Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

NesoBus blisko wygranej na 10 autobusów wodorowych dla MPK Kraków. A gdzie Solaris?

infobus
23.01.2025 15:01
0 Komentarzy

23 stycznia Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Krakowie otworzyło ofertę w przetargu na dostawę 10 autobusów wodorowych.

Będą to pojazdy kategorii MAXI klasy I. Zamówienie zyskało dofinansowanie z programu: „Zielony Transport Publiczny” – edycja III. O ogłoszeniu tego przetargu pisaliśmy wcześniej w InfoBusie.

Rozkład jazdy:

  1. Który producent autobusów złożył ofertę w przetargu MPK Kraków na dostawę wodorowych pojazdów kategorii MAXI?
  2. Jakie kryteria oceny ofert zostały przyjęte przez MPK Kraków w tym przetargu?
  3. Jakie są kluczowe wymagania techniczne dla autobusów wodorowych zamawianych przez MPK Kraków?
MPK Kraków tylko z ofertą NesoBus na 10 autobusów wodorowych
MPK Kraków tylko z ofertą NesoBus na 10 autobusów wodorowych

Co chciało MPK Kraków?

Zanim przejdziemy do oferty, tradycyjnie odpowiedzmy na pytanie „co chciał otrzymać zamawiający?” W kryteriach technicznych MPK przyznawało najwięcej punktów za:

  • okres gwarancji całopojazdowej większy od 60 miesięcy  – 7 pkt,
  • liczba wszystkich miejsc pasażerskich w autobusie powyżej  85 – 6 pkt,
  • liczba miejsc siedzących dostępnych z poziomu niskiej podłogi powyżej 10 – 3 pkt,
  • silnik elektryczny centralny – 6 pkt,
  • okres gwarancji na silnik trakcyjny – 10 lat lub większy – 3 pkt,
  • wysokość pojazdu z uwzględnieniem urządzeń zamontowanych na dachu – do 3,30 m – 5 pkt,
  • zużycie paliwa wodorowego poniżej 8,0 kg/100 km – 5 pkt.

Jak widać MPK premiowało autobusy o wysokości do 3,3 m. Na rynku autobusów wodorowych wydawało nam się, że mamy tylko dwie firmy, które spełniały to kryterium: Solaris i Arthur Bus. Przy czym ten drugi z wymienionych nie posiada autobusu z silnikiem centralnym, za co nie otrzyma punktów. Dlatego stawialiśmy na obecność producenta z Bolechowa, który naszym zdaniem mógł liczyć na komplet punktów w „technice”. I srogo się pomyliliśmy…

MPK Kraków tylko z ofertą NesoBus na 10 autobusów wodorowych
MPK Kraków tylko z ofertą NesoBus na 10 autobusów wodorowych

Jedna oferta

23 stycznia do MPK Kraków wpłynęła jedna oferta od PAK-PCE Polski Autobus Wodorowy Sp. z o.o., z siedzibą w Koninie. Oferta firmy opiewa na kwotę 36.147.842,70 PLN brutto za dostawę 10 autobusów, co oznacza cenę netto 29.384.899,00 PLN za całość. Cena jednostkowa netto jednego autobusu NesoBus 12 wynosi 2.938.849,00 PLN.

Z kolei zamawiający przewidział budżet w wysokości 43.050.000,00 PLN brutto. Tym samym oferta NesoBusa jest o 6.902.157,30 PLN brutto niższa od założonego budżetu, co daje oszczędność na poziomie około 16,03%. To o dwa dodatkowe pojazdy więcej.

Podsumowując – oferty PAK-PCE mieści się w budżecie, co oznacza prawdopodobnie debiut tej marki w Krakowie i kolejny strategiczny kontrakt dla dla dalszego rozwoju marki. Formalnie MPK oceni teraz tę propozycję z uwzględnieniem dwóch kryteriów: ceny (65%) i kryteriów technicznych (35%).

Dodajmy, że ten zakup MPK w Krakowie realizuje w ramach projektu „Rozwój floty autobusów zeroemisyjnych dla potrzeb realizacji usług transportu publicznego w Krakowie”, który uzyskał wsparcie finansowe z III edycji programu „Zielony Transport Publiczny”, finansowanego w ramach Krajowego Planu Odbudowy (KPO). Umowa z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podpisana w listopadzie 2024 roku zapewniła środki na zakup 10 autobusów wodorowych oraz 32 autobusów elektrycznych, o łącznej wartości wsparcia do 130 235 000 zł. W ramach tych środków zostanie także sfinansowany zakup 32 autobusów elektrycznych, na które twa przetarg.

