Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

TLT Tychy rozstrzygają historyczny przetarg na 20 trolejbusów. Przyjadą z Bolechowa

infobus
27.10.2024 12:08
0 Komentarzy

27 października Tyskie Linie Trolejbusowe dokonały wyboru najkorzystniejszej oferty w przetargu na dostawę 18 nowych trolejbusów (plus dwa w opcji).

Zamówienie jest dofinansowane z programu Zielony Transport Publiczny 3.0. TLT nie miały łatwo, bowiem przetarg został zaskarżony do KIO przez firmę Medcom. Ostatecznie jednak ofertę w przetargu złożyła tylko jedna firma – Solaris. I ta propozycja została dzisiaj wybrana. O tym zamówieniu pisaliśmy w InfoBusie już wcześniej.

SPIS TREŚCI:

  1. Jaki był budżet Tyskich Linii Trolejbusowych na zakup 20 nowych trolejbusów?
  2. Jakie rozwiązania techniczne były brane pod uwagę przy ocenie ofert w przetargu?
  3. Jaką pojemność baterii trakcyjnych mają mieć nowe trolejbusy i jaki dystans będą mogły pokonać bez doładowywania?
Gigantyczny przetarg Tyskich Linii Trolejbusowych. 20 MAXI „trajtków” z ZTP 3.0 - od Solarisa / fot. TLT
Gigantyczny przetarg Tyskich Linii Trolejbusowych. 20 MAXI „trajtków” z ZTP 3.0 – od Solarisa / fot. TLT

CZEGO SZUKAŁY TLT?

Zanim przejdziemy do zwycięskiej oferty, przypomnijmy, że wśród kryteriów technicznych TLT wyodrębniły następujące rozwiązania, za które przyznały najwięcej punktów:

  • zaoferowanie przez wykonawcę w trolejbusie 3-częściowej szyby czołowej składającej się z szyby górnej, części dolnej lewej oraz części dolnej prawej podzielonych w osi pojazdu – 20 pkt,
  • wykonanie poszycia bocznego poniżej szyb bocznych w sposób umożliwiający wymianę jego poszczególnych elementów bez konieczności jego późniejszego klejenia, zgrzewania lub spawania – 20 pkt,
  • zaoferowanie trolejbusu zużywającego średnio 1,5 kWh/km energii warunkach ruchu miejskiego przy włączonym ogrzewaniu lub klimatyzacji – 15 pkt,
  • zaoferowanie największej liczby miejsc siedzących pasażerskich dostępnych z niskiej podłogi – 10 pkt,
  • zaoferowanie szyb bocznych pojedynczych – 10 pkt,
  • zaoferowanie zawieszenia zależnego osi przedniej – 15 pkt,
  • zaoferowanie układu klimatyzacji z minimalną ilością czynnika chłodniczego w wysokości poniżej 7 kg – 10 pkt.
Gigantyczny przetarg Tyskich Linii Trolejbusowych. 20 MAXI „trajtków” z ZTP 3.0 - od Solarisa / fot. TLT
Gigantyczny przetarg Tyskich Linii Trolejbusowych. 20 MAXI „trajtków” z ZTP 3.0 – od Solarisa / fot. TLT

jedna oferta

Kryteria techniczne w przetargach TLT od lat są bardzo podobne do siebie. Trudno zatem było się spodziewać rewolucji, bowiem dotychczasowe przetargi przewoźnika wygrywał Solaris. Nic nie wskazywało na to, aby Solarisa miało zabraknąć podczas otwarcia ofert i to się potwierdziło.

26 lipca TLT otworzyły ofertę od jednego wykonawcy: Solaris Bus & Coach S.A. – cena 61.498.278,00 PLN brutto/ 49.998.600,00 PLN netto, co daje jednostkowy koszt trolejbusu Solaris Trollino 12 w wysokości 2.499.930,00 PLN netto.

Solaris niemal idealnie wstrzelił się w budżet TLT, który wynosi 61.500.000,00 PLN brutto. Dlatego wybór tej oferty był już tylko formalnością. Stało się to 27 października na podstawie następujących kryteriów: ceny (60%), warunków gwarancji (15%), parametrów technicznych i zużycia energii (25%).

