Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Świdnica ma cztery oferty na sześć ładowarek do autobusów elektrycznych

infobus
18.01.2025 13:01
0 Komentarzy

17 stycznia Gmina Miasto Świdnica otworzyła oferty w przetargu nieograniczonym, którego przedmiotem jest zakup i montaż towarzyszącej infrastruktury ładowania autobusów elektrycznych

Chodzi o dostawę ładowarek typu plug-in wraz z budową niezbędnej sieci elektroenergetycznej. Zamówienie ma dofinansowanie dotacją z NFOŚiGW z projektu w ramach programu priorytetowego NFOŚiGW „Zielony transport publiczny (Faza II)”.  Do zamawiającego zgłosiły się cztery firmy. Inwestycja ma być zakończona do 15 maja 2025 roku.

Rozkład jazdy:

  1. Jakie są kluczowe wymagania techniczne dotyczące ładowarek stacjonarnych w przetargu Gminy Miasto Świdnica?
  2. Która firma jest najbliżej wygrania przetargu, biorąc pod uwagę kryterium ceny i dostępny budżet?
  3. Jakie kroki przewidziano na etapie montażu i integracji ładowarek z infrastrukturą autobusów elektrycznych?
Świdnica ma cztery oferty na ładowarki do autobusów elektrycznych
Świdnica ma cztery oferty na ładowarki do autobusów elektrycznych

Ładowarki stacjonarne

Przypomnijmy, że zamówienie obejmuje zakup, dostawę, niezbędne prace budowlane zgodne z pozwoleniem na budowę i montaż 6 stacjonarnych ładowarek 2 stanowiskowych (2 wyjściowych) plug-in, co stanowi 12 punktów ładowania pojazdów elektrycznych wyposażonych w dwa złącza CCS każda. Ładowarki mają pracować w trybie zintegrowanym (dwustanowiskowo) z możliwością ładowania prądem stałym i mocą (2x 75 kW) lub (1×150 kW).

Oznacza to możliwość przełączania mocy na jedno gniazdo 75/150 kW. Zamawiający zakłada, że przy użyciu 1 ładowarki będzie możliwe pełne naładowanie baterii w 2 autobusach jednocześnie w przeciągu 5 godzin (ładowaniem podstawowe) lub ładowanie prądem (mocą) 150 kW  zapewniające pełne naładowanie magazynu energii w 1 autobusie w czasie nie dłuższym niż 2,5 godziny. Wskazane czasy ładowania odnoszą się do baterii o pojemności 376 kWh.

Dodatkowo w ramach realizacji przedmiotu zamówienia wykonawca ma przeprowadzić niezbędne prace budowlane, posadowić ładowarki w miejscu wskazanym w dokumentacji technicznej, a następnie podłączyć je do sieci niskiego napięcia i uruchomić (w tym przeprowadzić pełną integrację systemów komunikacji ładowarek z autobusami EV).

Świdnica ma cztery oferty na ładowarki do autobusów elektrycznych
Świdnica ma cztery oferty na ładowarki do autobusów elektrycznych

Cztery oferty

17 stycznia Świdnica otworzyła cztery oferty, które pochodzą od firm:

  • Elektrometal S.A. – cena 1.351.765,08 PLN,
  • Ekoenergetyka-Polska S.A. – cena 2.087.717,13 PLN,
  • ZPUE S.A. – cena 1.887.656,40 PLN,
  • Arinea sp. z o.o. – cena 2.733.214,95 PLN.

Urzędnicy poinformowali, że na ładowarki mają przygotowaną sumę 1.760.000,00 PLN. W tej sytuacji, tylko jedna z czterech złożonych ofert zmieściła się w tej kwocie i to jeszcze ze sporym zapasem. Najbliżej tego kontraktu jest zatem Elektrometal, ale na oficjalne rozstrzygnięcie trzeba jeszcze poczekać.

Zamawiający wybierze najkorzystniejszą ofertę oceniając trzy kryteria:

  • cenę (60%),
  • okres gwarancji na stację plug-in stacjonarną (30%),
  • okres gwarancji na infrastrukturę towarzyszącą (10%).

Przetarg można śledzić na stronie: https://platformazakupowa.pl/transakcja/1014938

Świdnica ma cztery oferty na ładowarki do autobusów elektrycznych
Świdnica ma cztery oferty na ładowarki do autobusów elektrycznych

Komentarze