-„Oferta PAK-PCE jest w trakcie oceny. Jeśli zostanie zaakceptowana, będą to pierwsze autobusy wodorowe w regularnym ruchu w Krakowie. Dostawy nowych pojazdów mają zakończyć się w ciągu 10 miesięcy od podpisania umowy. Przypomnijmy, że mieszkańcy Krakowa mogą obecnie podróżować autobusem wodorowym NesoBus, w ramach prowadzonych przez MPK testów” – napisało Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Krakowie.

Aktualnie MPK Kraków dysponuje flotą 121 autobusów elektrycznych, które stanowią część transportu miejskiego. Planowane dostawy 10 autobusów wodorowych oraz 32 elektrycznych zwiększą liczbę zeroemisyjnych pojazdów do 163 sztuk, umacniając Kraków jako wicelidera – po MZA Warszawa – ekologicznego transportu publicznego w Polsce.

MPK Kraków tylko z ofertą NesoBus na 10 autobusów wodorowych
MPK Kraków tylko z ofertą NesoBus na 10 autobusów wodorowych

Krakowskie wodorowce

Autobusy wodorowe MAXI dla MPK Kraków to pojazdy o długości nadwozia od 11,8 do 13,5 m. Mają to być autobusy niskopodłogowe, bez stopni poprzecznych w podłodze i w drzwiach. Wysokość podłogi przy wejściach nie może przekraczać 340 mm. Autobusy mają być napędzane silnikiem elektrycznym lub silnikami elektrycznymi w piastach kół. Układ napędu ma odzyskiwać energię hamowania i wykorzystywać ją do doładowania magazynów energii lub ogrzewania (zależnie od zastosowanego rozwiązania technicznego). Autobusy będą wyposażone w urządzenia magazynujące energię elektryczną na potrzeby trakcyjne (tj. baterie, akumulatory, superkondensatory, inne), które winne być uzupełniane za pomocą ogniwa paliwowego zasilanego wodorem, zabudowanego na autobusie i funkcjonalnie połączonego z magazynem energii elektrycznej oraz za pomocą złącza plug-in o mocy dostosowanej do potrzeb ładowania magazynu energii.

W pojazdach ma być zabudowane ogniwo paliwowe, które winno być przystosowane do zasilania paliwem wodorowym odpowiadającym parametrom określonym w odpowiednich normach. Ogniwo winno być funkcjonalnie połączone z magazynem energii, w takim zakresie, aby wytworzona energia elektryczna mogła być wykorzystana do napędu i doładowania magazynów energii i ładowania akumulatorów systemowych (pokładowych). Wodór magazynowany ma być w zbiornikach zapewniających jego przechowywanie bez strat w ilościach pozwalających na przejechanie minimum 450 km jazdy w warunkach ruchu miejskiego. Gniazdo tankowania wodoru ma być zlokalizowane po prawej stronie w okolicach przedniej osi. Maksymalny czas tankowania wodoru to 10 minut.

Stanowisko pracy kierowcy ma być oddzielone od przestrzeni pasażerskiej. Kabina ma obejmować stanowisko prowadzącego oraz połowę przedniego podestu pierwszych drzwi. W pierwszych drzwiach zamontowana będzie ścianka (w górnej części szklana), uniemożliwiająca przejście z przestrzeni pasażerskiej do strefy kierowcy. Drzwi kierowcy mają być drzwiami wejściowymi z kabiny kierowcy do przestrzeni pasażerskiej. Kabina prowadzącego pojazd będzie wyposażona w wieszak oraz dwa schowki na rzeczy osobiste, a także w lodówkę.

W przestrzeni pasażerskiej znajdą się poręcze wykonane ze stali nierdzewnej, wyposażone w punkty świetlne w technologii LED koloru bursztynowego. Fotele pasażerskie będą wandaloodporne, o powierzchniach utrudniających naniesienie napisów typu graffiti, o ergonomicznym kształcie. Wkładki tapicerskie siedzeń i oparć mają być wyposażone w gąbkę zmiękczającą. W standardzie przewidziano gniazda USB, zarówno dla pasażerów, jak i kierowcy. Wentylację przestrzeni pasażerskiej stanowić będą wywietrzniki dachowe i klimatyzacja.

Tablice zewnętrzne powinny być diodowe w kolorze pomarańczowym. System informacji pasażerskiej będzie opierać się na zapowiedziach głosowych przystanków. Uzupełnią go tablice wewnętrzne boczne o przekątnej minimum 35,8 cali oraz tablice podsufitowe LCD.

Przetarg można śledzić na stronie: https://mpk-krakow.logintrade.net/zapytania_email,183602,345cfda79d72b7f08efdea6dd182dfba.html

Komentarze