Gigantyczny przetarg Tyskich Linii Trolejbusowych. 20 MAXI „trajtków” z ZTP 3.0 - od Solarisa / fot. TLT
Gigantyczny przetarg Tyskich Linii Trolejbusowych. 20 MAXI „trajtków” z ZTP 3.0 – od Solarisa / fot. TLT

JAKICH TROLEJBUSY dla TLT?

Nowe trolejbusy mają mieć długość od 11,5 do 12,5 m. Pojazdy będą mogły przewieźć minimum 80 pasażerów, z czego maksymalnie 28 na miejscach siedzących. Wejście na pokład odbywać się będzie poprzez 3 pary drzwi, otwieranych na zewnątrz. Wysokość wejścia we wszystkich drzwiach nie może przekroczyć 340 mm od podłoża. Ponadto, przewidziano funkcję przyklęku, która pozwoli obniżyć wysokość wejścia. Sercem trolejbusów będzie silnik trakcyjny centralny, asynchroniczny, o mocy 160 kW. Trajtki mają być wyposażone w napęd umożliwiający jazdę po sieci trakcyjnej zasilanej napięciem 600V DC oraz umożliwiający jazdę bez podłączenia do sieci trakcyjnej. W skład napędu trolejbusu wchodzą: kontener napędu, silnik trakcyjny oraz baterie trakcyjne.

Napęd trolejbusu musi odzyskiwać energię z hamowania i wykorzystywać ją do ładowania baterii trakcyjnych lub zwracać do sieci trakcyjnej. Podzespoły wchodzące w skład napędu trolejbusu (kontener napędu, silnik trakcyjny oraz baterie trakcyjne) mają być wyprodukowane przez jednego producenta. Napęd trolejbusu musi umożliwiać prawidłową pracę przy napięciu w sieci trakcyjnej od 400V do 850V. Falownik trakcyjny będzie wykonany w technologii IGBT lub SiC. Parametry pracy powinny być dobrane tak, aby był on w stanie w sposób ciągły zasilać asynchroniczny silnik trakcyjny. Trolejbusy będą wyposażone w zestaw baterii trakcyjnych, wykonanych w technologii LTO, o pojemności nominalnej minimum 42 kWh, umożliwiających przejechanie co najmniej 15 km podczas eksploatacji na liniach komunikacyjnych, bez konieczności doładowywania baterii. Ładowanie baterii odbędzie się przez gniazdo CCS Combo 2, za pomocą zewnętrznej ładowarki. Trolejbusy będą wyposażone w zespół odbieraków prądu przystosowany do trolejbusów umożliwiających jazdę bez podłączenia do sieci trakcyjnej.

Dla pasażerów przewidziano siedzenia, ukształtowane ergonomicznie, wandaloodporne tj. o powierzchniach gładkich, utrudniających nanoszenie napisów. Wentylację przestrzeni zapewnią okna boczne, a także klimatyzacja. Z kolei kabina kierowcy ma być typu zamkniętego, wydzielona do połowy pierwszych drzwi wejściowych. Zamawiający wymaga zastosowania dodatkowych drzwi, umożliwiających przejście do przedziału pasażerskiego, bez konieczności wychodzenia na zewnątrz pojazdu. Znajdzie się w niej m.in. fotel kierowcy z zawieszeniem pneumatycznym i pełną regulacją bezstopniową, w zależności od indywidualnych potrzeb kierowcy, wyposażony w zagłówek i podłokietniki, a także porty USB. System informacji pasażerskiej stanowić mają tablice zewnętrzne i wewnętrzne.

Tablice zewnętrzne –mają być wykonane w technologii LED w kolorze białym, przy czym część  tablicy przedniej przeznaczona do prezentowania numeru linii, jak i tablica dla osób niedowidzących musi być wykonana w technologii LED RGB. We wnętrzu pojazdów znajdzie się tablica informacyjna –  wyświetlacz LCD o przekątnej ekranu min. 22 cali –  dająca możliwość wyświetlania danych o trasie. Ponadto, w środku pojazdu zamontowana zostanie również tablica diodowa wykonana w całości w technologii RGB, wyświetlająca numer linii, kierunek jazdy oraz przystanki na trasie przejazdu. Dodatkowo pojazdy muszą zostać wyposażone w instalację równoległą do obsługi Śląskiej Karty Usług Publicznych (ŚKUP).

Na koniec podajemy link do przetargu: https://platformazakupowa.pl/transakcja/921935

Komentarze