Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Scania Polska podsumowuje rok 2013

infobus
30.01.2014 23:37
0 Komentarzy
W zeszłym roku w naszym kraju zostało zarejestrowanych 38 szt. autobusów marki Scania, co w porównaniu z rezultatem osiągniętym w 2012 (18 szt.) oznacza radykalny wzrost sprzedaży. To efekt przede wszystkim flotowych zakupów Grupy Mobilis, która łącznie w zeszłym roku nabyła 25 szt. autokarów Scania Touring, w tym 19 szt. w wersji dwuosiowej i 6 szt. w wersji trzyosiowej. To jednak nie wszystko. Do łącznej liczby zarejestrowanych autobusów należy doliczyć także 60 szt. autokarów Scania-Irizar New Century 12.35 dostarczonychw grudniu dla Wojska Polskiego. Nie zostały one ujęte w oficjalnej statystyce, gdyż system Centralnej Ewidencji Pojazdów nie widzi ani wojskowych, ani policyjnych rejestracji. Po ich zsumowaniu okazuje się, że firma osiągnęła w zeszłym roku doskonałą sprzedaż na poziomie aż 98 autobusów –i to wyłącznie w wersji międzymiastowej i turystycznej! Ten jeden z najlepszych rezultatów w historii spółki komentuje Andrzej Jaworski, dyrektor sprzedaży autobusów Scania Polska:
InfoBus.pl: Jak podsumowałby Pan zeszły rok dla autobusowego działu Scania Polska?
Andrzej Jaworski, dyrektor sprzedaży autobusów Scania Polska: Rok 2013 był rewelacyjny dla naszej spółki. Dostarczyliśmy na rynek prawie 100 autobusów, co do tej pory udało nam się dwukrotnie –w 2007 r. i w 2008 r., kiedy realizowaliśmy między innymi kontraktdla PKS Grodzisk Maz. nałączną ilość106szt. autobusów miejskich OmniCity do obsługi warszawskich linii.
InfoBus.pl: Jak przebiegało przekazanie rekordowej liczby 60 autokarów Scania-Irizar zamówionych przez polską armię?
Andrzej Jaworski: Muszę przyznać, że wymagania przedstawicieli Wojska Polskiego podczas odbioru autokarów były zdecydowanie wyższe niż naszych turystycznych klientów. W efekcie musieliśmy przeznaczyć dodatkowych 7 dni na rozmaite poprawki, co w efekcie doprowadziło do nieznacznego opóźnienia. To był nasz pierwszy „mundurowy”kontrakt i zdobyte doświadczenie na pewno będzie procentowało w przyszłości. Najważniejsze, że klient jest zadowolony z tych trwałych, niezwodnych i oszczędnych autokarów.
InfoBus.pl: Czy te „zielone”autobusy mają jakieś specjalne, militarne wyposażenie?
Andrzej Jaworski, dyrektor sprzedaży autobusów Scania Polska
Andrzej Jaworski: Nie. Z takich ponadstandardowych wymagań można wymienić tylko potężny, 13-litrowy silnik o mocy 440 KM Euro 5 oraz liczbę foteli 45+1+1. Wszystkie egzemplarze zostały objęte 3-letnim pakietem serwisowym, który będzie realizowany w naszym serwisach na terenie całego kraju. Zdaniem przedstawicieli wojska te autokary nie będą pokonywały rocznie więcej niż 20 tys. km, także jestem pewien, że wszystko przebiegnie tutaj bezproblemowo.
InfoBus.pl: Kolejne strategiczne zamówienie w zeszłym roku otrzymaliście ze strony Grupy Mobilis…
Andrzej Jaworski: Dokładnie. Zeszłoroczny kontrakt na 26 autokarów Scania Touring HD to efekt naszego strategicznego partnerstwa z firmą Mobilis.Dzięki tym dostawom liczba posiadanych we flocie autokarów Scania Touring osiągnęła poziom 31 szt. Są one zarówno wykorzystywane do realizacji zadań liniowych, jak i pod wynajem. Aktualnie wszystkie egzemplarze posiadają system zarządzania flotą Scania Fleet Management, który m.in. podaje na bieżąco wyniki w zakresie zużycia paliwa. Z dumą mogę zakomunikować, że w przypadku modelu 12-metrowego średnia wynosi poniżej 24 l/100 km, natomiast w przypadku wersji trzyosiowej to maksymalnie 27 l/100 km, aczkolwiek tutaj dysponujemy jeszcze stosukowo krótkim przebiegiem i ta liczba nie do końca jest miarodajna.
InfoBus.pl: Czy Polska przoduje w sprzedaży modelu Touring w Europie?
Andrzej Jaworski: Myślę, że podobnie sytuacja wygląda wSkandynawii ,Holandii czy Niemczech. Scania Niemcyna ten rok zamówiła60 szt. autobusów Touring. Ich popularność będzie z każdym rokiem rosła, gdyż są coraz lepiej dostosowane do wymagań europejskich klientów. Modele 2014 będą posiadały zdecydowanie bardziej wygodne fotele –KielAdvance 1020 z szerszym siedziskiem i pełną regulacją. Ponadto dzięki między innymi przeniesieniu Webasto do komory silnika zostałaznacznie powiększona przestrzeń bagażowa o 1,5 m3. Przy stanowisku kierowcy pojawi się lodówka. Będziemy także standardowo oferować mocowanie dla tylnegoskibox.
