Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Warszawa: Wielkie porządki w trasach i numerach autobusów

infobus
28.05.2009 13:26
0 Komentarzy

We wtorek Zarząd Transportu Miejskiego ogłosił konsultacje wśród mieszkańców Wawra, Wesołej, Rembertowa i Pragi-Południa. Jesienią chce tam zmienić trasy autobusów. Dzięki temu mają kursować częściej, dojeżdżać do nowych osiedli i stacji kolejowych. Przy okazji wrócą tradycyjne w tej części Warszawy numery linii.
Zarząd Transportu Miejskiego przekonuje, że więcej mieszkańców peryferii powinno dojeżdżać do centrum pociągami, w których obowiązują karty miejskie. Dzięki temu pasażerowie unikną korków, a te będą coraz większe w miarę postępów na budowie węzła Trasy Siekierkowskiej na Gocławku. Pociągów ma przybywać, a pod koniec roku na linię otwocką wróci Szybka Kolej Miejska.
Do stacji mieszkańcy dostaną się autobusami. Linii będzie wprawdzie mniej niż dziś, ale te, które zostaną, nie powinny kursować rzadziej niż co kwadrans. W dodatku autobusy wjadą na ulice pozbawione teraz komunikacji – tam, gdzie w ostatnich latach wyrosło wiele nowych osiedli. Powstaną linie wzdłuż ul. Mrówczej w Międzylesiu, al. Sztandarów w Rembertowie, Potockich w Marysinie Wawerskim, św. Brata Alberta w Wesołej czy ul. Kadetów w os. Las. ZTM planuje też nowe lub lepsze niż dziś połączenia między osiedlami (np. Aleksandrowa z Radością albo Wawra z Gocławiem).
Kiedy? Zmiany będą wprowadzane stopniowo po wakacjach. Wszystko zależy od budowy przystanków, likwidacji progów, które leżą w poprzek niektórych ulic, a także dostaw nowych autobusów. Właśnie trwa powtarzany przetarg na 30 sztuk 12-metrowców i 20 dziewięciometrowych. O zlecenie stara się sześciu prywatnych przewoźników, którzy wkrótce wystartują w aukcji elektronicznej. Umowa powinna zostać podpisana do 30 czerwca.
Pasażerowie mogą teraz krytykować i chwalić proponowane zmiany tras pod numerem telefonu: 022 194 84 lub adresem mailowym: [email protected]. Osobne ZTM zapowiada na Bielanach i górnym Mokotowie, gdzie do końca czerwca ankieterzy wybranej w przetargu firmy przeprowadzą po 400 sondaży. Kolejna tura ankiet jest planowana po 1 października na dolnym Mokotowie i w Rembertowie.

Komentarze