Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Wiemy, ilu kierowców autobusów brakuje w MPK Lublin. Od 2 września więcej kursów

infobus
22.08.2024 15:02
0 Komentarzy

Podczas konferencji prasowej 21 sierpnia Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego w Lublinie zapowiedział zwiększenie częstotliwości kursowania miejskich autobusów.

Ta zmiana ma wejść w życie już 2 września. Zdaniem Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Lublinie ten plan uda się zrealizować mimo braku kierowców autobusów. To problem, z jakimi mierzy się cały transport publiczny w Polsce.

Spis treści:

  1. Kiedy wejdzie w życie III etap zmian w kursowaniu miejskich autobusów w Lublinie?
  2. Ile linii autobusowych i trolejbusowych będzie kursować co kwadrans w szczycie po wdrożeniu nowego planu?
  3. Jakie trudności kadrowe obecnie napotyka MPK Lublin i ile brakuje im kierowców?
Wiemy, ile kierowców autobusów brakuje w MPK Lublin. Od 2 września więcej kursów

Lubelski plan

Dworzec Lublin skomunikowany z większością rejonów miasta, odczuwalny wzrost częstotliwości kursowania autobusów i trolejbusów w poszczególnych dzielnicach, a do tego większa liczba połączeń bezpośrednich – to najważniejsze efekty sukcesywnie wdrażanego od początku roku projektu optymalizacji oferty przewozowej w lubelskiej komunikacji miejskiej. III etap zmian wejdzie w życie 2 września br.

-„Reorganizacja obecnego układu połączeń linii autobusowych i trolejbusowych, do której przygotowujemy się już od bardzo długiego czasu, ma dostosować komunikację miejską do nowych realiów i potrzeb. Efektem nowej siatki połączeń jest m.in. skrócenie czasu podróży, zwiększenie dostępności komunikacyjnej, szczególnie w rejonach peryferyjnych oraz optymalizacja wykorzystania dostępnych środków technicznych i zasobów ludzkich – powiedział Grzegorz Malec, Dyrektor Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego w Lublinie.

Wdrożenie opracowanego projektu zmodyfikowanego po przeprowadzonych konsultacjach społecznych sprawi, że odczuwalnie wzrośnie częstotliwość kursowania autobusów i trolejbusów. Po wdrożeniu III etapu zmian w dni powszednie liczba linii kursujących w szczycie porannym i popołudniowym co kwadrans ulegnie zwiększeniu z 5 do 16 linii (dotyczy to linii: 6, 15, 17, 18, 26, 31, 40, 55, 57, 150, 151, 155, 156, 158, 159, 160). Częstotliwość wzrośnie także w ciągu dnia między godzinami szczytowymi.

MPK Lublin zrealizuje ten plan mimo trudności kadrowych. Zwiększenie częstotliwości kursowania miejskich autobusów było jedną z zapowiedzi prezydenta Lublina Krzysztofa Żuka podczas ostatnich wyborów samorządowych.

Lublin/ Zmiany w rozkładach komunikacji miejskiej – od 2 września
Lublin/ Zmiany w rozkładach komunikacji miejskiej – od 2 września

Brakuje kierowców

-„W tej chwili brakuje nam ok. 50 kierowców. Stąd też m.in. utraty kursów, tam gdzie pasażerowie narzekają, ale nie mamy wpływu na to” – wyjaśnił prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego Lublin Bogdan Kołciuk. Uzupełnił, że spółka rekrutuje pracowników przez cały rok i sama szkoli kierowców, ale problem z dostępem do kadry jest ogólnopolski.

Kołciuk wyliczył, że od początku roku MPK zatrudniło 40 kierowców, z pracy odeszło 18. Obecnie w spółce pracuje 645 kierowców. Ma nadzieję, że sezon urlopowy minie i we wrześniu zniknie problem utraty kursów.

Podczas konferencji dziennikarze zapytali Grzegorza Malca o mieszkańców, którzy w lokalnych mediach skarżą się na funkcjonowanie komunikacji miejskiej w wakacje. Zdaniem dyrektora ZDiTM w lecie ruch jest mniejszy i nie ma potrzeby utrzymywać takiej samej ilości autobusów, co w innych okresach roku.

-„Musimy sobie jasno powiedzieć, że zmniejszenie częstotliwości na wakacje to właściwie tradycje kilkudziesięcioletnia i w każdym mieście. W żadnym mieście nie jest utrzymywana podaż na poziomie sezonu normalnego, czyli szkolnego, studenckiego, pracowniczego. Jest to sezon wysokourlopowy. Pamiętajmy o tym, że kierowca komunikacji miejskiej też kiedyś musi na urlop pójść” – stwierdził dyrektor Malec.

Komentarze