowy Solaris Urbino 18 electric / fot. M. Nader - poznanskieautobusy.pl
Testy w MPK Poznań: Testowy Solaris Urbino 18 electric / fot. M. Nader – poznanskieautobusy.pl

Testowy autobus Solarisa wyróżnia też nowa konstrukcja, zaplanowana bez tradycyjnej wieży silnika. W zamian zastosowano rozproszony układ napędowy z komponentami umieszczonymi na dachu i w tylnej części pojazdu. Rozwiązanie to maksymalizuje przestrzeń pasażerską, ułatwia serwisowanie i zapewnia dużą elastyczność konfiguracji, pozwalając na wszechstronne wykorzystanie powierzchni dachu. Maksymalna liczba pasażerów, którzy jednocześnie mogą wejść na pokład Urbino 18 electric, wynosi do 145 osób

Urbino 18 electric spełnia wszystkie normy bezpieczeństwa, w tym również nowe wymogi GSR2 oraz cyberbezpieczeństwa, które zaczną obowiązywać nowo rejestrowane pojazdy od lipca 2024 roku.

Komentarze