InfoBus.pl: To krótkie podsumowanierynkowe pokazuje, że zdecydowanie umocniliśmy się w segmencie pojazdów turystycznych w Polsce, natomiast w pozostałych kategoriach sytuacja jest odwrotna. Dlaczego?
Scania Citywide LF w wersji przegubowe Scania Citywide LF w wersji przegubowe Scania Citywide LF w wersji przegubowe  
Andrzej Jaworski: Jeżeli chodzi o autobusy miejskie to rzeczywiście w zeszłym roku nie dostarczyliśmy na polskim rynku żadnego pojazdu, natomiast byliśmy tutaj blisko wygrania kontraktu na 37 szt. autobusów przegubowych dla krakowskiego oddziału Mobilisa. Mimo, że testowany przez przewoźnika autobus CitywideLF z silnikiem Euro 6 odnotował świetne wyniki w zakresie zużycia paliwa –na poziomie 46,9 l/100 km –to konkurencja pokonała nas dłuższym okresem gwarancji i wyższą ceną wykupu pod 10 latach eksploatacji. Mamy nadzieję, że w tym roku otrzymamy od fabryki większą swobodę w zakresie przygotowywania ofert –w tym przede wszystkim w zakresie ustalania cen pojazdów, które muszą być dostosowane do sytuacji w poszczególnych krajach. Stworzenie oddzielnego cennika dla naszego regionu Europy jest podstawą powrotu marki Scania na miejski rynek w Polsce, a na pewno nie chcemy go odpuścić.
W tym roku planujemy także zwiększenie naszej aktywności w segmencie autobusów międzymiastowych. Spore nadzieje wiążemy tutaj ze zmodernizowanym model Scania A30. Po przeprowadzeniu licznych testów i rozmów z przewoźnikami postawiliśmy dokonać w tym autobusie kilku ważnych zmian, które podniosły jego konkurencyjność. Przede wszystkim zamontowano tutaj mocniejszy silnik o pojemności 9 l o mocy 360 KM, który spełnia normę Euro 6 bez konieczności zastosowania systemu EGR. Dzięki temu jest on mniej skomplikowany techniczne i bardziej oszczędny. Do tej pory średnie spalanie A30 było tylko o 1 l mniejsze niż w modelu Touring. Teraz chcemy zwiększyć tą różnicę do 2-3 l/100km. Mamy tutaj także wolniejsze przełożenie mostu napędowego, a w przestrzeni pasażerskiej zdecydowaliśmy się na montaż uchylnych, bardziej komfortowych foteli, które zastąpią dotychczasowe sztywne siedzenia. Myślę, że dzięki tym posunięciom uda nam się w tym roku szerzej zaistnieć w kategorii pojazdów międzymiastowych i odnotować sprzedaż na poziomie ok. 15 szt.
InfoBus.pl: Wracając na chwilę jeszcze do autobusów turystycznych –czy wzorem Szwecji czy Niemiec również Scania Polska oferuje autokary belgijskiej marki Van Hool?
Andrzej Jaworski: Tak. Wszystkie zainteresowane firmy mogą się do nas zgłosić z zapytaniem o możliwość zakupu autokarów z zabudową Van Hool na podwoziach Scania. Przedstawimy im ofertę, a w przypadku jej akceptacji sprowadzimy takie pojazdy do Polski. Rozpoczęliśmy też wstępne rozmowy z firmą PolskiBus. Natomiast na razie nie inwestujemy w szerszą promocję z uwagi na stosunkową wysoką cenę tego typu produktów. Wydaje mi się, że polski rynek –podobnie jak w przypadku modelu Scania OmniExpress –nie jeszcze gotowy na masową sprzedaż tak ekskluzywnych autokarów. Jednak trzymamy rękę na pulsie i jak tylko zauważymy zwiększone zainteresowanie tego typu autobusami wprowadzimy je do naszej regularnej oferty. Może to nastąpić już w przyszłym roku.
InfoBus.pl: Czy to rozszerzenie oferty o markę Van Hool nie będzie kolejnym ciosem w współpracę z hiszpańskim Irizarem?
Andrzej Jaworski: Nie. To zupełnie inny segment produktów. Irizar rozpoczął pracę nad swoimi integralnymi konstrukcjami w momencie, kiedy w naszej ofercie pojawił się Touring, który plasuje się w segmencie ekonomicznym –podobnie jakNewCentury. Natomiast współpraca z Van Hool-em obejmuje te modele, których dotychczas nie mogliśmy zaoferować naszym klientom, czyli konstrukcje super wysokopokładowe lub piętrowe. Nawiasem mówiąc sprzedaż autobusów Scania-Irizar nigdy nie była w Polsce tak wysoka jak w poprzednim roku, co jak najlepiej rokuje dla szwedzko-hiszpańskiej na przyszłość.
