Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Przetarg MPK Kraków na autobusy wodorowe pod naszą lupą. Analiza SWZ

infobus
30.12.2024 15:01
0 Komentarzy

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Krakowie szuka dostawcy 10 autobusów wodorowych. Będą to pojazdy kategorii MAXI klasy I. Zamówienie zyskało dofinansowanie z programu: „Zielony Transport Publiczny” – edycja III.

O ogłoszeniu tego przetargu pisaliśmy wcześniej w InfoBusie. Jakiej marki będą pierwsze wodorowce w MPK Kraków? Przyjrzyjmy się bliżej SWZ.

Spis treści:

  1. Jakie dwa kryteria oceny ofert zostały przyjęte w przetargu MPK Kraków na autobusy wodorowe i jaka jest ich waga procentowa?
  2. Jakie cechy techniczne autobusów premiuje MPK w ramach kryteriów technicznych i które z nich są punktowane najwyżej?
  3. Które marki autobusów wodorowych spełniają kryterium wysokości pojazdu do 3,3 m, i która z nich ma szansę uzyskać komplet punktów w ocenie technicznej?

Kryteria oceny ofert

MPK będzie oceniać wykonawców z uwzględnieniem dwóch kryteriów: ceny (65%), kryteriów technicznych (35%). W kryteriach technicznych MPK przyzna najwięcej punktów za:

  • okres gwarancji całopojazdowej większy od 60 miesięcy  – 7 pkt,
  • liczba wszystkich miejsc pasażerskich w autobusie powyżej  85 – 6 pkt,
  • liczba miejsc siedzących dostępnych z poziomu niskiej podłogi powyżej 10 – 3 pkt,
  • silnik elektryczny centralny – 6 pkt,
  • okres gwarancji na silnik trakcyjny – 10 lat lub większy – 3 pkt,
  • wysokość pojazdu z uwzględnieniem urządzeń zamontowanych na dachu – do 3,30 m – 5 pkt,
  • zużycie paliwa wodorowego poniżej 8,0 kg/100 km – 5 pkt.

Wodorowe MAXI

Autobusy wodorowe MAXI to pojazdy o długości nadwozia od 11,8 do 13,5 m. Mają to być autobusy niskopodłogowe, bez stopni poprzecznych w podłodze i w drzwiach. Wysokość podłogi przy wejściach nie może przekraczać 340 mm.

Autobusy mają być napędzane silnikiem elektrycznym lub silnikami elektrycznymi w piastach kół. Układ napędu ma odzyskiwać energię hamowania i wykorzystywać ją do doładowania magazynów energii lub ogrzewania (zależnie od zastosowanego rozwiązania technicznego). Autobusy będą wyposażone w urządzenia magazynujące energię elektryczną na potrzeby trakcyjne (tj. baterie, akumulatory, superkondensatory, inne), które winne być uzupełniane za pomocą ogniwa paliwowego zasilanego wodorem, zabudowanego na autobusie i funkcjonalnie połączonego z magazynem energii elektrycznej oraz za pomocą złącza plug-in o mocy dostosowanej do potrzeb ładowania magazynu energii.

W pojazdach ma być zabudowane ogniwo paliwowe, które winno być przystosowane do zasilania paliwem wodorowym odpowiadającym parametrom określonym w odpowiednich normach. Ogniwo winno być funkcjonalnie połączone z magazynem energii, w takim zakresie, aby wytworzona energia elektryczna mogła być wykorzystana do napędu i doładowania magazynów energii i ładowania akumulatorów systemowych (pokładowych). Wodór magazynowany ma być w zbiornikach zapewniających jego przechowywanie bez strat w ilościach pozwalających na przejechanie minimum 450 km jazdy w warunkach ruchu miejskiego. Gniazdo tankowania wodoru ma być zlokalizowane po prawej stronie w okolicach przedniej osi. Maksymalny czas tankowania wodoru to 10 minut.

Stanowisko pracy kierowcy ma być oddzielone od przestrzeni pasażerskiej. Kabina ma obejmować stanowisko prowadzącego oraz połowę przedniego podestu pierwszych drzwi. W pierwszych drzwiach zamontowana będzie ścianka (w górnej części szklana), uniemożliwiająca przejście z przestrzeni pasażerskiej do strefy kierowcy. Drzwi kierowcy mają być drzwiami wejściowymi z kabiny kierowcy do przestrzeni pasażerskiej. Kabina prowadzącego pojazd będzie wyposażona w wieszak oraz dwa schowki na rzeczy osobiste, a także w lodówkę.

W przestrzeni pasażerskiej znajdą się poręcze wykonane ze stali nierdzewnej, wyposażone w punkty świetlne w technologii LED koloru bursztynowego. Fotele pasażerskie będą wandaloodporne, o powierzchniach utrudniających naniesienie napisów typu graffiti, o ergonomicznym kształcie. Wkładki tapicerskie siedzeń i oparć mają być wyposażone w gąbkę zmiękczającą. W standardzie przewidziano gniazda USB, zarówno dla pasażerów, jak i kierowcy. Wentylację przestrzeni pasażerskiej stanowić będą wywietrzniki dachowe i klimatyzacja.

Tablice zewnętrzne powinny być diodowe w kolorze pomarańczowym. System informacji pasażerskiej będzie opierać się na zapowiedziach głosowych przystanków. Uzupełnią go tablice wewnętrzne boczne o przekątnej minimum 35,8 cali oraz tablice podsufitowe LCD.

Podsumowanie

Autobusy wodorowe charakteryzują się m.in. tym, że są wysokie przez zbiorniki na wodór umieszczone na dachu pojazdów. MPK premiuje autobusy o wysokości do 3,3 m. Na rynku autobusów wodorowych mamy dwie firmy, które spełniają to kryterium. Jest to Solaris i Arthur Bus. Przy czym ten drugi z wymienionych nie posiada autobusu z silnikiem centralnym, za co nie otrzyma punktów. Zatem jedynym wykonawcą, który może liczyć na komplet punktów w „technice” jest Solaris. Pozostali będą musieli powalczyć ceną i gwarancją. Otwarcie ofert odbędzie się 13 stycznia.

Przetarg można śledzić na stronie: https://mpk-krakow.logintrade.net/zapytania_email,183602,345cfda79d72b7f08efdea6dd182dfba.html

Komentarze