Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Słaby prezent od producentów autobusów dla MPK Lublin. Bez ofert w przetargu na 20 hybryd

infobus
06.12.2024 14:45
0 Komentarzy

6 grudnia Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Lublinie unieważniło przetarg na dostawę 20 autobusów klasy I kategorii MEGA z napędem hybrydowych typu plug-in.

Do dzisiaj oferenci mieli czas na złożenie swoich propozycji MPK, jednak nie zgłosiła się, żadna firma, dlatego zamówienie zostało anulowane. Dodajmy, że projekt ten ma dofinansowanie z Funduszy Europejskich w ramach Działania 6.3 „Publiczny autobusowy transport zbiorowy”, dlatego czekamy na powtórkę. O ogłoszeniu przetargu na dostawę nowych hybryd pisaliśmy już w InfoBusie tutaj.

SPIS TREŚCI:

  1. Ile autobusów hybrydowych typu plug-in planowało zakupić MPK Lublin w ramach przetargu?
  2. Jakie rozwiązania techniczne były szczególnie premiowane w przetargu?
  3. Jakie kryteria oceny ofert zastosowano w przetargu?
Bez ofert w przetargu MPK Lublin na 20 hybryd
Bez ofert w przetargu MPK Lublin na 20 hybryd / fot. ZTM Lublin

PREFERENCJE MPK

Szukając odpowiedzi na pytanie, dlaczego nikt nie złożył oferty – prześledźmy premiowane rozwiązania:

  • blokada alkoholowa w pojazdach – 25 pkt,
  • system wczesnego wykrywania, sygnalizacji i alarmowania o zagrożeniach pożarowych magazynu energii układu hybrydowego – 25 pkt,
  • układ do neutralizacji patogenów chorobotwórczych (wirusów, grzybów, bakterii, itp.) – 25 pkt,
  • system ogniw fotowoltaicznych o konstrukcji zalecanej przez zamawiającego – 25 pkt.

Jak wiemy rynek autobusów hybrydowych z wtyczką plug-in jest mocno ograniczony. Jeszcze niedawno w tego typu przetargach w Polsce startowały zazwyczaj dwie firmy – Volvo i Solaris. Po wycofaniu się Volvo z rynku europejskiego, jedynym potencjalnym oferentem jest Solaris. Brak oferty ze strony producenta z Bolechowa należy odebrać, jako „formę negocjacji” z zamawiającym w zakresie zapisów serwisowych lub gwarancji.

MPK chciało wybrać najkorzystniejszą ofertę na podstawie oceny następujących kryteriów: ceny (65%), gwarancji (15%), gwarancji na magazyn energii układu hybrydowego (5%), warunków technicznych (15%).

Bez ofert w przetargu MPK Lublin na 20 hybryd / fot. UM Lublin
Bez ofert w przetargu MPK Lublin na 20 hybryd

SPECYFIKACJA TECHNICZNA

Pierwsze hybrydy dla MPK miały mieć długość od 17,5 do 18,75 m, z niską podłogą na całej długości autobusu, bez stopni poprzecznych i stopni w drzwiach. Napęd hybrydowy miał być oparty na silniku spalinowym oraz silniku lub silnikach elektrycznych w układzie równoległym lub szeregowym, umożliwiającym pracę obu napędów na przemian lub jednocześnie. System napędowy miał zapewniać jazdę porównywalną do klasycznego układu napędowego Diesla, przy czym silnik spalinowy miał osiągać moc minimum 200 kW, a silnik elektryczny co najmniej 130 kW.

Magazyn energii elektrycznej miał być oparty na akumulatorach, superkondensatorach lub innych urządzeniach zdolnych do współpracy z systemem zarządzania energią napędu hybrydowego. Ładowanie miało odbywać się za pomocą zewnętrznej ładowarki typu Plug-in o mocy minimum 20 kW.

Kabina kierowcy miała być zabudowana i oddzielona od przestrzeni pasażerskiej, z wejściem wyłącznie przez pierwsze skrzydło drzwi przednich, ograniczającym wymianę powietrza między kabiną a przedziałem pasażerskim. W przestrzeni pasażerskiej planowano zamontować cztery podświetlane porty USB (typ A) do ładowania urządzeń mobilnych, siedzenia z miękkimi, wymiennymi wkładkami oraz system informacji pasażerskiej z sześcioma kontrastowymi tablicami LED o regulowanej jasności w zależności od warunków oświetlenia zewnętrznego.

Informację pasażerską miały uzupełniać dwa wewnętrzne monitory LCD (minimum 38 cali), wyświetlające informacje o trasie przejazdu, a także system zliczania pasażerów.

Na koniec link do postępowania: https://ezamowienia.gov.pl/mp-client/search/list/ocds-148610-baee964f-7975-4cde-848b-c3481a4413cf

Komentarze