Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Pięć ofert w przetargu MZK Toruń na ładowarki do autobusów elektrycznych

infobus
10.01.2025 19:08
0 Komentarzy

10 stycznia Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu otworzył oferty w przetargu na dostawę, montaż i uruchomienie punktów ładowania autobusów elektrycznych.

Chodzi zarówno o szybkie, jak i wolne ładowarki – wraz z infrastrukturą zasilającą i infrastrukturą towarzyszącą. Skąd to zamówienie? Dotychczasowa infrastruktura ładowania autobusów elektrycznych będzie niewystarczająca w momencie dostawy nowych autobusów elektrycznych marki Solaris. Ładowarki mają być dostarczone w ciągu 14 miesięcy od podpisania umowy z wykonawcą. O tym postępowaniu pisaliśmy już wcześniej w InfoBusie.

Rozkład jazdy:

  1. Która firma złożyła ofertę mieszczącą się w zakładanym budżecie na realizację projektu?
  2. Jakie kryteria oceny ofert uwzględnia przetarg na dostawę i montaż infrastruktury ładowania autobusów elektrycznych?
  3. Ile wynosi budżet przeznaczony przez MZK Toruń na realizację tego zamówienia?
Otwarcie ofert w przetargu na infrastrukturę ładowania dla MZK / fot. UM Toruń
Otwarcie ofert w przetargu na infrastrukturę ładowania dla MZK / fot. UM Toruń

Toruńskie ładowarki

Przedmiotem zamówienia MZK Toruń była dostawa, montaż i uruchomienie 3 punktów ładowania szybkiego, pantografowego oraz 26 punktów ładowania wolnego autobusów elektrycznych wraz z infrastrukturą zasilającą i infrastrukturą towarzyszącą. W szczegółach wygląda to tak: 

  • opracowanie kompletnej dokumentacji projektowej (Projekty Zagospodarowania Terenu, Projekty Architektoniczno-Budowlane) wraz z Projektami Wykonawczymi, Projektami Technicznymi (kompletne dla wszystkich wymaganych branż dla wszystkich lokalizacji posadowienia ładowarek) wraz z uzyskaniem wszelkich niezbędnych zgód i uzgodnień i uzyskaniem ostatecznych Decyzji Realizacyjnych – Pozwoleń na Budowę,
  • opracowanie dokumentacji powykonawczej wraz z dokumentacją geodezyjną wraz z wykonaniem robót budowlanych w tym wykonaniem infrastruktury zasilającej i infrastruktury towarzyszącej i sprawowaniem nadzoru autorskiego.
  • dostawa 26 punktów wolnego ładowania o mocy w zakresie 50-120 kW (każdy) i jednego punktu ładowania szybkiego (pantografowego) o mocy 400 kW (mogących obsłużyć równocześnie 27 autobusów), razem z niezbędną infrastrukturą zasilającą, infrastrukturą budowlaną i infrastrukturą towarzyszącą – na terenie zajezdni autobusowej przy ul. Legionów 220 w Toruniu,
  • dostawa 2 punktów ładowania szybkiego (pantografowego) o mocy 400 kW każdy, zasilanego z przyłącza elektroenergetycznego SN 15kV, wraz z infrastrukturą zasilającą, infrastrukturą budowlaną i infrastrukturą towarzyszącą – na pętli autobusowej przy ul. Pawiej w Toruniu.
Otwarcie ofert w przetargu na infrastrukturę ładowania dla MZK / fot. UM Toruń
Otwarcie ofert w przetargu na infrastrukturę ładowania dla MZK / fot. UM Toruń

Pięć ofert

W toruńskim przetargu wpłynęło aż pięć ofert, które przedstawiają się następująco:

  • MEDCOM, Warszawa / Cena: 11.122.297,17 PLN brutto / Gwarancja: 60 miesięcy
  • AZAKO, Opoczno / Cena: 11.869.500,00 PLN brutto / Gwarancja: 36 miesięcy
  • ZPUE S.A., Włoszczowa / Cena: 8.240.114,40 PLN brutto / Gwarancja: 60 miesięcy
  • ARINEA, Borek / Cena: 10.464.040,50 PLN brutto / Gwarancja: 60 miesięcy
  • ELEKTROTIM S.A., Wrocław / Cena: 9.655.500,00 PLN brutto / Gwarancja: 60 miesięcy

Zamawiający przewidział na realizację projektu kwotę 8.450.000,00 PLN brutto. Tym samym spośród złożonych ofert jedynie propozycja ZPUE S.A. z Włoszczowy (8.240.114,40 PLN brutto) mieści się w założonym budżecie, pozostając niższą o 209 885,60 PLN od dostępnych środków. Pozostałe oferty przekraczają budżet, w tym:

    • ELEKTROTIM S.A.: +1 205 500,00 PLN
    • ARINEA Sp. z o.o.: +2 014 040,50 PLN
    • MEDCOM Sp. z o.o.: +2 672 297,17 PLN
    • AZAKO Sp. z o.o.: +3 419 500,00 PLN

    Trochę dziwi brak w tej grupie zielonogórskiej Ekoenergetyki, która do tej pory dostarczała taki sprzęt do Toruniu. Z kolei spółka ZPUE, oferując najniższą cenę oraz 60-miesięczną gwarancję, wydaje się faworytem do wygrania przetargu. Ostateczny wybór wykonawcy zależeć będzie od szczegółowego porównania punktacji według kryteriów przetargowych, czyli:

    • Cena – 90% wagi oceny
    • Gwarancja – 10% wagi oceny

    Wybrany wykonawca będzie miał sześć miesięcy na realizację zadania, co oznacza, że infrastruktura ładowania może być gotowa w drugiej połowie 2025 roku. Przetarg znajduje się na stronie: https://mzk-torun.ezamawiajacy.pl/pn/mzk-torun/demand/notice/public/149022/details

    Komentarze