InfoBus.pl: Tegoroczne wyniki słupskiej fabryki Scania są krótko mówiąc poniżej dotychczasowego poziomu. Dlaczego?
Andrzej Jaworski: To efekt trudnej sytuacji na rynku kompletnych autobusów miejskich w Europie, a także braku większej elastyczności w zakresie kształtowania cen pojazdów dla rynków dopiero rozwijających się –w tym m.in. Polski. Natomiast ta stagnacja została już przełamana –pod koniec zeszłego roku Scania wygrała kontrakt na zakup aż 156 autobusów dla BVG Berlin, który został już zwiększony o dodatkowe 60 szt. z terminem realizacji w IV kwartale br. Całość dostaw ma być przekazana w przeciągu najbliższych 4 lat, także nie ma mowy o ewentualnej likwidacji tego zakładu. Berliński kontrakt jak również inne świeżo zdobyte zamówienia z Holandii i ze Skandynawii, pozwoli słupskiej fabryce ponowne nabrać produkcyjnych obrotów i wprowadzićskuteczny program naprawczy. Nie jest wykluczone, że po upadłości fińskiej fabryki LahdenAutokori produkującej do tej pory na zlecenie Scania autokary OmniExpress,tego typu pojazdy będą wytwarzane w Polsce. To poziom 200-300 szt. rocznie, co znacząco poprawiłoby kondycję słupskiego zakładu. Jednak żadne decyzje w tym zakresie jeszcze nie zapadły.
InfoBus.pl: Scania Polska zawsze zaskakuje nowymi pomysłami na autobusowy biznes. Co przygotowaliście dla krajowych przewoźników na rok 2014?
InfoBus.pl: Chcemy bardziej zaistnieć na rynku autobusów używanych. Nasz pomysł to odbudowa używanych autobusów w oparciu o profesjonalny serwis Scania w Słupnie. Projekt ten rozpoczęliśmy w zeszłym roku od sprowadzeniu kilku egzemplarzy modelu Scania-Irizar PB, który wciąż doskonale się prezentuje i to mimo już 10-letniej obecności na rynku. Dzięki temu jest dość szeroki wybór typu autokarów w atrakcyjnych cenach. Nasz pierwszy odbudowywany PB trafił do firmy PKS Łomża, który łącznie zakupił trzy takie pojazdy. Klient jest zachwycony nowym wyglądem pojazdów, które dopiero po zajrzeniu w dowód rejestracyjny zdradzają swoją dłuższą obecność na rynku. Wszystkie autokary zostały sprowadzone z zagranicy, a następnie poddane gruntownemu remontowi, w tym także w zakresie zabezpieczenia całego podwozia. Następnie są one lakierowane i wyposażane zgodnie z życzeniem klienta. Naszą oferta objęliśmy także autobusy miejskie i już sprowadziliśmy z Norwegii 6 szt. autobusów Scania OmniCity z 2008 roku ,zasilanych etanolem, które z przebiegiem ok. 300 tys. km do tej pory obsługiwały jedno z lotnisk. W ramach przebudowy przekonwertujemy ich silniki na olej napędowy i po gruntownym remoncie zaoferujemy do sprzedaży. W tym roku planujemy odbudować ok. 15 autobusów –wszystkie otrzymają certyfikat „Scania Approved”.
InfoBus.pl: Coraz więcej producentów obecnych w Polsce włącza do swojej oferty autobusy elektryczne. Scania podchodzi do tego tematu z dystansem. Jak jest Wasza wizja autobusów o obniżonej emisji spalin, które za moment staną się przedmiotem unijnych zamówień?
Andrzej Jaworski: Strategia Scania polega na ciągłym doskonaleniu silników Diesla, który naszym zdaniem przez jeszcze wiele lat będą dominujące w transporcie drogowym. W przypadku wersji Euro 6 polega ona narozszerzeniu oferty silnikowej o model o pojemności 6,7 l, a także na wprowadzeniu prostszych jednostek napędowych –bez systemu EGR i zmiennej geometrii turbiny. Takie wersje –tylko z układem SCR –oferujemy w silnikach 9-litrowych o mocy 320 i 360 KM oraz w silniku 13-litrowym o mocy 410 KM, gdzie niebawem pojawi się także wersja 430 KM. Ponadto Scania jako jedyny producent autobusów na rynku już oferuje silniki Euro 6 w pełni dostosowana do paliwa B100. Równolegle proponujemy pojazdy zasilane sprężonym gazem ziemnym i etanolem, a w zeszłym roku ruszyły testy czterech pierwszych hybrydowych autobusów Citywide LE. To razem daje innowacyjną ofertę także w zakresie alternatywnych napędów.
InfoBus.pl: Podsumowując: jakie są autobusowe cele Scania Polska na rok 2014?
Andrzej Jaworski: Łącznie planujemy dostarczyć na rynek ok. 50 nowych autobusów, w tym  15 szt. międzymiastowych pojazdów Scania A30, ok. 20 egzemplarzy Scania Touring oraz przynajmniej 15 szt. Scania-Irizar. To jest nasz plan minimum.
InfoBus.pl: Bardzo dziękuję za rozmowę.

Komentarze