Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

O tym, jak krakowski autobus chciał zostać tramwajem i zablokował centrum miasta

infobus
06.04.2025 18:01
0 Komentarzy

6 kwietnia 2025 r. autobus Krakowskiej Komunikacji Miejskiej linii 144 wjechał na torowisko tramwajowe na ulicy Dietla.

W niedzielę tuż po godzinie 8:00 rano, pasażerowie komunikacji miejskiej w Krakowie przecierali oczy ze zdumienia. Na torowisku tramwajowym przy ulicy Dietla – jednym z głównych miejskich szlaków – utknął… autobus linii 144. Pojazd zablokował przejazd i sparaliżował ruch tramwajowy na odcinku.

Rozkład jazdy:

  1. Jak doszło do tego, że autobus MPK wjechał na tory tramwajowe?
  2. Jakie były skutki tego zdarzenia dla pasażerów i ruchu tramwajowego w Krakowie?
  3. Co można zrobić, żeby uniknąć takich sytuacji w przyszłości, zwłaszcza przy zmianach tras?
Autobus wjechał na torowisko na ul. Dietla w Krakowie / Źródło: Patrycja / Platforma Komunikacyjna Krakowa
Autobus wjechał na torowisko na ul. Dietla w Krakowie / Źródło: Patrycja / Platforma Komunikacyjna Krakowa

Autobus, który chciał zostać tramwajem

6 kwietnia kierowca MPK Kraków zamiast jechać wytyczoną trasą, wjechał na tory i nie był w stanie się z nich wydostać. Ruch tramwajowy został natychmiast wstrzymany.

- Doszło do pomyłki kierowcy - przyznał w rozmowie z tvn24.pl Marek Gancarczyk, rzecznik prasowy Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Krakowie. Przedstawiciel miejskiego przewoźnika poinformował nas, że autobus został wyciągnięty przez holownik. - Autobus nie został uszkodzony - zaznaczył Gancarczyk.

Sytuacja miała miejsce w czasie dodatkowych zmian w organizacji ruchu związanych z Cracovia Maratonem. Tymczasowo zmieniono trasy i kursowanie wielu linii tramwajowych i autobusowych. Zablokowany został przejazd linii 18, 22 i 52, które musiały zostać przekierowane na objazdy. Ruch tramwajów udało się przywrócić dopiero około godziny 9:00.

Całe zdarzenie spotkało się z natychmiastową reakcją miejskich aktywistów. Platforma Komunikacyjna Krakowa (PKK) opublikowała w mediach społecznościowych zdjęcia i komentarz: „Autobus, który chciał zostać tramwajem”. Internauci szybko podchwycili temat, dzieląc się nagraniami i memami.

Naszym zdaniem: Choć sytuacja została szybko opanowana, incydent pokazuje, jak duże znaczenie ma odpowiednie oznakowanie i nawigacja w obrębie złożonej sieci komunikacyjnej – zwłaszcza w czasie zmian tras wynikających z imprez masowych czy remontów.

Komentarze